سرطان پوست و هرآنچه باید درباره آن بدانید

آیا می دانستید 90 درصد پیری پوست ناشی از تابش آفتاب است؟

ژن نقش بسزایی دارد

اگر به سن ۶۵ سالگی رسیده اید، بین ۴۰ تا ۵۰ درصد احتمال دارد به برخی از انواع سرطان پوست مبتلا شوید. اولین عامل تاثیرگذار بر ابتلا به این بیماری، قرار گرفتن در معرض نور خورشید است اما ژن هم بی تاثیر نیست. مطالعات نشان داده است بیشتر افرادی که مبتلا به سرطان پوست می شوند، از لحاظ ژنتیکی آمادگی آن را داشته اند. کسانی که مستعد این بیماری هستند حتی اندک نور ماورابنفش کافی است تا سلول های پوستی آنها سرطانی شوند. در حالی که در دیگر افراد تحمل سلول ها در دریافت اشعه UV بیشتر است و دیرتر سرطانی می شود. علاوه بر این ۱۴ درصد از ملانوم ها (سلول های سرطانی پوست) هیچ ارتباطی با اشعه آفتاب ندارند، به همین خاطر احتمال دارد بیماری در مناطقی از بدن خود را نشان دهد که در معرض نور خورشید نیست مانند باسن یا کف پا. از این رو گرچه اشعه آفتاب تاثیرگذار است اما سابقه بیماری خانوادگی نیز اهمیت زیادی دارد. اگر بستگان شما مبتلا به سرطان پوست هستند، به پزشک خود اطلاع دهید تا غربالگری لازم را انجام دهد.

مشروبات الکلی خطر ابتلا به سرطان پوست را بالا می برد

مطالعات نشان داده است کسانی که به طور روزانه از مشروبات الکلی استفاده می کنند، ۱۳ درصد بیشتر احتمال دارد که به سرطان پوست مبتلا شوند. احتمال قوی وجود دارد که کسانی که مشروبات الکلی مصرف می کنند در قسمت هایی از بدنشان که در معرض تابش خوردشید نیست، دچار سرطان پوست شوند. شراب به نسبت دیگر مشروبات الکلی میزان بالایی از استالدئید در خود دارد که ماده ای سرطانزاست. بهتر است در مصرف مشروبات الکلی زیاده روی صورت نگیرد به خصوص اگر دیگر فاکتورهای سرطان پوست را نیز داشته باشید (مانند سابقه خانوادگی یا پوست روشن).

کسانی که زیاد با هواپیما پرواز می کنند، بیشتر در معرض این بیماری هستند

خلبانان و خدمه پرواز دو برابر دیگر صنایع در معرض سرطان پوست هستند. احتمالا دلیل آن استراحت در ساحل و آفتاب گرفتن در زمان تعطیلاتشان نیست بلکه به دلیل آن است که آنها به طور روزانه بیش از حد در معرض تابش اشعه ماورابنفش و اشعه کیهانی که اشعه مضری است که از فضا بیرون می آید، قرار می گیرند. اشعه کیهانی با بالا رفتن ارتفاع افزایش می یابند، بنابراین هرچه بلندتر پرواز کنید بیشتر در معرض این اشعه قرار می گیرید. گرچه پنجره های هواپیما و کابین ها اشعه های UVB و UVA را فیلتر می کنند اما باز هم تابش اشعه کیهانی در ارتفاعات بالا بیشتر است. به طور خاص اشعه UVA نفوذ عمیق تری در پوست دارد از این رو موجب آسیب به کلاژن پوست و پیری پوست می شود و بالتبع احتمال ابتلا به سرطان پوست را بالا می برد. توصیه می شود قبل از پرواز ضدآفتاب بزنید و کرکره پنجره را پایین بکشید. کسانی که مدام پرواز دارند، بهتر است هر ۶ ماه یکبار برای معاینه پوست به پزشک مراجعه کنند.

پزشکان بهتر این بیماری را تشخیص داده و درمان می کنند

امروزه بیش از گذشته افراد نسبت به سرطان پوست شناخت دارند. با این حال آمار ابتلا به سرطان پوست بالا رفته احتمالا به این خاطر که بهتر تشخیص داده می شود یعنی پزشکان خیلی زود و در همان مراحل اولیه که بیماری قابل درمان است، آن را تشخیص می دهند. حتی پیشرفته ترین انوع سرطان پوست نیز می توانند با ایمنوتراپی های جدید درمان شوند. این روش درمان به بخش های خاصی از سیستم ایمنی بدن حمله می کند تا سلول های سرطانی را از بین برده و کمک کند فرد بیشتر عمر کند.

تابش آفتاب:

اندکی در معرض نور خورشید قرار گرفتن برای سلامتی مفید است زیرا:

حالتان را بهتر می کند

قرار گرفتن به طور متعادل در معرض نور خورشید، به مغز در افزایش تولید ماده شیمیایی سروتونین که ایجاد کننده حال خوب است، کمک می کند.

ساعت بدن شما را تنظیم می کند

تابش آفتاب به منظم شدن ریتم روزانه کمک می کند. کارشناسان به افرادی که دچار بیخوابی هستند توصیه می کنند صبح ها قبل از هر چیز کمی آفتاب بخورند، صبحانه خود را کنار پنجره بخورند یا کمی پیاده روی کنند.

برخی بیماری ها را درمان می کند

اثر اشعه ماورابنفش در از بین بردن بیماری های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس به اثبات رسیده است. اگر به چنین بیماری هایی مبتلا هستید در خصوص میزان دریافت نور خورشید با پزشک خود صحبت کنید.

آیا می دانستید ۹۰ درصد پیری پوست ناشی از تابش آفتاب است؟

منبع familycircle.com
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.