” غذا خوردن عصبی ” چیست و چگونه می‌توان آن را برطرف کرد؟

منبع استرس را بیابید

غذا خوردن عصبی یا از روی استرس به معنای غذا خوردن به عنوان یک واکنش احساسی است به خصوص زمانی که گرسنه نیستید. غذا خوردن از روی استرس گاهی “غذا خوردن عصبی” گفته می‌شود. غذا خوردن عصبی یعنی احساسات شما و نه بدن شما دستور می‌دهد چه زمان و چه مقدار غذا بخورید.

چرا غذا خوردن عصبی رخ می‌دهد؟

برای برخی غذا خوردن عصبی زمانی که ناراحت یا گیج هستند، رخ می‌دهد و برای برخی دیگر غذا خوردن راهی است برای اجتناب از فکر کردن درباره مشکلات یا اقدام لازم برای حل مشکلات. چرا وقتی استرس داریم غذا می‌خوریم؟ زیرا برای بسیاری از ما خوردن غذا احساس راحتی ایجاد می‌کند. و متاسفانه غذاهایی که سلامت کمتری دارند راحتی بیشتری را موجب می‌شوند.

اگر مواقعی که دچار ناراحتی عاطفی می‌شویم، سبزیجات بخوریم بهتر است. اما چند نفر از مردم وقتی استرس می‌گیرند، هویج می‌خورند؟ ما معمولا دوست داریم غذاهای پرچرب و پرکالری بخوریم تا احساس بهتری پیدا کنیم. گویی هر قدر غذا چرب‌تر، شیرین‌تر یا شورتر باشد، احساس بهتری خواهیم داشت (اگر عاشق شیرینی هستید، این مطلب را بخوانید).

آیا شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که غذا خوردن عصبی دارند؟

اگر به هر یک از سوالات زیر پاسخ مثبت بدهید، شما نیز دچار غذا خوردن عصبی هستید:

  • آیا پرخوری می‌کنید بدون آنکه خودتان متوجه انجام این کار باشید؟
  • آیا اغلب پس از غذا خوردن احساس گناه یا خجالت می‌کنید؟
  • آیا اغلب تنها غذا می‌خورید یا در موقعیت‌هایی چون داخل ماشین پارک شده یا خارج از خانه؟
  • بعد از یک تجربه ناخوشایند مانند دعوا، شروع به غذا خوردن می‌کنید بدون آنکه گرسنه باشید؟
  • آیا وقتی ناراحت هستید هوس خوراکی‌های خاصی را می‌کنید، مثلا هر وقت افسرده هستید هوس شکلات می‌کنید؟
  • آیا در واکنش به نشانه‌های خارجی مانند دیدن غذا در تبلیغات تلویزیونی نسبت به خوردن غذا برانگیخته می‌شوید؟
  • آیا غذا می‌خورید به این خاطر که هیچ کار دیگری برای انجام دادن ندارید؟
  • آیا وقتی غمگین هستید یا تمرکز کمی بر روی مشکلات دارید یا نگران چیزی هستید، غذا خوردن به شما احساس بهتری می‌دهد؟

اگر به طور غیرمعمول مقدار زیادی غذا می‌خورید یا معمولا آنقدر غذا می‌خورید تا حال ناخوشایندی پیدا کنید و احساس تهوع پیدا کنید، شما مشکل در غذا خوردن دارید. اگر به طور مرتب اینگونه‌اید، لطفا با یک پزشک متخصص صحبت کنید. اما اگر غذا خوردن عصبی مشکل اصلی است، می‌توانید خودتان راه‌حلی برایش پیدا کنید.

۳ راهکار برای توقف غذا خوردن عصبی

روش‌های مختلفی برای کنترل غذا خوردن عصبی وجود دارد که می‌تواند استرس شما را به تجربه مثبت‌تری تبدیل کند. اما همه این راه‌حل‌ها نیازمند آزمون و تغییر عادت‌ها هستند. در نهایت باید آنها را متعهدانه اجرا کنید اگر می‌خواهید غذا خوردن عصبی شما درمان شود.

منبع استرس را بیابید

برای بسیاری از افراد استرس آنها را به سمت غذا خوردن می‌کشاند. شاید مسائل و مشکلاتی در ارتباط با افراد موجب درد و ناراحتی شود. و شاید استرس‌های کاری یا خانوادگی موجب از دست دادن کنترل شود. اگر منبع استرس را شناسایی کنید می‌توانید اقداماتی در جهت از بین بردن استرس انجام دهید تا پیش از آنکه کنترل از دستتان خارج شود.

روش‌های جدید برای آرام کردن استرس بیابید

همین که متوجه می‌شوید چه چیزی موجب می‌شود که بیشتر غذا بخورید، یک سیستم سالمی را برای پرهیز از غذا خوردن در چنین شرایطی به کار بگیرید. روش‌های سالمی برای آرام کردن خود و پاداش دادن به خود برگزینید. برای مثال اگر محیط کاری شما استرس‌زاست، دوستی را پیدا کنید که در ساعت نهار با شما قدم بزند تا کالری اضافی را بسوزانید و فعالیتی سالم داشته باشید.

کمک بگیرید

اگر راهکارهایی که به کار بردید، غذا خوردن عصبی شما را متوقف نکرد، برای کمک گرفتن هراسی نداشته باشید. بسیاری از روانشناسان و مددکاران اجتماعی روش‌هایی را به افرد دچار غذا خوردن عصبی آموزش می‌دهند و راه‌حل‌هایی را برای مهار کردن این عادت ارائه می‌دهند.

تنها چیزی که اغلب به کنترل غذا خوردن عصبی کمکی نمی‌کند این است که منتظر باشید و امیدوار باشید که چیزی تغییر خواهد کرد. از امروز اقدامات عملی برای مهار غذا خوردن عصبی انجام دهید و عادت‌های سالم جدیدی را برای کنترل استرس بیابید.

منبع verywell.com
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.