چه چیزهایی را باید از آشپزخانه دور ریخت؟

آیتم‌هایی که دیگر نباید استفاده کنید

وقتی می‌خواهیم آشپزخانه را مرتب و تمیز کنیم، اغلب برای دور ریختن برخی چیزها مردد هستیم: آیا باید این تخته آشپزی را دور بریزم؟ آیا این تکه مرغ‌ها قابل استفاده هستند؟ برای اینکه شک و تردیدهای خود را کنار بگذارید، راهنمای زیر را مطالعه کنید تا متوجه شوید چه آیتم‌هایی را باید دور بریزید.

اسفنج

اسفنج و دورریختنی های آشپزخانه
هر از گاهی اسفنج جدید بخرید و جایگزین اسفنج قدیمی بکنید

احتمالا برای آنکه جرم‌ها را از اسفنج پاک کنید آن را می‌جوشانید یا داخل مایکروویو قرار می‌دهید اما در واقع تمیز کردن اسفنج به دلیل حفره‌های زیادی که داخل خود دارد بسیار دشوار است. به همین خاطر توصیه می‌شود هر از گاهی اسفنج جدید بخرید و جایگزین اسفنج قدیمی بکنید. می‌توانید به جای اسفنج از دستمال پارچه‌ای یا دستمال کاغذی استفاده کنید اما دستمال کاغذی به دلیل آسیبی که به محیط زیست می‌رساند، توصیه نمی‌شود. چه اسفنج و چه دستمال پارچه‌ای هرگاه بو گرفت باید شسته شود.

در مواقعی که آشپزی کرده‌اید و لکه آن روی پیشخوان پاچیده شده، می‌توانید برای پاک کردن لکه‌ها از دستمال کاغذی استفاده کنید و آن را دور بیندازید (آیا دستمال میکروفایبر بهتر از دستمال معمولی است؟).

مواد غذایی که از قبل مانده و پخته نشده

غذای پخته شده و دورریختنی های آشپزخانه
مواد غذایی یا غذاهای پخته شده را تا سه چهار روز بعد استفاده کنید

مواد غذایی را در انتهای یخچال جا داده بودید و فراموش کردید آنها را بپزید؟ در چنین مواقعی باید این مواد غذایی دور ریخته شوند. مواد غذایی یا غذاهای پخته شده را تا سه چهار روز بعد استفاده کنید. اگر به یاد نمی‌آورید کی آن را پخته‌اید، یعنی مدت زمان زیادی گذشته و باید دور ریخته شود. اگر کپک زده بود، به هیچ وجه آن را نخورید (روش صحیح تمیز کردن یخچال).

غذاهای فریزری که برفک زده

غذای فریزری و دورریختنی های آشپزخانه
هر مواد غذایی فریزری که یخ بسته یا برفک روی آن گرفته باید دور ریخته شود

هر مواد غذایی فریزری که یخ بسته یا برفک روی آن گرفته باید دور ریخته شود. اگر ظاهر مواد غذایی مرتب باشد و یخ نزده باشد هیچ باکتری ندارد اما اگر کریستال‌های یخی یا برفک روی آن ملاحظه کردید یا به نظر خیلی خشک بود، به هیچ وجه طعم خوبی نخواهد داشت و نباید استفاده شود.

مواد غذایی تاریخ گذشته

غذای تاریخ گذشته و دورریختنی های آشپزخانه
حتما مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته را دور بریزید

حتما مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته را دور بریزید. ممکن است برای یک نوع غذا سسی تهیه کرده باشید اما از آن استفاده نکرده‌اید. اگر مدت زیادی است که از تهیه سس می‌گذرد حتما آن را دور بریزید. اگر ظاهر آنها عوض شده باشد به هیچ وجه قابل استفاده نیستند.

بیکینگ پودر که قابل استفاده نیست

بیکینگ پودر و دورریختنی های آشپزخانه
اگر مدت زمان زیادی از تولید بیکینگ پودر گذشته آن را تست کنید

بیکینگ پودر در مقایسه با جوش شیرین بیشتر احتمال دارد که خاصیت خود را از دست بدهد زیرا مانند جوش شیرین سدیم بیکربنات خالص نیست (حاوی مواد دیگری مانند اسید و جاذب رطوبت نیز هست). اگر مدت زمان زیادی از تولید آن گذشته آن را تست کنید. بدین صورت که یک قاشق چایخوری از آن را با ۱/۳ فنجان آب داغ مخلوط کنید و اگر حباب‌های زیادی روی آن ایجاد شد، قابل استفاده است.

بسته بندی‌های باز شده عصاره گوشت

عصاره گوشت و دورریختنی های آشپزخانه
عصاره سبزیجات و گوشت در بسته بندی‌های مقوایی باز شده، طول عمر بسیار کوتاهی دارند

عصاره سبزیجات و گوشت در بسته بندی‌های مقوایی باز شده، طول عمر بسیار کوتاهی دارند. اگر نیمی از عصاره را در یک غذا استفاده کردید، با نیم دیگر آن سوپ درست کنید یا آن را فریز کنید.

ادویه‌جات کهنه

ادویه جات کهنه و دورریختنی های آشپزخانه
ادویه‌جات معمولا پس از گذشت یک سال طعم و خاصیت خود را از دست می‌دهند.

ادویه‌جات معمولا پس از گذشت یک سال طعم و خاصیت خود را از دست می‌دهند. بهار زمان خوبی است که نگاهی به کمد ادویه‌ها بیندازید. ادویه‌ها تا زمانی که خشک هستند می‌توانند مورداستفاده قرار بگیرند.

زرده یا سفیده تخم مرغ

زرده تخم مرغ و دورریختنی های آشپزخانه
زرده یا سفیده‌ای که استفاده نمی‌کنید را فریز کنید

اگر می‌خواهید زرده یا سفیده تخم مرغ را برای استفاده بعدی خود نگه دارید ، سریعا آن را فریز کنید. زرده یا سفیده باید ظرف ۲۴ ساعت یا استفاده شده یا فریز شوند.

تخته آشپزی شیاردار

تخته آشپزی شیاردار و دورریختنی های آشپزخانه
وردنه، قاشق‌های چوبی یا تخته‌های چوبی که شیار دارند را دور بریزید.

فرقی نمی‌کند چوبی یا پلاستیکی باشد، اگر خراش‌های زیادی روی آن ایجاد شده باید دور ریخته شود. باکتری‌ها در شیارهای عمیق زندگی می‌کنند و شستن تخته‌ای که پر از شیار باشد، دشوار است. وردنه، قاشق‌های چوبی یا تخته‌های چوبی که شیار دارند را دور بریزید (اشتباهات رایج در استفاده از تخته آشپزی).

تابه‌های نچسب که رویشان خط افتاده

تابه نچسب شیاردار و دورریختنی های آشپزخانه
تابه‌های نچسب که روی آن خط و خراش ایجاد می‌شود، دیگر قابلیت نچسب بودن خود را از دست می‌دهند

تابه‌های نچسب که روی آن خط و خراش ایجاد می‌شود، دیگر قابلیت نچسب بودن خود را از دست می‌دهند. تابه‌های با پوشش تفلون نیز مشکلات خاص خود را دارند زیرا وقتی با دمای بالا گرم می‌شوند، گازهایی از خود ساطع می‌کنند که علائمی مانند آنفولانزا ایجاد می‌کنند (۵ چیز که موجب خراب شدن تابه نچسب می شود).

گوشتی که بو نمی‌دهد

گوشت و دورریختنی های آشپزخانه
گوشتی که بو نمی‌دهد یا آب آن چیده شده را استفاده نکنید

حتما می‌دانید که باید گوشت را قبل از آنکه تاریخ انقضای آن بگذرد، خریداری کرده و بپزید. اگر گوشت را بو کردید و هیچ بویی نداشت یا چند دقیقه از بیرون آوردن آن از بسته‌بندی گذشته بود و آب آن کشیده شده بود، آن را استفاده نکنید. اگر بوی بدی داشته باشد، حتما طعم بدی نیز خواهد داشت (و احتمالا موجب مسمومیت غذایی خواهد شد).

منبع time.com
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.