ایده‌های دکوراسیون برای تراس و بالکن کوچک

تراس محلی دنج برای بازیابی انرژی می‌باشد

انسان در زندگی مدرن و آپارتمان نشینی٬ پس از گذران یک روز سخت کاری نیاز به جایی در خانه دارد که با فضای باز در ارتباط باشد تا نفسی تازه کند. تراس و بالکن فضاهای نیمه بازی هستند که در نقش حیاط خانه‌های قدیمی٬ می‌توانند نیازهای روزمره زندگی آپارتمانی را رفع کنند. اگرچه مساحت تراس و بالکن در مقایسه با حیاط کمتر است اما شما می‌توانید با استفاده از راهکارهای ساده و ارزان٬ دکوراسیون تراس و بالکن کوچک منزلتان را بر عهده بگیرید و از فضای آن بیشتر لذت ببرید. امروزه اغلب افراد در خانه‌های کوچک و آپارتمانی زندگی می‌کنند و در این خانه‌ها فضایی نظیر حیاط برای تفریح و کاشت گل و گیاه وجود ندارد بنابراین فضایی از این خانه‌ها به عنوان تراس و بالکن در نظر گرفته می‌شود که می‌توان از فضای بالکن و تراس نهایت استفاده را برد و این مکان را به محیطی جذاب و زیبا تبدیل کرد. در ادامه توجه شما را به چند نوع طراحی دکوراسیون بالکن‌های کوچک جلب می‌کنیم که امیدواریم با الگوبرداری از این دکوراسیون‌ها بتوانید فضایی جذاب و دلنشین را در بالکن منزل‌تان ایجاد کنید. فضای اغلب بالکن‌ها و تراس‌ها محدود است بنابراین بهتر است دکوراسیون تراس و بالکن به صورت هوشمندانه انجام شود تا محیطی دلنشین و جذاب در فضای این مکان‌ها ایجاد شود.

تفاوت بین تراس و بالکن: تراس و بالکن هر دو فضای باز در محیط خانه محسوب می‌شوند٬ اما تراس به فضای الحاق شده به آپارتمان گفته می‌شود که غیر مسقف است و جز مشاعات محسوب می‌شود پس در نتیجه مساحت آن در مجموعه مساحت آپارتمان مصاحبه نمی‌شود. معادل فارسی تراس همان بهار خواب است. بالکن بخشی از مساحت ساختمان محسوب می‌شود٬ مسقف است و معمولا از ساختمان بیرون زده می‌باشد. معادل فارسی بالکن ایوانک است.

طراحی دکوراسیون تراس و بالکن کوچک با کمک ایده‌های خلاقانه

اولین نکته که باید در هنگام طراحی دکوراسیون بالکن های کوچک به آن توجه کرد راحتی و آسایش است بنابراین بهتر است شما با قرار دادن یک تخت کوچک و یا میز و صندلی در قسمتی از دکوراسیون بالکن فضایی را برای استراحت و نشستن فراهم آورید. توجه داشته باشید که بهتر است فضای بالکن های کوچک را با کمک رنگ های شاد و روشن زیباتر کنید و وسایل و لوازم با رنگ های پررنگ و شاد را در فضای بالکن قرار دهید. اگر تمایل دارید فضای بالکن هان خنثی باشد می توانید فقط از یک رنگ برجسته و پر رنگ در فضای بالکن استفاده کنید.

تزئین بالکن با وسایل ساده

دکوراسیون تراس و بالکن

مبلمان ساده، اما اساسی

شاید واژه مبلمان برای بالکن کوچک شما را به یاد مبلمان سلطنتی و یا مبلمان مدرنی که دسته‌های پهنی دارند و عمق زیادی از فضا را در بر می‌گیرند، بندازد. اما منظور ما در اینجا از مبلمان ، استفاده از هر صندلی یا میزی است که بتوان در اینجا به کار برد. توصیه ما به شما این است که از یک تک صندلی چوبی تاشو با میزی همگون با صندلی که بتوان زمانی که نیازی به نشتن در بالکن ندارید آنها را جمع کنید و در گوشه‌ای قرار دهید تا فضای بالکن‌تان بیش از اندازه شلوغ و کوچک به نظر نرسد.

شاید شما نتوانید یک میز ناهار خوری را در تراس خود جای بدهید اما می‌توانید، یک میز قهوه کوچک و یک یا دو صندلی را انتخاب کنید که بتوانید یک قهوه بخورید و کتاب مورد علاقه خود را خارج از منزل بخوانید. دقت داشته باشید مبلمان انتخابی حتما باید راحت و لطیف باشند و فضایی برای استراحت در تراس را پدید آورند.

رایحه‌ای به رنگ گل و طبیعت

بسیار دل انگیز است که اگر شما بتوانید در بالکن‌تان از تعدادی گلدان با گل‌های رنگارنگ و زیبا استفاده کنید، چرا که باعث تغییر چهره بالکن شما خواهد شد. به نسبت تغییر فصل شما نیز می‌توانید گل و گلدان خود را تغییر دهید. اگر طاقچه‌ای را برای قراردادن گلدان‌تان در نظر گرفتید می‌توانید از آن پارچه‌های رنگارنگی آویزان کنید. بعنوان مثال در فصل بهار از پارچه‌ای با رنگ سبز یا در فصل زمستان از پارچه‌ای به رنگ آبی استفاده کنید.

تاثیر پرده در زیبایی

دکوراسیون تراس و بالکن و پرده

در طراحی دکوراسیون بالکن همواره می‌توانید از پرده نیز برای جذابیت بیشتر استفاده کنید. وجود پرده در این چنین فضاهایی که ممکن است بعد از یک روز کاری خسته کننده در آن به موجب افزایش حس آرامش قدم بگذارید، همراه خودشان حس لطافت را در فضا به ارمغان بیاورد. این پرده‌ها می‌توانند از جنس ابریشم یا پارچه حریر باشند.

رنگ آمیزی اصولی بالکن کوچک

خالی از لطف نیست که بدانید یک رنگ آمیزی غیر اصولی باعث می‌شود حتی اگر فضای بالکن شما بزرگ هم که باشد، کوچک و شلوغ به نظر برسد. به شدت توصیه می‌شود در طراحی دکوراسیون این چنین فضاهایی با متراژ پایین از رنگ‌های روشن مانند سفید، سبز لیمویی و آبی روشن استفاده کنید، که به مراتب در بزرگ نشان دادن فضای بالکن شما کمک شایانی خواهد کرد.

نورپردازی یک امر بی‌بدیل در طراحی

شاید برای شما خوشایند باشد که فضای دلچسب یک شب رمانتیک را در کنار همسر و فرزندانتان درون بالکن خود بگذارنید و به افق شهرتان خیره شوید؛ اما بدون روشنایی مگر می‌شود. در طراحی دکوراسیون فضاهای کوچک همانطور که در مطالب پیشین به صورت اساسی در رابطه با آن بحث شده است، باید از نورپردازی نقطه‌ای درون سقف که با لامپ‌های هالوژنی تزیین خواهند شد، بهره ببرید. این نوع از نورپردزای باعث بزرگ به نظر رسیدن فضای شما خواهد شد و روشنایی در تمامی زوایای بالکن‌تان منتشر خواهد شد.

تزیین و دکوراسیون تراس و بالکن کوچک

دکوراسیون تراس و بالکن

اکثر آپارتمان‌ها کوچک و بالکن‌ها حتی کوچکتر هستند، اما لازم نیست که ناامید شوید. در حقیقت، اگر در زمان مناسب به طراحی آن بپردازید، می‌تواند بسیار دنج باشد. همانگونه که فضاهای مختلف خانه خود را تزیین می‌کنید، با استفاده از چند ترفند به طراحی تراس کوچک خود بپردازید. در اینجا بهترین ایده‌ها برای تبدیل یک فضای باز معمولی به یک فضای غیر قابل مقاومت برای آرامش و سرگرم کننده می‌دهد.

محاسبه فضای مفید برای طراحی تراس

بدیهی است، قبل از هر گونه تصمیم گیری اولین کاری که باید انجام دهید، محاسبه فضای مورد نظر شما است. اگر به عنوان مثال، فضای شما کوچک است و نمی‌تواند میز و صندلی را در خود جای دهد، دلسرد نشوید، بلکه بیشتر در مورد چگونگی افزایش آنچه که دارید تمرکز کنید.

استفاده از گل و گیاه در تراس

دوراسیون تراس و بالکن و گل و گیاه

تراس فضایی مناسب برای ایجاد یک گلخانه کوچک و خودمانی است. شما همچنین می‌توانید یک گلدان از عطر مورد علاقه خلق و خوی خود را انتخاب کنید مثلا از گیاهان مانند نعناع، اسطوخودوس یا آویشن قرار دهید. اگر تراس شما کوچک است٬ گلدان‌هایی را انتخاب کنید که فضای زیادی اشغال نکنند یا گلدان‌هایی را برگزینید که قابلیت نصب روی نرده تراس یا آویزان شدن داشته باشند.

استند گل در تراس و بالکن

استند گل راه حل هوشمندانه‌ای برای تراس‌های کوچک است. این بهترین راه حل فضایی است که اجازه می‌دهد گیاهان بیشتری داشته باشید و فضای افقی بالکن‌تان کمتر استفاده شود.

طراحی دیوار سبز یا باغچه عمودی در تراس

با استفاده از روش‌های مختلف برای استفاده از فضای عمودی بالکن می‌توانید فضای عملکردی خود را دو برابر کنید و فضای افقی تراس خود را هم داشته باشید. دیوار سبز یا باغچه‌ی عمودی یکی از این روش‌هاست که هم گیاه را به تراس خود اضافه می‌کنید و علاوه بر زیبایی به بهبود کیفیت فضایی تراس نیز کمک می‌کند. دیوار سبز به عنوان عایق حرارتی٬ حفاظتی عمل می‌کند و بازده انرژی را بالا می‌برد.

انتخاب کفپوش مناسب یا استفاده از فرش در تراس 

دکوراسیون تراس و بالکن و کفپوش

تراس و بالکن آپارتمان‌های معمولی دارای کف بتنی است که بدون روح و جذابیت می‌باشد. خوشبختانه شما می‌توانید یک اسلب خسته کننده را با تایل‌های سرامیکی متنوع یا قطعات سنگ یا کفپوش‌های طرح چوب یا حتی چمن مصنوعی روح ببخشید. انتخاب کفپوش مناسب بسیار سلیقه‌ای می‌باشد و عوامل مختلفی مانند جنس٬ هزینه٬ قابلیت نصب آسان٬ رنگ و ضد آب بودن کفپوش را در هنگام خرید دقت نمایید. با انتخاب کفپوش‌های چوبی و ترکیب چوب و گیاهان موجود در تراس احساس طبیعت را در بالکن و تراس القا می‌کنید. اگر به صورت موقتی از تراس استفاده می‌کنید و کفپوش مناسبی برای تراس خود تهیه نکردید٬ از فرش‌ها یا موکت مناسب اندازه و دکور تراس خود استفاده کنید.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.