راهنمای طراحی دکوراسیون اتاق نوزاد

وسایلی خریداری کنید که تا سال‌های بعد استفاده شود

طراحی دکوراسیون اتاق خواب همیشه راحت‌تر از اتاق نوزاد است، به خصوص درمورد فرزند اول. در اتاق کودک همه چیز باید جالب و کودکانه باشد و چشم‌اندازی به آینده داشته باشد چرا که کودک به سرعت رشد می‌کند. بنابراین لازم است در طراحی اتاق و خریداری وسایل حداقل به پنج سال آینده بیندیشید. بدین صورت در هزینه‌ها صرفه‌جویی خواهد شد.

چطور رنگ اتاق نوزاد را انتخاب کنیم؟

ابتدا باید شناختی از انواع رنگ که می‌توانید مورداستفاده قرار دهید، داشته باشید:

رنگ‌های مات. جلوه صاف به سطوح می‌دهد. رنگ‌های مات جدید استفاده کنید نه مدل‌های قدیمی تا بتوانید برای مدت طولانی‌تری استفاده نمایید.

اگر به دنبال رنگی می‌گردید که در برابر خراش و ساییدگی مقاوم باشد، رنگ‌هایی انتخاب کنید که به راحتی قابل تمیز شدن باشند.

می‌توانید یک دیوار اتاق کودک را به شکل تخته سیاه رنگ بزنید یا حداقل قسمت کوچکی از دیوار.

رنگ‌هایی که VOC یا گاز کمی دارند، استفاده کنید، به خصوص رنگ‌هایی که دوام زیادی داشته باشند. در ادامه چند ایده برای رنگ اتاق نوزاد به شما ارائه می‌دهیم:

رنگ اتاق نوزاد
مزیت رنگ کردن اتاق این است که در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود

در انتخاب رنگ آبی برای پسر و صورتی برای دختر و یا زرد را انتخاب نکنید، رنگی انتخاب کنید که با موقعیت اتاق کودک هماهنگی داشته باشد (برای مثال برای اتاق‌های شمالی یا شرقی، رنگ‌های گرم و برای اتاق‌های جنوبی و غربی، رنگ‌های سردتر مناسب‌ترند). همچنین اندازه فضا را نیز در نظر بگیرید (رنگ‌های روشن فضا را بزرگتر نشان می‌دهند، و رنگ‌های تیره در شب بهتر از رنگ‌های روشن هستند). همانطور که می‌دانید کودک شما تا چند سال ایده‌ای درباره رنگ اتاق ندارد.

مزیت رنگ کردن اتاق این است که در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود و آسان و سریع می‌توان همه چیز را با آن ست کرد. یادتان باشد هر چه رنگ شما تیره‌تر باشد، برای تعویض رنگ به پوشانندگی بیشتری نیاز است.

اگر نمی‌خواهید هر پنج سال یکبار رنگ اتاق را عوض کنید، از رنگ‌های خنثی استفاده کنید چرا که ماندگارترند و تغییر آنها آسانتر خواهد بود. می‌توانید با تغییر رنگ وسایل اتاق و اکسسوری‌ها، تنوع ایجاد کنید. یادتان باشد گرچه رنگ‌های روشن به راحتی با دیگر رنگ‌ها ست می‌شوند، اما تمیز نگه داشتن آنها سخت‌تر است.

استفاده از کاغذ دیواری

با استفاده از کاغذ دیواری می‌توانید به اتاق هویت ببخشید. بسیاری از کاغذ دیواری‌های کودکانه، شلوغ و پررنگ هستند، بنابراین اگر جلوه خسته‌کننده‌ای می‌دهد یا فضا را کوچکتر نشان می‌دهد، مجبور نیستید از آنها استفاده کنید. می‌توانید تنها یکی از دیوارها را کاغذ دیواری بزنید.

کاغذ دیواری اتاق نوزاد
می‌توانید از تم حیوانات، پرندگان، نقشه و نمودار، نجوم یا معماری استفاده کنید.

لازم نیست حتما کاغذ دیواری بچه‌گانه استفاده کنید. کاغذ دیواری‌های طرحدار نیز بسیار مناسبند و موردعلاقه کودکان می‌باشند. نقاشی دیواری نیز مانند کاغذ دیواری جذاب است. می‌توانید آن را در اندازه موردنظر خود پیاده کنید. می‌توانید از تم حیوانات، پرندگان، نقشه و نمودار، نجوم یا معماری استفاده کنید.

استیکرهای دیواری جذابیت زیادی به اتاق کودکان می‌دهند و تعویض آنها نیز بسیار آسان است. می‌توانید مدل‌هایی را انتخاب کنید که برای نوجوانان نیز قابل استفاده است. سعی کنید سایز استیکر بزرگ باشد تا به چشم بیاید. استیکرهای کوچک از نظر مخفی می‌مانند.

انتخاب کفپوش و فرش مناسب

فرش گرم و راحت است و برای خواباندن و تعویض نوزاد بسیار مناسب است. می‌توانید کوسن‌ها را روی فرش قرار دهید تا کودک به راحتی روی آنها راه برود و از افتادن و شکستن اشیا نگرانی نداشته باشید. همچنین فرش می‌تواند از صداها بکاهد ، اگر فرزند شما برای خواب به صداها بسیار حساس باشد. همچنین شستشوی فرش نیز بسیار آسان است. پروپیلن مقاوم در برابر لکه و کثیفی است و اغلب برای اتاق کودکان استفاده می‌شود، اما فرش‌هایی که ۸۰ درصد پشم و ۲۰ درصد الیاف دست‌ساز هستند، ماندگار و مقاوم در برابر آلودگی و رطوبت هستند. بنابراین سعی کنید الیاف طبیعی استفاده کنید و اگر متوجه شدید که فرزند شما دچار آلرژی می‌