راه‌های افزایش اعتماد به نفس در ۱۰دقیقه

با اعتماد به نفس زندگی شیرینی را تجربه کنید

داشتن اعتماد به نفس بالا باعث می‌شود هر لحظه بیشتر خودمان را باور کنیم و به این ترتیب می‌توانیم حس کنجکاوی، تفکر، شوق و لذت بی‌اختیار را در کنار موفقیت‌های ریز و درشت زندگیمان تجربه کنیم.

۱. با دیگران ارتباط چشمی برقرار کنید

یکی از بهترین راه‌های افزایش اعتماد به نفس سریع و فوری برقراری ارتباط چشمی است. زیرا ارتباط چشمی یک پیوند را پایه‌گذاری می‌کند، خلوص نیت را نشان می‌دهد، و به ایجاد حس اعتماد بین آدم‌ها کمک می‌کند. آدم‌های بااعتماد به‌نفس همیشه بالا را نگاه می‌کنند، هرگز نگاه‌شان را به سوی میز، زمین، یا پاهایشان پایین نمی‌اندازند. آنها چه هنگام گفت‌وگو و چه هنگام راه رفتن در راهروی دفتر کار به آدم‌های دیگر نگاه می‌کنند. آنها به واسطه‌ی ارتباط چشمی دیگران را جذب می‌کنند.

پژوهشی که در دانشگاه لوون در بلژیک انجام شد به این نتیجه رسیده‌است که احتمال برقراری ارتباط چشمی در افراد با اعتماد به‌نفس بالاتر، بیش‌تر از همتایان‌شان است که اعتماد به‌نفس کم‌تری دارند، کسانی که اعتماد به‌نفس پایین‌شان با نگاه‌های گریزان در ارتباط است.

۲. لبخند زدن را فراموش نکنید

این هم یکی از سریع ترین راه های افزایش اعتماد به نفس است که می‌تواند تاثیری شگرف بر احساس‌تان نسبت به خود داشته باشد. وقتی به دیگران لبخند می‌زنید، باعث ایجاد واکنش زنجیره‌ای می‌شود. آنها نیز در پاسخ به شما لبخند می‌زنند و احساس هر دوی‌تان بهتر و اعتماد به نفس‌تان بیش‌تر می‌شود. بنابراین، اخم‌تان را باز کنید و لبخند بزنید!

۳. سعی کنید لباس‌های تمیز و مرتب بپوشید

خب دیگران به سرعت درباره ظاهر شما قضاوت می کنند و شما باید به سرعت اعتماد به نفس خود را بالا ببرید! پس درست مانند پاکیزگی بدن، مرتب و خوش رخت و لباس بودن (یعنی لباس‌تان چروک، لکه‌دار، و پاره نباشد) نیز می‌تواند اعتماد به نفس‌تان را افزایش دهد. اگر با اعتماد به نفس و موفق به نظر بیایید، احساس یک آدمِ با اعتماد به نفس و موفق را خواهید داشت.

۴. یک روحیه محکم و قاطع از خود به نمایش بگذارید

یکی دیگر از سریع ترین راه های افزایش اعتماد به نفس قاطعانه و محکم رفتار کردن است که با روحیه تهاجمی و پرخاشگرانه متفاوت است. پرخاشگری نه تنها نشانه اعتماد به نفس نیست، بلکه نشانه تحکم کردن است و در زمان احساس عدم اعتماد به نفس، پرخاشگری، شاید ساده‌ترین کار به نظر برسد. سعی کنید هویت خود را بدون داشتن روحیه تهاجمی و پایمال کردن حق دیگران اثبات کنید. تا هنگامی که یاد نگیرید چگونه خود را از ناامنی‌ها دور نگه دارید، اعتماد به نفس شما بالا نخواهد رفت.

۵. به طرز ایستادن و زبان بدن خود توجه کنید

برای تقویت اعتماد به نفس‌ خود باید همیشه از وضعیت بدن خود آگاه باشید. علم اثبات کرده است که طرز ایستادن یک فرد میزان اعتماد به نفس‌ او و اینکه از نظر دیگران چقدر اعتماد به نفس‌ دارد را نشان می‌دهد.

مطالعه‌ی علمی که اخیراً انجام شد نشان داده است فردی که مثل سوپرمن بایستد، یعنی دست‌هایش به پهلو و شانه‌هایش عقب باشد، به نظر اعتماد به نفس‌ بیشتری دارد و در مصاحبه‌های استخدامی و وظایف و مسئولیت‌های دیگر عملکرد بهتری خواهد داشت.

یکی از عالی ترین راه های افزایش اعتماد به نفس این است که قبل از موقعیت‌هایی که نیاز به نشان دادن اعتماد به نفس‌ بالا دارد ۵ دقیقه صاف بایستید، مطمئن باشید تأثیر این کار را خیلی زود احساس خواهید کرد.