چگونه در منزل رب گوجه فرنگی تهیه کنیم؟

رب گوجه فرنگی ارگانیک درست کنید

برای بسیاری از خانم‌های عزیز سوال است که رب گوجه فرنگی خانگی را چگونه درست می‌کنند؟ در موقع خرید یا چیدن از زمین کشاورزی، گوجه فرنگی‌ای را انتخاب کنید که بیضی شکل، دارای گوشت بیشتر و آب دار باشد. گوجه فرنگی بایستی کاملا قرمز و رسیده باشد و بخش‌هایی از گوجه زرد یا سبز یا سفید نباشد.

مواد لازم برای تهیه رب گوجه فرنگی: 

  • گوجه فرنگی: ۱۰۰ کیلوگرم
  • آب: ۱۲کیلوگرم
  • روغن: ۱کیلوگرم
  • نمک: ۱بسته ۴۰۰ گرمی
  • توری سیمی با خانه‌های خیلی ریز: یک عدد

طرز تهیه رب گوجه فرنگی: 

ابتدا گوجه فرنگی را بشویید. از وسط به ۲ قاچ تقسیم کنید و در دیگ بیندازید. رویش را آب بگیرد و بگذارید به جوش بیاید. گوجه به حدی بجوشد که پوست آن کنده شود. گوجه‌ها را در حالی که قل قل می‌جوشد روی توری سیمی بریزید و گوجه‌ها را روی توری حرکت دهید تا پوست و دانه آن جدا شود. برخی از چلو صافی برای جدا کردن پوست و دانه گوجه استفاده می‌کنند که این کار باعث ترش شدن و کپک زدن رب می‌شود چون خانه‌های چلو صافی درشت است و دانه را رد می‌کند. در بازار دستگاههایی موجود است که آب گوجه را می‌گیرند و تحویل مشتری می‌دهند این کار جوشانیدن رب در منزل را راحت‌تر می‌کند و تهیه رب بعد از آب گرفتن، شروع می‌شود.

آب گوجه فرنگی باید آنقدر بجوشد تا غلیظ شده و رب چلپ چلپ به هوا پرت شود. در این مرحله نمک را اضافه کنید تا از خرابی زود هنگام رب جلوگیری شود. میزان غلیظ شدن رب بسیار مهم است اگر شل و آبدار باشد سریع کپک می‌زند و اگر خیلی سفت باشد طعم سوختگی می‌دهد و استفاده از آن به علت سفت بودن مشکل است. روش تشخیص زمان آماده شدن رب این است که وقتی با کفگیر در کف قابلمه خطی می‌کشیم شکاف ایجاد شده بر جای می‌ماند و خیلی دیر پر می‌شود. رب را باید هر چند دقیقه هم بزنید و خصوصا در اواخر پخت آن دقت کنید چون ممکن است ته بگیرد و طعم سوختگی در رب مشخص شود. بعد از غلیظ شدن رب در مرحله آخر روغن را اضافه کنید هم بزنید تا رب تف بخورد میزان روغن به دلخواه شماست و برای خوش رنگ شدن رب و عدم یخ زدگی در یخچال یا فریزر است. رب را در تشت بزرگی بریزید و اجازه دهید تا کاملا سرد شده و آماده بسته بندی شود.

نکاتی برای تهیه رب گوجه فرنگی: 

رب گوجه فرنگی
گوجه فرنگی بایستی کاملا قرمز و رسیده باشد

دو نوع گوجه فرنگی محلی و گلخانه‌ای در بازار موجود است که از هر دو نوع گوجه فرنگی محلی و گلخانه‌ای  می‌توانید استفاده کنید که هر یک مزایا و کاستی‌هایی دارد. گوجه فرنگی محلی رب کمتری می‌دهد اما باعث می‌شود رب کپک نزند و دیرتر خراب شود. گوجه فرنگی گلخانه‌ای گران‌تر است اما رب بیشتری از آن حاصل می‌شود. معمولا به ازای هر ۱۰۰کیلوگرم گوجه فرنگی گوشتی و آبدار بین ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم رب بدست می‌آید. در موقع خرید یا چیدن از زمین کشاورزی، گوجه فرنگی را انتخاب کنید که بیضی شکل، دارای گوشت بیشتر و آب دار باشد.

گوجه فرنگی بایستی کاملا قرمز و رسیده باشد و بخش‌هایی از گوجه زرد یا سبز یا سفید نباشد. از انتخاب گوجه‌های لهیده، خراب و کپک زده جدا خودداری کنید چرا که سالم نیست و طعم رب را تغییر می‌دهد. اضافه کردن نمک برای جلوگیری از کپک زدن و خرابی رب است و افزودن روغن برای یخ نزدن در فریزر و خوش رنگ شدن رب است. در بیشتر خانه‌های روستایی رب در فضای باز و بر روی آتش پخته می‌شود چون جوشانیدن رب زمان زیادی می‌برد و مصرف گاز خانگی بالا می‌رود توری‌های سیمی همان توری‌های خانه ریزی است که بر روی پنجره‌های منزل برای جلوگیری از ورود حشرات نصب می‌شود. البته در بازار توری‌های مخصوص جوشاندن رب نیز به فروش می‌رسد. بهترین جنس دیگی که برای جوشاندن رب بکار می‌رود دیگ مسی است.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.