روش‌هایی برای تازه نگه‌داشتن سالاد

سالاد به معنی خوراکی یا غذای شور می‌باشد

واژه «سالاد» از کلمه ایتالیایی «insalata» به معنی خوراکی یا غذای شور گرفته شده است. این نوع غذا برگرفته از یک شیوه غذایی رومی بود که در آن زیتون، تربچه و دیگر سبزیجات را در نمک، روغن یا سرکه شور می‌گذاشتند و همراه غذای اصلی یا به شکل پیش‌غذا میل می‌کردند، اما از ابتدای قرن پانزدهم میلادی، سالادها کم‌کم به شکل امروزی خود درآمد. در کل، «سالاد» غذا یا پیش غذایی است که از ترکیب سبزیجات مختلف همراه با چاشنی‌هایی مانند سرکه، سس، نمک، فلفل و… سرو می‌شود. سالادها معمولا سرد هستند و ممکن است مواد غذایی دیگری مانند تخم مرغ، حبوبات پخته، گوشت، پنیر و… نیز به آنها اضافه شود که در این صورت ارزش تغذیه‌ای آن بیشتر می‌شود و می‌توان به عنوان غذا نیز آن را میل کرد.

کاهو گیاهی بسیار مفید و خوش طعم که بیشتر در سالادها استفاده می‌شود. کاهو به طرق مختلف در سالادها و بعضی غذاها مصرف دارد و می‌توان آن را همراه با سکنجبین به علت طعم لذیذ مصرف کرد.

گیاه شناسی

کاهو یکی از قدیمی‌ترین سبزیجات دنیا است منشاء آن در هندوستان و آسیای مرکزی می‌باشد . کاهو طبق مدارکی که بدست آمده از شش قرن قبل از میلاد در ایران مصرف می‌شده است و یک قرن قبل از میلاد به روم راه یافته و غذای مهمی برای رومیان بوده است. کریستف کلمب تخم کاهو را به دنیای جدید برد بطوریکه از اوایل قرن پانزدهم میلادی کاهو در هائیتی و باهاما کشت می‌شده است . کاهو گیاهی است یکساله که دارای برگ‌های پهن و دراز و سبز روش می‌باشد و با طعم کمی شیرین. انواع مختلف کاهو که در حال حاضر در آمریکا کشت می‌شود حدود ۱۶ نوع می‌باشد که در تمام طول سال وجود دارد، روی هم رفته دو دسته کاهو وجود دارد :

 1. کاهوی پرورشی و اهلی که در سالاد استفاده می‌شود که کاهوی گرد Head Lettuce و کاهوی ایرانی Romano Lettuce از انواع مهم آن است.
 2. کاهوی وحشی یا کاهوی خودرو

کاهوی ایرانی از نظر مواد غذایی از کاهوی گرد بهتر است. کاهوی گرد ارزش غذایی چندانی ندارد زیرا دارای مقدر زیادی الیاف است که تولید گاز و نفخ در معده می‌کند.

خواص داروئی:

کاهو از نظر طب قدیم ایران سرد و مرطوب است.

 1. کاهو تمیز کننده خون است.
 2. کاهو به علت داشتن آهن خون‌ساز است.
 3. ضد تورم است.
 4. کاهو خواب‌آور و آرام‌بخش است.
 5. کاهو برای ضعف اعصاب مفید است.
 6. کاهو ملین و ادرارآور است.
 7. خوردن کاهو برای مالیخولیا مفید است.
 8. کاهو زخم‌های مجاری ادرار و مثانه را درمان می‌کند.
 9. اگر کاهو را با سکنجبین و یا سرکه بخورند اشتهاآور است.
 10. کاهو اثر ضد تشنج دارد.
 11. درد معده را تسکین می‌دهد.
 12. کاهو قوای جنسی را تقویت می‌کند.
 13. برای برطرف کردن درد سینه کاهو را بپزید و بخورید.
 14. زنان شیرده اگر می‌خواهند که شیرشان زیاد شود باید کاهوی پخته بخورند.
 15. ورم غدد لنفاوی را برطرف می‌کند.

۷ توصیه برای حفظ تازگی و تردی کاهو

 1. هنگام خرید، کاهوی سالم و تازه را انتخاب کنید.
 2. پس از بازگشت به منزل، فورا برگ‌های کاهو را جدا کنید و با آب فراوان بشویید.
 3. چند دقیقه‌ای برگ‌ها را در آبکش بگذارید تا آب اضافی‌شان خارج شود سپس با دستمال خشک کن کاملا آنها را خشک کنید. مجددا برگ‌ها را در پارچه دیگری بپیچید و در کیسه بدون منفذ بگذارید.
 4. برای اطمینان از جذب رطوبت باقیمانده می‌توانید یک تکه نان خشک نیز در کیسه بگذارید.
 5. کیسه را در قسمت جا میوه‌ای یخچال قرار دهید.
 6. برای حفظ شادابی برگ‌های کاهو حتی تا یک هفته، پس از شستشوی کامل، برگ‌ها را در ظرفی از آب و کمی سرکه سفید بگذارید و بدون آبکشی، آنها را خشک کرده و مطابق نکات ذکرشده در یخچال نگهداری کنید.
 7. می‌توانید پس از خرید کاهو و جدا کردن برگ‌ها، آنها را در کیسه پلاستیکی بگذارید و کیسه را مانند بادکنک باد کنید. در آن را گره بزنید و به مدت طولانی در جامیوه‌ای یخچال نگه دارید.

برای تازه نگه‌داشتن سالاد چه کار کنیم؟

اگر قصد دارید سالاد آماده را چند ساعت در یخچال نگه دارید و همچنان از طراوت سبزیجات آن لذت ببرید، یک نکته مهم را باید رعایت کنید؛ کاهش رطوبت. حتما این پرسش برایتان پیش می‌آید که قبل از خردکردن سبزیجات به خوبی آب اضافی را گرفته‌اید؟ اما باید بدانید سبزیجات، خوراکی‌هایی هستند که مقدار زیادی آب دارند و حتی اگر پس از شستشو نیز کاملا خشک شوند، باز هم زمانی که خرد شوند رطوبت خواهند داشت. بهترین ترفند برای رفع این مشکل استفاده از دستمال کاغذی است. پس از اینکه سالاد را در ظرف مورد نظر ریختید، دستمال کاغذی روی مواد بگذارید. اگر ظرف بزرگ است از ۲ یا ۳ دستمال استفاده کنید و بهتر است دستمال‌ها را تا کنید تا بلافاصله خیس نشوند.

نکته ظریف دیگر اینکه علاوه بر رطوبت، هوا نیز می‌تواند شادابی سبزیجات را از بین ببرد. برای مقابله با آن، پس از گذاشتن دستمال کاغذی، اگر ظرف سالاد دردار است، در آن را ببندید. در غیر این صورت یک کیسه فریزر را روی ظرف بکشید تا سالادتان در معرض هوا نباشد.

برای سالاد میوه هم اگر قصد دارید پیش از مصرف آنها را تکه و آماده کنید، برای اینکه رنگ میوه‌ها به‌خصوص سیب و گلابی تغییر نکند همه را در ظرفی پلاستیکی بچینید و روی آنها آب سرد بریزید. قبل از مصرف میوه‌ها را در آبکش بگذارید تا کاملا آب اضافی خارج شود. استفاده از ظروف دربسته برای نگهداری این سالادها در یخچال هم ایده خوبی است