۷ روش ساده برای پیشگیری از ابتلا به دیابت

متخصصان معتقدند دیابت قابل پیشگیری است

همانقدر که ما عاشق شکلات، شیرینی، کیک و دیگر مواد قندی هستیم، اینگونه خوردنی‌ها برای سلامتی ما اصلا خوب نیستند. مصرف اینگونه مواد غذایی شما را روزانه در معرض بیماری‌های بسیاری قرار می‌دهد. کمااینکه ابتلا به دیابت امروزه آمار فزاینده‌ای پیدا کرده است. اما متخصصان معتقدند دیابت قابل پیشگیری است. در این مطلب ۷ راه حل ساده برای پیشگیری از این بیماری به شما پیشنهاد می‌شود.

داشتن برنامه ورزشی منظم

ورزش و فعالیت بدنی بهترین راه برای سالم نگه داشتن بدن است پس جای تعجبی نیست که راه حل خوبی نیز برای پیشگیری از ابتلا به دیابت باشد. از تفاوتی که ورزش در سلامتی شما ایجاد می‌کند شگفت‌زده خواهید شد. مطالعات اخیر نشان داده است کسانی که در هفته ۱۵۰ دقیقه فعالیت فیزیکی دارند نسبت به کسانی که فعالیت ندارند ۲۶ درصد کمتر احتمال دارد دیابت آنها پیشرفت کند و کسانی که فعالیت بدنی را به ۳۰۰ دقیقه در هفته می‌رسانند ریسک ابتلا به دیابت را ۳۶ درصد کاهش می‌دهند. اگر فکر می‌کنید کم تحرک هستید از همین حالا با پیاده‌روی کردن ورزش را آغاز کنید. همین کار نتایج فوق‌العاده‌ای خواهد داشت و حتی دیگر نیازی به انجام کار دیگری ندارید.

کنترل کردن تغذیه

طبق مطالعات اخیر رژیم‌های غذایی به سه دسته تقسیم می‌شوند: رژیم‌هایی که به افراد اجازه می‌دهد آزادانه وعده‌های غذایی خود را انتخاب کنند، رژیم‌هایی که وعده‌های غذایی را برای افراد مشخص می‌کند و رژیم‌هایی که بر پایه وعده‌های غذایی با پروتئین بالا هستند. پس از یک دوره ۱۲ هفته‌ای دو دسته‌ای که وعده غذایی کنترل شده داشته‌اند، وزن بیشتری از دست می‌دهند. رژیم لاغری کوتاه مدت که اثر آن در بلندمدت باقی بماند نشان‌دهنده آن است که استراتژی لاغری موثر و موفقیت‌آمیز بوده است.

مصرف فیبر

کم خوردن هیچگاه موثر نخواهد بود اگر از غذایی که می‌خورید خوشتان نیاید. بنابراین سعی کنید با غذاهایی که فیبر زیادی دارند دوست شوید. این ماده غذایی سه فایده دارد: هم به شما در کاهش وزن کمک می‌کند، هم خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می‌دهد و هم قند خون را متعادل می‌کند. از این رو فیبر ریسک ابتلا به دیابت را کاهش داده و سلامت بدن را افزایش می‌دهد. پس بشقاب غذای خود را با سبزیجات و حبوبات پر کنید.