روش‌هایی برای شکوفایی خلاقیت

چگونه خلاق باشیم؟

0

وقتی به نحوه زندگی خود و زندگی که آرزویش را داریم می‌اندیشیم، می‌بینیم که باید هر روز خلاقیت خود را پرورش داده و به کار ببریم. زیرا خلاقیت به موفقیت کمک می‌کند. به افراد نوآوری چون بیل گیتس، استیو جابز، مارک زوکربرگ، توماس ادیسون و لئوناردو داوینچی بیندیشید. آنها کارهای بزرگی در زندگی خود انجام دادند و بر زندگی افراد بسیاری در سراسر جهان تاثیر گذاشتند. تفاوت این افراد با بقیه چیست؟ آنها دو خصیصه اصلی دارند: اینکه به ریسک کردن اشتیاق دارند و به شیوه متفاوتی می‌اندیشند. لازمه تفکر نوآورانه، استفاده از تخیل و پرورش خلاقیت است.

برای آنکه خلاقیت را در خود پرورش دهید، ۶ راهکار زیر را دنبال کنید:

یادداشت‌برداری کنید

نوشتن کمک می‌کند آزادانه خود را بروز دهیم، به وضوح و روشنی نسبت به خود و اهدافمان دست یابیم و ایده‌های جدید خلق کنیم (اگر می‌خواهید با مزایای نوشتن آشنا شوید، این مطلب را مطالعه کنید). فقط شروع کنید به نوشتن و به این فکر نکنید که می‌خواهید چه بنویسید یا چقدر خوب می‌توانید کلمات را روی کاغذ بیاورید. خود را ویرایش نکنید، فقط بنویسید. اگر نیاز به فکر کردن بیشتر دارید، می‌توانید کلمات یا عباراتی چون اهداف، نقاط قوت من و … بنویسید و سپس از همان جا شروع کنید.

نقاشی بکشید

مهم نیست که نقاشی کشیدن بلد هستید یا خیر. یک کاغذ و تعدادی لوازم نقاشی مانند مداد رنگی، ماژیک، مداد شمعی و … بردارید. مانند نوشتن، مهم نیست چه می‌کشید و چگونه فقط مهم است که نقاشی بکشید. همه ما می‌توانیم نقاشی بکشیم فقط کافی است هدف خود را پیدا کنیم (آموزش نقاشی برای کودکان).

لحظاتی را در بیرون سپری کنید

کاغذ و قلم نقاشی را با خود به بیرون ببرید. در معرض هوای تازه، صدای طبیعت و رنگ سبز درختان قرار بگیرید و از نور خورشید ویتامین D دریافت کنید. همه اینها کمک می‌کنند حالتان خوب باشد و خلاق‌تر شوید.

حرکت کنید

کمی پیاده روی یا انجام حرکات کششی ساده به تجدید قوای جسم و ذهن کمک می‌کند. مطمئنا اگر کل روز را پشت میز بنشینید، خلاق بودن سخت خواهد شد. همین که کمی قدم می‌زنید، احساس بهتری پیدا می‌کنید و ایده‌های جدیدی به ذهنتان می‌رسد.

بازی کردن را فراموش نکنید

صرف اینکه بزرگ شده‌ایم به این معنا نیست که نباید بازی کنیم. دکتر استوارت براون موسس انجمن ملی بازی، بازی را با اکسیژن مقایسه می‌کند: دورتادور ما پر از بازی است، اما تا وقتی آنها را داریم نادیده می‌گیریم و به آن توجهی نمی‌کنیم.

جنبه‌های بازیگوش شخصیت خود را پرورش دهید، بدین صورت احساس لذت و خلاقیت بیشتری خواهید کرد. برای شروع به بازی این ایده‌ها را به کار ببرید: قصد کنید که بیشتر بازی کنید، چیزهای سرگرم‌کننده اطراف خود نگه دارید (مانند پازل، دفتر نقاشی، هولاهپ و …)، به یک کلاس ورزشی در باشگاه نزدیک خود بروید یا یک کلاس هنری را شروع کنید، با حیوانات بازی کنید و بچه‌های کوچک را دور خود جمع کنید.

همیشه در حال آموختن باشید

هیچوقت از پرسیدن دست نکشید، تشنه مطالعه باشید، در سخنرانی‌ها و کنفرانس‌ها شرکت کنید، به کلاس‌های آموزشی بروید و به پادکست‌ها گوش دهید. هر چه بیشتر یاد بگیریم، بیشتر رشد می‌کنیم. کنجکاوی و کسب دانش به ما کمک می‌کند ایده‌هایی که برای پیشرفت و موفقیت در زندگی نیاز داریم، کسب کنیم. یعنی یک پیشرفت دائمی و بی‌پایان.

منبع success.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.