شستشو لباس به روش صحیح

عمر لباس‌هایتان را طولانی کنید

خداحافظی با لباس‌های مورد علاقه‌مان که روزهای خوبی را در کنارشان گذرانده‌ایم به نوعی یک بدشانسی به‌حساب می‌آید. اگرچه آن روز به‌ ناچار برای بیشتر آنها پیش می‌آید، اما خبر خوب این است که می‌توان آن را با رسیدگی و دقت بیشتر در نگهداری از لباس‌ها آن روز را عقب انداخت! طول عمر لباس‌ها برای جیبتان، زمین و بیشتر از همه برای آنچه دوست دارید بپوشید، خوب است. در این مطلب می‌خواهیم فنون آزمون‌ و خطا برای عمر بیشتر لباس‌ها و شستن لباس را با شما در میان بگذاریم. پس با ما همراه باشید تا روش‌هایی برای طولانی کردن عمر لباس‌ها و شستشو لباس به روش صحیح را با هم بشناسیم.

شستشو لباس کثیف
شستشو با ماشین لباسشویی به نسبت شستن لباس با دست اغلب آسیب کمتری به لباس می‌رساند

لباس‌هایتان را کمتر بشویید

اگر بر روی لباس رنگ روشن‌تان شربت قرمز رنگ ریخته‌اید یا در لباس سفیدتان اثر عرق باقی مانده است، قبل از شستن آن‌ها را پشت و رو کنید. سپس آن‌ها را پشت و رو آویزان کنید تا بیشتر هوا بخورند. شستشو با ماشین لباسشویی به نسبت شستن لباس با دست اغلب آسیب کمتری به لباس می‌رساند و به طولانی‌تر شدن عمر آنها بیشتر کمک می‌کند. با تعویض روزانه لباس‌ها می‌توانید مانع از کثیف شدن بیش از اندازه آن‌ها شوید و دفعات شستشو لباس را کاهش دهید.

از شوینده‌های ملایم استفاده کنید

اکثر ما بیشتر از آنچه که باید از شوینده‌ها استفاده می‌کنیم. اما می‌توانیم مقدار مصرف‌مان را نصف و یا کمتر کنیم و در آن زمان خواهیم دید که لباس‌ها باز هم به‌خوبی تمیز می‌شوند. استفاده بیش از اندازه از شوینده‌ها، لباس شما را کثیف‌تر می‌کند چرا که کف زیاد آن به‌ مراتب باکتری‌ها و کثیفی‌های لباس را در بافت پارچه نگه می‌دارد. درنتیجه ما نیز لباس‌های کثیف می‌پوشیم و یا مجبور می‌شویم آن‌ها را بیشتر بشوییم. بهتر است در صورت عدم شستن لباس با دست قسمت شوینده ماشین لباسشویی را در حد خط نرمال آن پر کنید. همچنین از شوینده‌هایی استفاده کنید کمترین آسیب را به لباس شما وارد می‌کنند، شوینده‌هایی که برای لباس کودک انتخاب می‌شوند معمولا دارای این ویژگی می‌باشد و به لباس شما کمتر آسیب می‌رسانند.

شستشو لباس با آب سرد
با استفاده از آب سرد، بیشتر لباس‌ها به‌ اندازه کافی تمیز می‌شوند

از آب سرد استفاده کنید

برچسب روی لباس‌ها، بیشترین دمای شستشو لباس را به شما می‌گوید، اما به این معنی نیست که حتماً باید از این دما استفاده کنید. با استفاده از آب سرد، بیشتر لباس‌ها به‌ اندازه کافی تمیز می‌شوند و مانند آب گرم باعث چروک شدن یا رنگ‌ رفتگی لباس نمی‌شود. اگر لازم بود، برای تمیزی بیشتر می‌توانید از شوینده بیشتری که دارای پرکربنات سدیم است استفاده کنید.

بافت‌های مختلف را دسته‌بندی کنید

بیشتر مردم برای شستشو لباس آن‌ها را به رنگ‌های روشن و تیره دسته‌بندی می‌کنند. نوع دیگر تفکیک لباس‌ها بر اساس بافت پارچه می باشد که می توانید به دو دسته بافت زبر و یا نرم آن‌ها را تفکیک کنید. با جدا کردن لباس‌ها با این روش از سابیده شدن لباس‌های نرم‌تر توسط لباس‌های سنگین‌تر جلوگیری می‌شود و دوام بیشتری خواهند داشت. هم‌چنین می‌توانید از دور آرام برای لباس‌هایی نازک‌تر مانند تی‌شرت ها و لباس‌زیر استفاده کنید.

شستشو لباس و خشک کردن
نور خورشید سبب متوقف شدن روند رشد باکتری‌های احتمالی موجود در البسه می‌شود

لباس‌ها را در معرض هوا خشک کنید

پس از شستن لباس با خشک کردن لباس‌ها در معرض هوا علاوه بر اینکه آسیب کمتری به بافت پارچه می‌رسد نور خورشید هم سبب متوقف شدن روند رشد باکتری‌های احتمالی موجود در البسه می‌شود. پس تا حد امکان البسه خود را در هوای آزاد خشک کنید.

از رخت آویز برای خشک‌کردن لباس در خانه استفاده کنید

اگر امکان خشک کردن البسه در هوای آزاد برای شما موجود نبود و در روزهای بارانی امکان استفاده از نور خورشید برای خشک کردن البسه را نداشتید. می‌توانید از رخت آویز و یا جالباسی‌های قابل‌ حمل استفاده کنید.

لباس‌های بافت‌دار را در مکان خشک نگهداری کنید

لباس‌هایی که از پارچه‌های بافت‌دار دوخته شده‌اند مانند پلیورها، تی‌شرت و …، خیلی زود تغییر حالت می‌دهند و یا به اصطلاح گشاد خواهند شد. برای نگه‌داشتن چنین البسه‌ای به شکل اولیه شان، از آویزان کردن آنها اجتناب کنید. به‌جای این کار آن را تاکرده و نگه‌ دارید. اگر به‌ ناچار برای جلوگیری از چروک شدن لباس باید آن را آویزان کنید در ابتدا آن را پشت و رو کرده و بر روی آویز چوبی قرار دهید.

شستشو لباس با ماشین لباسشویی
بهتر است قبل از خرید لباس به برچسب آن دقت کنید

به‌ جای دور انداختن لباس آن را رفو کنید

چرا زمانی که لباسی سوراخ می‌شود، آن را رفو نمی‌کنید؟ می‌توانید از وصله‌ای نامتناسب استفاده کنید؛ مثلاً برای لباسی که توسط بید سوراخ شده از وصله‌ای به شکل بید استفاده کنید. در ژاپن وصله کردن لباس‌ها به یک نوع هنر تبدیل‌شده است. و اگر نمی‌توانید خیاطی کنید، می‌توانید به خیاط‌ها مراجعه کنید و از آن‌ها کمک بگیرید.

خشک‌شوئی‌های اطراف را بشناسید

اگر بعد از خواندن این مقاله متوجه شدید از پس شستن لباس برنمی‌آیید، به خشک‌شویی محل مراجعه کنید. آنها پارچه‌ها و راه‌های نگهداری از آنها را به خوبی می‌دانند. همچنین بهتر است قبل از خرید لباس به برچسب آن دقت کنید. با این کار، می‌توانید از خریدن لباس‌هایی که به نگهداری زیادی از طرف شما نیاز دارند، اجتناب کنید.

شستشو لباس و حوله
حوله‌ها نباید در حمام که محیط مرطوبی است، قرار داده و نگهداری شوند

نحوه شستشوی حوله‌ها

بهتر است حوله‌ها در دمای بالا و با آب جوش شسته شوند بیشتر میکروب‌ها در دمای بالای ۷۶ تا ۷۷ درجه سانتی‌گراد از بین می‌روند و به همین علت بهتر است حوله‌ها در دمای آب با دمای بالاتر از این حد شسته شوند. بهتر است حوله‌ها به طور جداگانه شسته شوند اما معمولاً به خاطر ظرفیت لباسشویی و زمان کم، این اتفاق نمی‌افتد و افراد حوله و لباس را با هم در لباسشویی می‌ریزند.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشت، این است که افراد مبتلا به بیماری‌های قارچی و میکروبی پوست زگیل، عفونت قارچی کشاله ران، برای پیشگیری از انتقال بیماری به سایر افراد باید حتماً حوله‌هایشان را جدا از سایر افراد خانواده شسته، نگهداری و خشک کنند. پس از شستشو و خشک شدن حوله‌ها مشکلی وجود نخواهد داشت و کافی است حوله‌ها در محلی خشک و غیرمرطوب مثلاً کمد و کشوی مخصوصی که برای نگهداری آنها در نظر گرفته شده است قرار داده شوند. نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که حوله‌ها نباید در حمام که محیط مرطوبی است، قرار داده و نگهداری شوند، چون در این صورت احتمال آلودگی ور شد و تکثیر میکروب‌ها بیشتر می‌شود.

رفع بوی لباس پشمی زیر

جوراب‌ و لباس‌های زیر پشمی و غیره اگر در محلولی ازیک چهارم فنجان سرکه و ۴ لیتر آب خیس بخورند بوی ناراحت کننده خود را از دست خواهند داد.

تمیز کردن روغن موتور از دست‌ها

برای تمیز کردن دست‌های کثیف و چرب در اثر استفاده از انواع روغن‌های موتور کافی است دست‌تان را با مقداری روغن زیتون یا روغن مایع مخصوص پخت وپز به هم بمالید تا همه آثار و لکه‌های ناشی از روغن موتور پاک شوند.

نحوه نرم نگه داشتن پتو

نرم و پرزدارنگه داشتن پتوهای پشمی و کتانی پس از شستشو همیشه برای خانم‌ها دغدغه آفرین است؛ مشکل با اضافه کردن دو فنجان سرکه سفید به آب مورد استفاده برای شستشو تا حدّ زیادی بر طرف می‌شود. البته به یاد داشته باشید هرگز مادّه شوینده بخاردار و سرکه را با هم به آب نیفزایید؛ زیرا گازی خطرناک از آن متصاعد خواهد شد.

نحوه شستن چادر مشکی

اگر چادر مشکی را با مایع ظرفشویی بشویید خیلی بهتر و براق‌تر می‌شود. پس از شستن نیز از نرم کننده هاله استفاده کنید تا الکتریسیته آن نیز ازبین برود.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.