با روش نگهداری سانسوریای رنگی آشنا شوید

با سانسوریای رنگی منزل‎تان را زیبا کنید

این روز‌ها در بازار ایران شاهد کاکتوس سانسوریایی هستیم که نوک آن‌ها رنگی هستند، معمولاً به رنگ‌های قرمز، آبی، زرد، نارنجی، مشکی، سفید، سبز و سایر رنگ‌ها در نگاه اول به نظر می‌رسد که این رنگ طبیعی گیاه می‌باشد، ولی این تنها رنگ مصنوعی مخصوصی است که برای زیبایی و فروش بیشتر با دستگاه مخصوص زده شده است. خاصیت این رنگ به گونه‌ای که با بزرگ شدن گیاه رشد می‌کنند و به اصطلاح کش میاد. قیمت سانسوریای رنگی در بازار متفاوت است و به اندازه آن بستگی دارد. اکثر این سانسوریا رنگی‌ها وارداتی هستند و از کشور‌هایی مانند هلند از طریق مرز ترکیه و عراق به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود. این نوع سانسوریا در واقع همان سانسوریا نیزه‌ای یا سانسوریا لوله‌ای (نیزه آفریقایی) است که رنگ شده است. نام علمی سانسوریا رنگی Sansevieria Cylindrica می‌باشد.

سانسوریای رنگی گیاهی است دارای ریزوم از خانواده لاله، گیاهی برگ زینتی است و تنوع زیادی در اندازه برگ و رنگ برگ در این گیاه وجود دارد. چنانچه در این بخش خواهیم گفت این گیاه تنومند است، جوانه کلیندریال از خاک شنی سرچشمه می‌گیرد و می‌تواند بافته شده یا در شکل طبیعی خودشان باقی بمانند. در پاسخ به درخواست شما در ادامه نکاتی در رابطه با روش پرورش و نگهداری سانسوریای رنگی خواهیم گفت.

شرایط رشد سانسوریا رنگی 

  • نور: گیاهان آپارتمانی نور کم و فیلتر دار را ترجیح می‌دهند، اما گیاهان بسیار مقاومی هستند. گیاهان بیرونی و سانسوریا در سایه رشد می‌کنند.
  • آب: این گیاه می‌تواند از دوره‌های طولانی خشکسالی جان سالم به در ببرد. در زمستان آبدهی کم یا حتی ماهانه است، و در تابستان هفتگی یا یک هفته در میان است.
  • دما: دمای بالای ۵۰ درجه فارنهایت بهتر است، اما می‌تواند در درجه سردتر هم زنده بماند. به طور کلی، دماهای بالاتر از ۵۰ و کم تر از ۸۵ درجه فارنهایت برایشان بهترین دما است.
  • خاک: ترکیب خاک کاکتوسی سریع ترجیح داده می‌شود ؛ برای این گیاه زیبا خاک سبک با زهکش مناسب با ترکیبی از ماسه و پیت ماس و کوکوپیت مناسب است .
  • کود و کوددهی: در فصل رشد می‌توان از کودهای npk ازت پایین هر ماه یک بار استفاده کرد. در طول زمستان به آن کود ندهید.

تکثیر و رشد سانسوریا رنگی 

سانسوریای رنگی

تکثیر از طریق برگ، بذر و پاجوش می‌باشد .سنسوریا با ساقه‌های زیرینش رشد می‌کنند. جوانه آفریقایی را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد. کل گیاهان را می‌توان با برش ساقه زمینی نزدیک به برگ‌های گیاه تکثیر داد، اجازه دهید که زخم‌ها به مدت چند روز التیام یابند، سپس گیاه را در یک کاکتوس مخلوط، یا خاک گلدان مشابه بکارید. با خاک گیاه ره فقط تا تاجش بپوشانید؛ نه تا برگ‌هایش.

تعویض گلدان سانسوریا 

سانسوریای رنگی

هر سال یا هر یک سال درمیان در بهار باید گلدانش را تعویض کنید. آن‌ها با بستن ریشه‌هایشان زنده خواهند ماند. چون سنسوریا از طریق ساقه‌های زیرین رشد می‌کند، به راحتی می‌تواند یک ظرف را در داخل خانه پر کند. سنسوریا به طور معمول ظروف سفالی را می‌شکند.

انواع سانسوریا رنگی 

سانسوریای رنگی

گونه‌های اصلی سنسوریا کلیندریکا است، اگرچه چند گونه در دسترس وجود دارد، و برخی از پرورش دهندگان این گیاه اولیه را پوشش داده یا شکل می‌دهند. شکل نیزه‌ای مانند سنسوریا ممکن است به سبک هماهنگ یا تک رنگ باشد، و از سایز ۱۲ تا ۲۴ اینچ می‌باشد. همه گونه‌ها به همان اندازه مقاوم هستند.

نکاتی از زبان پرورش دهندگان سانسوریا رنگی 

سانسوریای رنگی

اینها تقریبا گیاهان محکم و محافظت شده‌ای هستند. آن‌ها می‌توانند از دوره‌های طولانی خشکسالی، تغذیه تصادفی، و بسته بودن ریشه‌هایشان، جان سالم به در ببرند. به طور مشابه، آن‌ها می‌توانند به سایه یا نور روشن عادت کنند. در حقیقت، آن‌ها زیاد نادیده می‌گیرند. گلدان باید خوب آبکشی شود. ریشه‌های آن‌ها نمی‌توانند زیاد در آب بمانند. با دانستن این موضوع، پرورش دهندگان معمولا دچار اشتباه و یا آبیاری بیش از حد کم و یا آبیاری از زیر گلدان می‌شوند. در نتیجه، آبیاری کمتر از حد و نمیه آب دادن این است که ریشه‌ها در نزدیکی کف گلدان می‌میرند و ریشه‌های کوتاه بالای آن باقی می‌مانند. بهترین روش این است که گلدان را به طور کامل آب دهید و بگذارید قبل از آبیاری بعدی خشک شود. سنسوریا برای افرادی که به چیزی غیر از بامبو برای روی میزشان نیاز دارند، مناسب است. این گیاهان همچنین می‌توانند جوانه‌های کوچکی که از پایه شان می‌زند را تحمل کنند.

بیماری‌های مربوط به سانسوریای رنگی 

سانسوریای رنگی

سانسوریا رنگی بسیار مساعد پوسیدگی ریشه است و برای همین در آبیاری آن باید بسیار دقت کنید. کف گلدان حتماً سوراخ‌هایی برای خروج آب داشته باشد تا از گندیدگی جلوگیری شود . همچنین بیماری‌های قارچی این گیاه را مورد حمله قرار می‌دهند که می‌توان از قارچ کش‌های مانکوزب و کاربندازیم استفاده کرد؛ علامت بیماری‌های قارچی زرد شدن ساقه‌ها و برگ‌ها پوسیدگی ریشه و تغییر رنگ در ساقه و بدنه گیاه است.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.