راه‌های کاهش ترس از بارداری

بارداری یکی از لذت بخش‌ترین دوران زندگی می‌باشد

با توجه به مطالعات زیادی که شده است ، استرس با بسیاری از بیماری‌ها نظیر فشار خون بالا، حملات قلبی، سکته مغزی، بی‌خوابی، راش‌های پوستی، و درد عضلانی ارتباط داشته است. استرس، همچنین می‌تواند منجر به بیماری‌های روحی‌، نظیر حملات اضطراب، ترس و افسردگی شود . هرکدام از این موارد می‌تواند طی حاملگی بر شما تاثیر بگذارد. برای یک حاملگی آسان‌تر یک زایمان بدون‌درد، و رضایت بخش‌تر زایمان طبیعی، هدف باید این باشد که قبل از شروع حاملگی، تا جایی که امکان دارد، از میزان استرس بکاهیم. این امر چگونه میسر می‌شود؟

در ابتدا ، سعی کنید میزان استرسی را که قبل از بارداری، داشته‌اید ارزیابی کنید .شما ممکن است کاملاً از استرسی که در زندگی روزانه‌تان دارید ناآگاه باشید زیرا برای مدتی طولانی با آن سازگاری یافته‌اید. قدم بعدی این است که استرس‌هایتان را به دو گروه تقسیم کنید:

  1. استرس‌هایی که تحت کنترل شما می‌باشد ، نظیر مسئولیت‌های زیاد بر عهده داشتن ، برنامه ریزی زمانی
  2. استرس‌هایی که از حیطه کنترل شما خارج است ، نظیر حوادث جهانی یا بیماری یا فوت غیر قابل منتظره .

سپس، ببینید آیا می‌توانید آن عوامل استرس زا را که تحت کنترل شما می‌باشد ، کاهش دهید . در مورد آن مواردی که غیر ارادی است ، از دیگران کمک بخواهید . یادگیری نحوه کنترل استرس‌هایتان قبل از حاملگی به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید بر استرس طبیعی که طی حاملگی یا در دوران والدینی برای شما ایجاد خواهد شد ، فائق آیید .

کاستن استرس و ترس از بارداری

در این جا پیشنهاداتی در جهت کاهش استرس و ترس از بارداری ذکر می‌شود :

ورزش کردن نظیر پیاده روی مفید است. میزان استراحت‌تان را افزایش دهید ، آخر هفته‌ها را بخوابید و پس از یک روز پر مشغله ، زود به تختخواب بروید . سعی کنید که حداقل در شب هشت ساعت خواب بی‌وقفه داشته باشید . برخی از محققان بر این باورند که آمریکایی‌ها بیشتر از مردم کشورهای دیگر ، از فقدان خواب رنج می‌برند . فقدان خواب از نیروی باروری شما می‌کاهد و اگر این مشکل حل نشود، می‌تواند سلامتی شما را به مخاطره بیندازد . عامل استرس زا را مشخص کنید. این عوامل می‌تواند شامل بسیاری چیزها نظیر، حرفه نامطلوب، فقدان پول ، قرض‌ها ، و یا نزاع‌های خانوادگی ، نظیر بیماری والدین یا وابستگی به خواهر یا برادر باشد. یا ممکن است از یک روابط همسر و زندگی زناشویی قبلی و بچه‌ها ناشی شود . گاهی اوقات فقط تعیین کردن عامل می‌تواند به کاهش استرس کمک کند .

بیاموزید تفکر کنید . ببینید ذهنتان چقدر مشغول است و برای از بین بردن صداهایی که توسط دنیای شلوغ امروزی ایجاد می‌شود ، تمرین کنید .کتاب‌ها و مقالات حاوی اطلاعات کمک کننده را که می‌توانند استرس شما را کاهش دهند ، تهیه کنید . به نظر می‌رسد نوشتن مجله برای برخی مردم یک روش درمانی باشد . زمانی که تفکرات خود را روی نوشتن مقاله‌تان متمرکز کنید ، شاید استرس و اضطراب‌تان تخفیف یابد. برخی از تصمیمات خود را عملی کنید. استرس ممکن است از ” ترس از مجهولات ” ناشی شود . برای مثال، شما ممکن است نگران این مسئله باشید که چطور حاملگی و بچه‌دار شدن بر روی وضعیت مالی شما تاثیر می‌گذارد . زود نیست که فکر کردن راجع مسائلی نظیر کار کردن پس از تولد بچه را شروع کنید ، البته در صورتی که حق انتخاب یک کار نیمه وقت یا تمام وقت را داشته باشید . کاهش استرس قبل از شروع حاملگی، تفاوت‌های زیادی در نحوه احساسات شما در طول این حادثه شگفت انگیز به وجود خواهد آورد .در حقیقت این امر ممکن است به شما کمک کند تا یک رویداد شگفت انگیز داشته باشید . تصور کنید به آسانی و با رضایت کامل، کشتی حاملگی و تولد را می‌رانید تا اینکه بی سروصدا و با شک تردید برانید ، و نگرانی و غم و غصه دور تا دورتان را گرفته باشد . در مسیری قدم بگذارید که تا حد امکان ، بارداری شما را خالی از استرس کند .

امتحان کنید:

از خودتان و همسرتان سوال‌های زیر را بپرسید :

اختیارات شغلی شما چیست ؟ آیا می‌توانم پس از ترک زایشگاه به سر کار بروم ؟ آیا حرفه من محفوظ است ؟ آیا می‌توانم به صورت نیمه وقت کار کنم؟ از خانه؟ آیا من قادر به ترک آن هستم؟ آیا من یک حرفه متفاوت می‌خواهم؟ احساس خود را راجع به کار در خارج از خانه در مقابل ماندن در خانه در کنار بچه‌ها ارزیابی کنید . آیا یکی از شما دو نفر در خانه خواهد ماند یا از مهد کودک استفاده خواهد کرد؟ چه نوع سیستم مراقبتی را ترجیح می‌دهید؟

یک پرستار خصوصی در منزل ، کمک یکی از اعضاء فامیل، در مهد کودک همراه با چندین بچه دیگر، یا یک مرکز دارای مجوز مراقبت از بچه‌ها؟ آیا همسر شما می‌تواند برنامه کاری خود را به گونه‌ای تنظیم کند که قسمتی یا همه مسئولیت مراقبت از بچه را بر عهده گیرد؟

شما ممکن است بخواهید یک مشاوره حرفه‌ای انجام دهید تا علل استرس شما را دسته بندی کند ، به ویژه که شما در یک موقعیت خانوادگی هستید که نمی‌توانید به تنهایی از عهده این مسئله برآیید. از دکترتان بخواهید اطلاعاتی در مورد نقاط خطر، سوء استفاده‌های خانوادگی، سرویس‌های کمک دهنده قانونی و مراکز مشاوره‌ای در اختیار شما قرار دهد. وقت خود را با دوستان یا خانواده‌تان فقط صرف خندیدن و استراحت کنید . زمانی را به خودتان اختصاص دهید تا در آن زمان با همسرتان و یا با افرادی باشید که از همنشینی با آنها لذت می‌برید. از زوج‌های دیگر بپرسید چطور خود را با تغییراتی که پس از تولد یک نوزاد ، در زندگی آنها ایجاد شده است ، سازگار کرده‌اند ؟

امتحان کنید :

در سفرتان، لیستی از افرادی که با آنها در هنگام نیاز به کمک، احساس راحتی می‌کنید، تهیه کنید. این لیست شامل شماره تلفن آنها نیز باشد تا در موقع لزوم به سرعت و به راحتی به آنها دسترسی داشته باشید . همچنین لیستی از نام همسرتان، والدینتان، دوستان، برادرها و خواهران، عمه‌ها و عموها، معلم‌ها، همسایه‌ها و همکارانی که با آنها آشنا هستید، فراهم کنید .شما ممکن است از اینکه چقدر لیست طولانی است ، تعجب کنید .

نگرانی‌های تمام نشدنی

وجود یکسری نگرانی‌ها برای خیلی از مادران بارداری که تجربه اول فرزنددار شدن را دارند، کاملا طبیعی است. این که در لحظه زایمان چه اتفاقی می‌افتد؟ در طول دوران بارداری چه کارهایی را انجام بدهم تا زایمان راحت‌تری را داشته باشم؟ بعد از زایمان چه اتفاقی برای بدن من می‌افتد؟ آیا زیبایی قبل از دوران بارداری‌ام را پیدا می‌کنم؟ آیا همسرم بعد از تولد فرزندمان مثل قبل من را دوست دارد؟ و سوالاتی از این قبیل می‌تواند ذهن مادران را به خود مشغول کند. این نگرانی‌ها و نگرانی‌های مشابه این‌ها کاملا طبیعی می‌باشد و در اکثر خانم‌های باردار وجود دارد. مهم‌ترین مساله‌ای که مطرح است این است که آن مادر بداند که چگونه با این نگرانی‌هایش مواجه شود تا به مشکلات بیشتر و استرس‌های بالاتری برخورد نکند.

اولین قدم تا رسیدن به آرامش ترس از بارداری

توصیه می‌شود در این دوران احترام بیشتری را به همسرتان بگذارید و با صبر و حوصله بیشتری با او برخورد کنید و همچنین به تامین نیازهای روانشناختی او بیش از پیش توجه کنید. یکی از مهم‌ترین مسائلی که می‌تواند به یک مادر و حتی پدر کمک کند تا بتوانند استرس‌هایشان را در دوران بارداری مادر کم کند، این است که در وهله اول این پدر و مادر باید به یک شناخت کافی نسبت به تغییراتی که در این دوران ممکن است برای مادر اتفاق بیافتد، برسند تا راحت‌تر بتوانند با این مساله کنار بیایند. زیرا در دوران بارداری خیلی اتفاقات عجیب و غریبی برای مادر می‌افتد که اگر نسبت به این اتفاقات و میزان طبیعی بودن آنها آگاهی وجود نداشته باشد ممکن است که زن و شوهر دچار استرس بشوند.

پرس و جو ممنوع

طبیعی است که زایمان هر فردی با فرد دیگر متفاوت باشد و هر کسی در این خصوص یک تجربه متفاوتی را کسب کرده باشد. ممکن است خیلی از تجربه‌ها دردناک هم باشند. سعی کنید هیچ گاه به تجربه‌های سخت و دردناک مادران دیگر از زایمانشان، گوش ندهید زیرا ممکن است این مساله استرس شما را بیشتر کند. یک سوال، از کجا معلوم است که این اتفاق برای شما هم بیافتد؟؟؟

حذف لذت‌ها ممنوع

خیلی از زنان با شنیدن خبر بارداری‌شان، دست از همه کارهایی که انجام می‌دادند می‌کشند. البته این مساله تا حدودی طبیعی می‌باشد. به دلیل تغییر و تحولاتی که در جسم خانم باردار ایجاد می‌شود، تهوع، ویار، استفراغ، کمر درد، ضربان قلب بالا و … ممکن است که مدتی توان حرکت کردن و انجام دادن فعالیت‌های سابق خود را نداشته باشند. توصیه می‌شود که تا رسیدن به یک وضعیت نرمال با مشورت با پزشک‌تان، سطح فعالیت‌های روزمره خود را کمتر کنید تا حال‌تان بهتر شود و بعد از آن یک روند مناسب را برای انجام فعالیت‌های مختلف روزمره خود انتخاب کنید. این را بدانید که بی‌تحرک شدن و نشستن در خانه و حذف کردن لذت‌های زندگی‌تان صرفا فقط کاری می‌کند که خسته و کسل شوید و حتی زودتر مبتلا به افسردگی دوران بارداری بشوید. ضمن این که عدم تحرک می‌تواند روال زایمان را سخت‌تر نیز بکند. پس با توجه به نوع بارداری‌تان و با مشورت با پزشک متخصص‌تان، سعی کنید یکسری از فعالیت‌های روزمره خود را همچنان ادامه دهید.

کلاس‌های زایمان

مادر باردار عزیز، چه قصد زایمان طبیعی و چه قصد زایمان به صورت سزارین را دارید، سعی کنید در کلاس‌های مربوط به زایمان در بیمارستان مربوط به خود را شرکت کنید. این کلاس‌ها اصطلاحا کلاس‌های ویژه آموزش مادران باردار نامیده می‌شود. حداقل حسنی که می‌تواند برای شما داشته باشد این است که با محیط بیمارستان و همچنین با ماماهای بیمارستان آشنا بشوید. این مساله خیلی می‌تواند از استرس‌های روز زایمان‌تان کم کند. در کنار این ویژگی مثبت، شما می‌توانید با خیلی از مسایل و مشکلاتی که در این دوران برایتان ایجاد شود، آشنا بشوید و جواب سوالات‌تان را به راحتی دریافت کنید. همچنین قرار گرفتن در جمعی که همه مثل هم هستند می‌تواند آرامش دهنده باشد که شما تنها نیستید و خیلی از مشکلات را فقط شما ندارید و تمام مسایل از قبیل تهوع، استفراغ، دل دردها و … که در شما وجود دارد، در بقیه افراد هم هست. این مساله باعث دلگرمی شما هم هست.

حضور دلگرم کننده پدر

مردان می‌توانند در آرامش خانم‌ها در دوران بارداری نقش مفید و موثری را داشته باشند. در این دوران زنان به دلیل تغییرات هورمونی دچار مشکلات خلق و خویی می‌شوند و بسیار حساس و زودرنج می‌شوند. اگر پدران با این مساله آشنا باشند و سطح آگاهی‌شان نسبت به نوع برخورد با همسرانشان در دوران بارداری بالاتر برود، می‌توانند به آرامش بیشتر همسرشان کمک کنند. در بارداری تغییرات هورمونی زیادی در افراد ایجاد می‌شود که ممکن است آنها را حساس‌تر و زودرنج‌تر کند توصیه می‌شود در این دوران احترام بیشتری را به همسرتان بگذارید و با صبر و حوصله بیشتری با او برخورد کنید و همچنین به تامین نیازهای روانشناختی او بیش از پیش توجه کنید. این مساله می‌تواند به همسرتان این اعتماد و اطمینان را بدهد که هنوز هم مثل قبل دوستش دارید و برایتان مهم است.

خواندن کتاب با هم

بهتر است که مرد و زن در دوران بارداری خانم، هر دو با هم به مطالعه کتاب‌هایی در زمینه بارداری و تربیت فرزند مطالعه کنند این کار علاوه بر بالا بردن سطح اطلاعات شما، می‌تواند کمک کند با همسرتان وقت بیشتری بگذارید.

پدر، محبت فراموش نشود

پدر آینده، سعی کن محبت کردن به همسرت را در این دوران فراموش نکنی. بی‌دلیل برای همسرتان هدیه و گل بخرید و یا او را در آغوش بگیرید. انجام دادن برخی از کارهای منزل هم می‌تواند مفید و موثر باشد.

همراهی پدر، بهترین تسکین درد

یکی از مسایل دیگری که می‌تواند استرس مادر باردار را کم کند این است که همسرش او را در رفتن به ویزیت پزشک، انجام سونوگرافی و آزمایش همراهی کند. این مساله بسیار برای خانم لذت بخش است.

دست در دست هم

علاوه بر حضور پدر در روزهای بارداری خانم، در روز سرنوشت ساز و مهم تولد فرزند هم این حضور می‌تواند مفید باشد. بهتر است پدر در تمام لحظاتی که همسرش در حال درد کشیدن است، در کنارش بماند و این کار را به دیگر اعضای خانواده از جمله مادر و یا خواهرش واگذار نکند. این کار می‌تواند تسکین بسیار خوبی برای دردهای همسرش باشد و زایمان راحت‌تری را داشته باشد.

لذت از ملاقات اول

پدرهای عزیز باید از قبل از تولد فرزندشان خود را آماده پذیرفتن مسئولیت‌های پدری کنند تا بتوانند راحت‌تر و بهتر با همسر و فرزندشان ملاقات کنند. هر چقدر از این ملاقات لذت بیشتری را ببرید، قطعا به بهتر شدن حال روحی همسرتان کمک بزرگی را کرده اید.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.