رژیم غذایی پیش از عروسی

نوعروس‌ها بخوانند

حتما شما هم دوست دارید در روز عروسی که روز مهمی برایتان است، زیبا و خوش هیکل باشید و احساس خوبی داشته باشید. اما این نباید موجب شود به ورزش و رژیم‌های لاغری شدید روی آورید. در عوض بایستی رژیم‌های سالم را دنبال کنید که سلامت شما را نیز تضمین کند.

بهترین کار برای دوران قبل از مراسم عروسی، دنبال کردن سه هفته رژیم غذایی سم‌زدایی است. چنین رژیم غذایی برای عروس خانم‌ها و دامادها لزوما یک رژیم سخت و تحمل گرسنگی نیست. برعکس آنها در رژیم خود مجموعه‌ای از آبمیوه، اسموتی، سوپ، سالاد و پروتئین کم چرب خواهند داشت.

نتیجه چنین رژیمی افزایش انرژی، خواب بهتر، لاغرتر شدن، اعتماد به نفس بهتر و در کل سلامت بیشتر خواهد بود. هفته اول پاکسازی بدن است. هفته‌های دوم و سوم بیشتر بر دنبال کردن عادات غذایی سالم متمرکز است که تا بعد از عروسی هم می‌تواند ادامه داشته باشد.

شروع کنید

هدف‌گذاری کنید: قبل از آنکه رژیم را شروع کنید ابتدا یک کاغذ و قلم بردارید و بنویسید سم‌زدایی برای شما چه معنایی دارد و انتظار دارید چه چیزی برای شما حاصل شود. همچنین بنویسید برای این سم‌زدایی باید چه چیزی بخورید، چه زمانی و در کجا و همچنین چه احساسی به شما دست خواهد داد. این کار خودآگاهی شما را بالا می‌برد و کمک می‌کند اهدافتان در مقابل دیدگانتان باشد.

  • یک استراتژی خلق کنید: مواد غذایی را در یخچال داشته باشید تا راحتتر و آسانتر بتوانید غذاهای رژیم غذایی خود را آماده کنید.
  • خلاقیت داشته باشید: ما به شما مواد غذایی که باید استفاده کنید را می‌گوییم و شما با خلاقیت خود می‌توانید هرآنچه دوست دارید با این مواد تهیه کنید.
  • تنوع بدهید: تنقلات می‌تواند در برنامه روزانه شما تنوع ایجاد کند و در عین حال حاوی فیبر و مواد مغذی است. برای هر روز دو نوع تنقلات انتخاب کنید. اگر کمبود زمان دارید، آجیل (یکبار در روز) و میوه (دو قطعه در روز) استفاده کنید. حتما تنقلات را با فاصله از وعده‌های غذایی میل کنید. حداقل دو ساعت فاصله زمانی با وعده‌های اصلی داشته باشد. و حتما به یاد داشته باشید که فقط مواقعی که گرسنه هستید تنقلات میل کنید.
  • قبل و در طول پاکسازی از خوردن این مواد خودداری کنید: غذاهای فراوری شده، شکر، لبنیات، گلوتن، الکل و قهوه.
  • کمک بخواهید: دنبال کردن برنامه لاغری وقتی از کس دیگری کمک بگیرید راحتتر خواهد بود.
  • به پزشک خود مراجعه کنید: قبل از شروع این برنامه یا هر برنامه دیگری، حتما سلامت عمومی خود را چک کنید. اگر هرگونه بیماری جدی یا مزمنی دارید، پاکسازی باید حتما تحت نظر پزشک صورت بگیرد. حتی اگر هیچ مشکل خاصی هم ندارید، مراجعه به پزشک توصیه می‌شود.

هفته اول: پاکسازی

سم‌زدایی بدن به معنای دنبال کردن یک رژیم غذایی است که به دستگاه گوارش استراحت دهد. اواسط هفته ممکن است علائم ناخوشایندی داشته باشید از جمله خستگی، درد بدنی، سردرد، نفخ. این علائم نشان می‌دهند که بدن شما در حال پاکسازی سموم است. این علائم عادی هستند پس نگران نشوید .

مدیتیشن:

در خصوص رابطه خود با غذا بیندیشید. تفکیک تغذیه فیزیکی از احساس راحتی داشتن به شما در انتخاب بهتر و گزینه‌های غذا خوردن کمک می‌کند (کارهایی که بعد از صرف غذا نباید انجام دهید).

ورزش:

از آنجا که مصرف پروتئین را کاهش می‌دهید، بایستی حتما ورزش و تحرک داشته باشید. با انجام کشش حین راه رفتن روی اندام‌های داخلی مانند کبد و کلیه‌ها تمرکز کنید. هفته اول پنج مرتبه ۱۰ دقیقه‌ای کشش انجام دهید و سه روز در هفته به مدت ۳۰ دقیقه ورزش‌های قلبی-عروقی ملایم داشته باشید.

منوی هفته اول

حبوبات، میوه و سبزیجات، دانه‌ها و آجیل و روغن تنها موادی هستند که در هفته اول مجاز به خوردن هستید. صبحانه‌ها آبمیوه و اسموتی، نهار و شام شامل سبزیجات و حبوبات پاک‌کننده کبد هستند. همه غذاهای هفته اول فاقد گلوتن، لبنیات است و در واقع بیشتر سبزیجات را شامل می‌شود (برای پاکسازی کبد چه باید خورد؟).

پایه رژیم:

حبوبات، میوه و سبزیجات، دانه و آجیل، روغن و سس است.

هفته دوم: تمرکز بر هوشیاری

پس از پشت سر گذاشتن هفته اول و سم‌زدایی، حال باید رژیم غذایی خود را وسعت بخشید. حال شما می‌توانید پروتئین حیوانی تمیز و دانه‌های فاقد گلوتن را به رژیم غذایی خود بیفزایید و ببینید چه احساسی دارید. باید این غذاها را به مدت یک هفته بخورید تا ببینید آیا بدن واکنشی نشان می‌دهد یا خیر و آیا مناسب است؟ اگر هیجان هفته اول را از دست دادید، مجددا به هدف خود نگاهی بیندازید.