چه زمانی کفش ورزشی را باید عوض کرد؟

کفش در سلامت پا نقش مهمی را ایفا می کند

احتمالا بسیاری از شما با خود فکر می‌کنید که مراقبت و نگهداری مناسب از یک جفت کفش ورزشی کتانی نمی‌تواند کار بسیار سختی باشد، اما باور کنید که کاملا در اشتباهید! اگر می‌خواهید کفش‌های مورد علاقه‌تان عمر طولانی‌تری داشته باشند، باید از ابتدا از آنها به خوبی مراقبت کنید.

گاهی اوقات، کتانی‌های خود را با کفش‌های دیگر تعویض کنید:

احتمالا برخی از شما، بعد از خرید کفش کتانی مورد علاقه‌تان، آنقدر در پوشش روزانه خود از آنها استفاده می‌کنید تا بالاخره کفشتان سوراخ و فرسوده شود. اما بهتر است هر چند روز یک بار، آنها را با یک جفت کفش دیگر جایگزین نمایید. این کار به مواد کفشتان اجازه می‌دهد تا استراحت خوبی داشته باشد. استفاده ثابت از کفش یا لباس، باعث می‌شود تا قطعه پوششی مورد نظر سریع‌تر فرسوده شده و عمر کوتاه‌تری داشته باشد. هنگامی که شما در نهایت به کفش‌های خود یک استراحت کوتاه می‌دهید، مطمئن شوید که آنها را در شرایط مناسبی قرار داده، و در یک جای خشک و خنک نگهداری کنید.

نباید کفش‌ها را به راحتی در گوشه‌ای از جا کفشی یا کمد لباس خود بگنجانید. در عوض، مطمئن شوید آنها به درستی ذخیره شده، و به این ترتیب، از عمر و دوام بسیار بیشتری برخوردار خواهند بود. وقتی که کفش‌های خود را داخل جاکفشی و کمد لباستان پرت می‌کنید، آنها بالاخره در زیر انبوهی از کفش یا لباس دفن خواهند شد. این کار کفش‌هایتان را حتی بیشتر از قبل تحت فشار قرار داده و به شکل و فرم اصلی آنها آسیب خواهد رساند. برای اجتناب از این وضعیت می‌توانید کفش خود را به درستی در کمد آویزان کرده و یا برای حفظ شکل آن، داخل کفش‌ها را با یک ماده حجم دهنده (به عنوان مثال، مقدار زیادی روزنامه) پر کنید.

تمیز کردن کفش‌های کتانی:

کفش ورزشی
از کفش های خود به خوبی نگهداری کنید

تمیز کردن کفش‌های کتانی (به خصوص اگر آنها، یک جفت کتانی سفید براق باشند)، بخش بسیار مهمی از روند نگهداری از این کفش‌ها به شمار می‌رود. معمولا، اگر جنس این کفش‌ها از چرم باشد، می‌توان آنها را به سادگی و با استفاده از یک پارچه مرطوب پاک و تمیز کرد. همچنین، استفاده از هر گونه مواد شیمیایی که به طور خاص برای پاکسازی کفش چرم تولید نشده (و ممکن است به کفشتان آسیب برساند) اجتناب نمایید. در واقع، بهتر است کفش‌های خود را پیش از شروع به پوشیدن آنها آماده سازی کنید. اگر شما یک اسپری محافظ کفش خریداری کرده و آن را بعد از خرید (و درست قبل از اولین استفاده) به کفش های خود اعمال نمایید، این کار کفش‌هایتان را از آسیب‌های لکه‌های آب و خاک محافظت کرده و ظاهر بهتری نیز به آنها اعطا می‌کند.

نگهداری کفش ورزشی:

اگر شما فرد واقعا حساس و دقیقی هستید، نگهداری از بند‌های کفش کتانی می‌تواند یک ضرورت به شمار رود. سفید و براق نگه داشتن این بندها، کاری نیست که هر کسی به خوبی از عهده آن برآید. اما بیرون کشیدن آنها از داخل سوراخ‌های کفش و شستشوی آنها به طور منظم و مکرر، می‌تواند به آنها فرصت دهد تا برای مدت طولانی‌تری سفیدتر بمانند. اگر شما می‌خواهید انرژی بیشتری برای نگهداری از بند کفشتان صرف کنید، می‌توانید با اتو کشیدن بندها، آنها را تازه‌تر نگاه داشته و از بروز چین خوردگی بر روی آنها جلوگیری کنید.

این کار، ظاهر تمیزتر و براق‌تری به کفشتان خواهد داد. البته، دلیلی ندارد که شما تنها از کفش‌های کتانی سفید در پوشش خود استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید یک جفت کتانی کاملا سفید برای برخورداری از یک سبک ظاهری کلاسیک در کمد خود نگهداری کرده، و از یک جفت کفش خاص و رنگی (یا طرح‌دار) نیز در سبک ظاهری متفاوت، جسورانه، و منحصر به فرد خود استفاده نمایید.

کفش ورزشی
کفش نقش مهمی در سلامت پا ایفا می کند

کفش ورزشی مناسب، قسمت ضروری انجام هر تمرین ورزشی است. انتخاب کفش ورزشی مناسب در سلامت عضلات و اسکلت شما در حین ورزش موثر می باشد. یک کفش مناسب می تواند جلوی بروز بسیاری حوادث، جراحات و دردها را بگیرد.کفش ورزشی بهترین دوست برای کسی که که می دود یا پیاده روی می کند، یک جفت کفش راحت که پا را از ضربه ها حمایت کند، می باشد.

اما حتی بهترین کفش ها نیز نمی توانند تا آخر دوام بیاورند. افراد و همچنین وزشکاران حرفه ای می دانند پیاده روی یا دویدن، با کفشی که عمر خودش را کرده باعث بروز آسیب های ورزشی ناخواسته ای همچون گرفتگی ساق پا یا زانو می شود. اگر با این موارد برخورد کردید زمان آن رسیده که کفش ورزشی تان را عوض کنید.

احساس درد و تیر کشیدن می کنید:

همین که یکی از دوندگان دچار آسیب های ساق پا یا زانو می شود از او می پرسم چه مدت است که این کفش را می پوشی؟ درد زانو و گرفتگی ساق پا که باعث درد در قسمت های پایینی پا می شوند هر دو می توانند از نشانه های این باشند که باید به فکر یک جفت کفش جدید باشید. هنوز دوست ندارید از کفش های ورزشی ارزشمند خود دل بکنید؟ می توانید آنها را نگه دارید و در پیاده روی ها و یا دوندگی های کوتاه مدت مورد استفاده قرار دهید.

کیلومترش را رد کردید:

بعد از ۴۸۰ تا ۶۵۰ کیلومتر بهتر است کفش ورزشی تان را تغییر دهید. از آنجا که سائیدگی و پارگی کفش ها همیشه مشهود نیست این روش کمک می کند بدون اینکه آسیب دیدگی غافلگیرتان کند زمان تعویض کفش را متوجه شوید. شاید بپرسید حالا چطور کیلومتر بندازم مگه من ماشینم؟ برای این کار توصیه می شود از برنامه هایی که دوندگی یا پیاده روی تان را محاسبه می کنند استفاده کنید. روش های قدیمی نیز وجود دارد و می توانید هر بار مقدار دوندگی یا پیاده روی خود را در یک دفترچه یادداشت کنید. جان هنوود می گوید کسانی که به صورت حرفه ای می دوند می دانند که هر دو ماه یکبار باید کفش هایشان را تغییر دهند.

کفشتان کهنه به نظر می آید:

سه نقطه در کفش وجود دارد که نشان می دهد وقت جایگزین کردن آن فرا رسیده. کف کفش، جلوی کفش و پارچه بیرونی. کف کفش معمولا اولین جایی است که شروع به از بین رفتن می کند چون طوری طراحی شده که شوک و انرژی ای که از زمین به طرف پا می آید را دریافت و خنثی می کند. مشکل اینجاست که سائیدگی این قسمت از کفش را نمی توان به سادگی دید. اگر کفی کفش کهنه شود دیگر کارایی گذشته را نخواهد داشت. بنابراین فشار روی یک قسمت از پا بالا می رود و باعث آسیب دیدگی تان خواهد شد.

قسمت بعدی که کهنه می شود، جلوی کفش است. پس اگر کف کفش صاف و سائیده شده بود مطمئنا این قسمت نیز دیگر انعطاف پذیری و حمایت گذشته را نخواهد داشت و پا آسیب می بیند. هرگونه سوراخ و پارگی در بافت بیرونی کفش نیز چراق قرمز سومی است که با دیدنش باید به فکر کفشی جدید باشید. برای اینکه قبل از ۴۸۰ تا ۶۵۰ کیلومتر دویدن جلوی از بین رفتن کفشتان را بگیرید، توصیه می شود آنها را فقط برای ورزش کردن استفاده کنید. اگر کفشتان مخصوص دویدن است از آن برای پیاده روی استفاده نکنید. هر کفشی مناسب کاری است که برای آن ساخته شده است. اگر کفشتان را خلاف آنچه مخصوصش است استفاده کنید، مطمئنا دوامی نخواهد داشت. اگر دو جفت کفش ورزشی برای دویدن دارید توصیه می شود هر بار یکی را استفاده کنید تا عمر هر دو افزایش پیدا کند.

جمع آوری و تنظیم: کاویاب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.