سالمندان به چه چیزهایی در دوران سالمندی نیاز دارند؟

دوران سالمندی یکی از طلایی ترین دوران زندگی است

سالمندان بزرگ ترین سرمایه های زندگی هستند

سالمندی به دوران بعد از میانسالی اطلاق می شود که یکی از بهترین دوره های زندگی هر فرد می باشد. افراد با رعایت برخی مسائل در طول زندگی نظیر ورزش کردن، تغذیه مناسب، داشتن سطح بهداشتی، امکانات مالی و … می توانند لذت کافی از این دوران را ببرند. در این دوران بدن به دلیل مسائل فیزیولوژیکی قوت اولیه خود را از دست میدهد و باعث بروز بسیاری از بیماری ها، سندرم ها و …. می شود. بر همین اساس سالمندان نیاز اساسی به مراقبت دارند و هر شخصی که از سالمند مراقبت می کند باید نکات مهمی را بداند و تمامی جوانب را در نظر بگیرد. سالمندان وقت آزاد زیادی دارند و اگر بتوانند بخشی از زمان خود را به تفریح اختصاص دهند قطعا سلامت روانی و جسمی شان تضمین خواهد شد چون قسمت مهمی از رازهای شادی و سلامت سالمند به تفریح مرتبط است. در این مقاله به برخی از نیازهای سالمندان می پردازیم.

نیازهای مالی

مشکلات مالی یکی از دلایل مهم ترس افراد از دوران سالمندی است. زیرا در این دوره اکثرا بازنشسته هستند و سطح درآمد افراد کاهش می یابد و به دلیل فرهنگی که در جامعه ما وجود دارد والدین همچنان نقش حمایتگری خود را هنگام ازدواج فرزندان و بعد از ورود عروس و داماد و نوه ها به زندگی ایفا می کنند و این کار نیز مخارج آنها را چند برابر می کند. همین امر باعث می شود سالمندان از شرکت در مراکزی که برای آنها فراهم شده خودداری کنند. علاوه براین مشکلاتی که در سن پیری به وجود می آید مثل بیماری و … باعث بالا رفتن هزینه ها می شود. افرادی که دارای بیمه باشند با حقوقی که ماهیانه دریافت می کنند می توانند تا حدودی از پس این مشکلات برآیند اما اگر درآمد ماهیانه نداشته باشند مشکلاتشان چند برابر می شود. به همین دلیل نیاز مالی یکی از نیازهای اساسی آن ها به شمار می رود.

نیازهای مراقبتی برای سلامتی

سلامتی سالمندان مهمترین نیاز آنهاست. ورزش برای سالمندان باعث تندرستی و سلامت جسم و روح می شود؛ سالمندان برای آنکه دیرتر به مشکلات دوره سالمندی دچار شوند باید مرتب زیر نظر پزشک چکاپ شوند تا از مشکلاتی که امکان دارد برایشان پیش بیاید اطلاع داشته باشند و از بروز آن ها جلوگیری کنند. این یک جنبه طبیعی از زندگی آنهاست و هیچ کاری برای آن نمی‌توان کرد. در کشورهای توسعه یافته که تعداد افراد سالمند و میانسال زیاد است به مسئله سلامتی سالمند بیشتر اهمیت می دهند و به همین دلیل مراکزی را برای ورزش های هوازی و آرام و مکان هایی با استاندارد لازم برایی تفریح آن ها فراهم کرده اند. زمان مفید ورزش کردن در یک هفته برای سالمندان ۱۵۰ دقیقه است که باتوجه به شرایط جسمانی می تواند ورزش های مختلفی را انجام دهد.

نیازهای اجتماعی و سایر نیازها

سالمندان و پیر مرد و پسر
ایراز محبت به سالمندان مانع از افسردگی آن ها می شود

سالمندان بیشتر از هرکس دیگر به عشق و محبت نیاز دارند. اگر فرد سالمندی در خانه دارید به او توجه کنید، مهر و عشق خود را نثارش کنید، با او صحبت کنید. و تنها به این دلیل که آن ها پیر شده اند نادیده شان نگیرید. در شمال اروپا برای اینکه فاصله میان نسل قدیم و جدید برداشته شود و بچه ها از تجربیات بزرگتر ها استفاده کنند و سالمندان روحیه بهتری پیدا کنند، در مدارس از سالمندان دعوت می شود تا برای دانش آموزان صحبت کنند.

نیازهای مراقبتی و پرستاری

اگر در منزل سالمندی دارید و شرایط نگهداری از او را ندارید برایش پرستار بگیرید تا با کمک کردن به کارهای روزانه سالمند نیازهای او برطرف شود. از پرستار بخواهید با سالمند شما هم صحبت شود و به او محبت کند و برای اینکه سالمند دچار افسردگی نشود برنامه ورزشی برای او تدارک ببیند. اما باید خواسته سالمند و شرایط جسمانی او را هم مدنظر داشت زیرا تفریحی مثل شطرنج ممکن است برای یک نفر بسیار جذاب باشد و برای فرد دیگر کسل کننده، و یا پیاده روی کردن برای فردی که آرتروز شدید دارد موجب آزار وی می شود. مراقبت و نگهداری صحیح از سالمند باعث بهبود مشکلات دوران سالمندی می شود.

  • اینها چند مورد از ابتدایی‌ترین نیازهای افراد سالمند بود که باید همیشه به خاطر داشته باشید. برای برآوردن همه آنها همه تلاشتان را به کار گیرید تا بتوانند سالها ی طلایی عمرشان را در کنار شما با شادی و راحتی بگذرانند.

جمع آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.