سرفه مزمن به چه علت هایی می تواند باشد؟

سینوزیت یکی از علائم سرفه مزمن می باشد

همانطور که می‌دانید سرفه مزمن، به مواردی گفته می‌شود که سرفه بیمار بیش از مدت سه هفته به طول بیانجامد. سرفه مزمن به علل مختلف ایجاد می‌شود، که در این مقاله به شایع‌ترین علل آن می‌پردازیم.

علل مختلفی که باعث ایجاد سرفه مزمن می‌شود:

 1. عفونت‌های دستگاه تنفس که در رأس آن بیماری‌هایی مانند پنومونی، آبسه ریه، پلورزی ریه، وجود کیست هیداتیک، کیست‌های مادرزادی، بیماری سل (از علل بسیار مهم)، برونشکتازی (از علل شایع) هستند.
 2. بیماری‌های آلرژیکه که در رأس آن بیماری آسم است.
 3. Hyper Sensitivity Pneumonitis

بیماری‌های ارثی مانند:

 •  Cystic Fibrosis در این بیماری ترشحات راه‌های هوایی بسیار غلیظ می‌شود، غلظت ترشحات، باعث کاهش حرکت مژک‌ها شده، که متعاقب آن بیماری عفونی شدید ایجاد می‌شود.
 • بیماری Imotile Cilliary Syndrome که در این بیماری، مژک‌های راه‌های هوایی دچار نقص بوده و قادر نیستند به درستی وظایف خود را انجام دهند. (در این مژک‌ها اسیدآمینه‌ای که به طور معمول باعث کار صحیح مژک‌ها می‌شود وجود ندارد)، این بیماران به علت عدم کارکرد صحیح مژک‌ها دچار عفونت‌های مکرر دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی می‌شوند.
 • بیماری نقص سیستم ایمنی (بیماری بسیار مهمی است) در این گروه بیماران، به علت وجود نقص سیستم ایمنی مادرزادی کمبود ایمنی سلولار یا هومورال ایجاد شده، یا بیماران دچار نقص ایمنی فاگوسیتوز هستند.
 1. وجود جسم خارجی، به هر علتی که جسم خارجی وارد ریه شود، بیمار دچار سرفه مزمن خواهد شد.۶- ریفلاکس در کودکانی که دچار برگشت غذا می‌شوند،‌ در این حالت غذا از معده وارد دستگاه تنفس می‌شود و باعث ایجاد سرفه‌های مکرر و ممتد می‌شود.
 2. فشاری که بر روی راه‌های هوایی وارد می‌شود از جمله علل آن تومورها، غدد لنفاوی، جسم خارجی، کیست‌ها و آنومالی‌های عروقی که باعث ایجاد فشار بر راه‌های هوایی شده و سرفه مزمن بروز می‌کند.
 3. آنومالی‌ها مانند: تراکئومالاسی یا برونکومالاسی که در این حالت شلی تراشه یا برونش باعث خوابیدن تراشه یا برونش رویهم و ایجاد سرفه مزمن می‌شود.
 4. تومورهای داخل یا خارج برونش
 5. هموسیدوز (خونریزی ریه)
 6. بیماری آلوئولار پروتئینوزیس، در این حالت در داخل آلوئول‌ها، تجمع پروتئین وجود دارد که باعث ایجاد سرفه مزمن می‌شود.
 7. فیبروز ریه.

علل شایع سرفه مزمن:

این علل به ترتیب الویت شامل موارد ذیل می‌باشد:

 1. سینوزیت
 2. وجود جسم خارجی
 3. آسم
 4. بیماری‌های عفونی از جمله بیماری سل بنابراین اگر بیماری دچار سرفه مزمن باشد، باید سه علل اول که جزو علل مهم است  به دقت مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

اقدامات تشخیصی:

 اولین اقدام تشخیصی پس از معاینه بیمار، رادیوگرافی ریه و سینوس و سپس انجام تست تنفس است. سپس بررسی آزمایشات ترشحات حلق و بینی، آزمایش خون، انجام باریوم سووالو (جهت بررسی ریفلاکس)، بررسی وضعیت آلرژن‌ها (آیا در محیط اطراف بیمار آلرژی وجود دارد؟) و انجام سی‌تی‌اسکن ریه، انجام تست‌های دیگر که بنا بر تشخیص پزشک معالج صورت می‌گیرد.لازم به ذکر است که انجام هر یک از تست‌های فوق، براساس تشخیص پزشک با توجه به علائم بیماری صورت می‌گیرد. در صورت طبیعی بودن آزمایشات فوق، تشخیص سرفه‌های عصبی داده می‌شود.

سرفه‌های عصبی:

 در سرفه‌های عصبی یا سرفه‌های عاداتی علی‌رغم اینکه بیمار سرفه می‌کند، ولی هیچ مشکل ارگانیک وجود ندارد.

خصوصیت سرفه‌های عصبی:

 1. بیمار شب‌ها سرفه ندارد، فقط روزها سرفه می‌کند.
 2. به محض وارد شدن یک استرس به بیمار، سرفه شروع می‌شود و با قطع شدن عامل استرس بلافاصله سرفه قطع می‌شود.
 3. در بررسی‌های آزمایشگاهی و عکس رادیوگرافی نیز هیچ مشکلی وجود ندارد.

درمان سرفه‌های مزمن:

درمان سرفه‌های مزمن علامتی و براساس عامل تشخیصی پزشک است.فرضا در بیمار مبتلا به آسم باید درمان آسم صورت گیرد. در بیماری که سرفه به علت وجود جسم خارجی است باید برونکوسکوپی انجام شود و جسم خارجی، درآورده شود. بیمار با نقص سیستم ایمنی باید مورد بررسی قرار گیرد.بیماری که دارای کیست در داخل ریه است، بایستی تحت عمل جراحی قرار گیرد، بیماری که دارای ناهنجاری عروقی است، باید تحت نظر باشد و در نهایت بیماری که دارای بیماری با زمینه ارثی است، باید توضیحات لازم در مورد آینده بیماری برای بیمار داده شود.

منبع زندگی آنلاین
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.