آنچه برای سفر به بریتانیا باید بدانیم

همه چیز درباره سفر به بریتانیا

0

بریتانیا یا پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی (UK) کشوری است واقع در اروپای غربی که از چهار ملت تشکیل شده است: انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی. سالانه میلیون‌ها گردشگر خارجی سفر به بریتانیا را در فهرست مسافرت‌های خود قرارمی دهند. لازم به ذکر است که جمهوری ایرلند کشور مجزایی از پادشاهی متحد می‌باشد که در سال ۱۹۲۲ استقلال یافته است. نزدیک‌ترین همسایه های بریتانیا ایرلند، فرانسه، بلژیک و هلند می‌باشند.

به دلیل داشتن پیشینه غنی و فرهنگ مدرن و پویا سالانه گردشگران زیادی به بریتانیا سفر می‌کنند. بر اساس آمار سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در سال ۲۰۱۱، ۲۹ میلیون گردشگری بین‌المللی از بریتانیا بازدید کرده‌اند که از این لحاظ رتبه هفتم را در جهان دارا می‌باشد. پایتخت آن لندن، نوع حکومت آن پادشاهی مشروطه، واحد پولش پوند استرلینگ (GBD)، مساحت آن ۲۴۳۶۱۰ کیلومتر مربع، زبان رسمی‌اش انگلیسی می‌باشد. اکثر مردم بریتانیا مسیحی کاتولیک می‌باشند. آب و هوای این کشور مرطوب و معتدل بوده و میانگین دما در تابستان بین ۱۳ تا ۱۷ درجه و در زمستان بین ۵ تا ۷ درجه سانتی گراد متغیر است. میزان بارندگی در منطقه دریاچه بالاترین میزان را دارد.

  • سفارتخانه بریتانیا در تهران: خیابان فردوسی، شماره ۱۹۸
  • شماره تماس سفارتخانه : تلفن: ۶۶۷۰۵۰۱۱

با وجود این که بریتانیا عضو اتحادیه اروپا می‌باشد اما به طول کامل پیمان شنگن را اجرا نمی‌کند در نتیجه برای ورود از کشورهای مختلف اروپا نیاز به ویزاهای متفاوت دارید. به علت اختلالی که در تعاملات سیاسی بین ایران و بریتانیا رخ داده در حال حاضر فرایند صدور انواع ویزای بریتانیا در ایران تقریباً متوقف شده و ایرانیان می‌بایست از طریق دفتر ابوظبی سفارت انگلستان در امارات اقدام نمایند.

بریتانیا
با وجود این که بریتانیا عضو اتحادیه اروپا می‌باشد اما به طول کامل پیمان شنگن را اجرا نمی‌کند

روش‌های مختلف مسافرت به بریتانیا

برای ورود به این کشور احتمالاً وارد یکی از ۵ فرودگاه لندن می‌شود، اگرچه دیگر شهرها نیز پروازهای بین‌المللی مستقیم دارند. KLM که در حال حاضر با ایرفرانس متحد شده بسیاری از پروازهای ورودی به انگلیس را پوشش می‌دهد.

مهم‌ترین فرودگاه های لندن Heathrow (پر رفت و آمد ترین فرودگاه بین‌المللی دنیا)، Gatwick و City می‌باشند. بزرگ‌ترین فرودگاه‌های خارج از لندن مانچستر، بیرمنگام، جان لنون لیورپول و نیوکاسل هستند. مهم‌ترین فرودگاه‌های اسکاتلند ادینبورگ و گلاسکو می‌باشند. کاردیف تنها فرودگاه بین‌المللی ولز می‌باشد. ایرلند شمالی نیز از دو فرودگاه بین‌المللی به نام های بلفاست و جورج بست برخوردار است. قطارهای سریع‌السیر یورواستار بین لندن و بلژیک و فرانسه فعال می‌باشند. راه‌آهن هلند و ایرلند نیز به لندن فعال می‌باشد. اتوبوس ارزان‌ترین راه سفر به بریتانا می‌باشد.

جاذبه‌های گردشگری در بریتانیا

موزه‌ها، پارک‌ها، بناهای تاریخی، مناظر طبیعی و جوامع محلی  برای گردشگران بسیار جذاب می‌باشد. مهم‌ترین شهرهای توریستی بریتانیا، لندن، ادینبورگ (مرکز اسکاتلند)، کاردیف (مرکز ولز)، بلفاست (مرکز ایرلند شمالی)، بیرمنگام، بریستول، گلاسکو، لیورپول و منچستر هستند. بریتانیا ۲۸ اثر ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو دارد که از این تعداد ۲۳ سایت فرهنگی، ۴ سایت طبیعی و ۱ سایت آمیزه فرهنگی و طبیعی می‌باشد.

بریتانیا و جاذبه های گردشگری
بریتانیا ۲۸ اثر ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو دارد

مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری بریتانیا عبارت‌اند از: موزه مادام توسو و آسمان نمای لندن، کاخ باکینگهام، برج لندن، سینمای آیمکس، ساعت بیگ بن، کلیسای وست مینیستر و سنت پل، هاید پارک و باغ‌وحش لندن، بنای استون هنج، دیوار هادریان، شهر تاریخی لیورپول، میدان پیکادلی، موزه تاریخ طبیعی لندن، چشم لندن یا چرخ هزاره (چرخ و فلک)، میدان ترافالگار، باغ کاونت،  ریجنس پارک، تاور بریج، گالری ملی لندن، ونیز کوچک، برج کمدن، قصر الکساندر، قلعه ادینبرگ.

خرید کردن در بریتانیا

جنبه‌های اصلی مخارج سفر یعنی حمل و نقل، اقامت و غذا در بریتانیا بسیار گران است و یک گردشگر کم خرج حداقل ۵۰ پوند در روز خرج خواهد داشت. اگر بخواهید از تاکسی، هتل ۳ ستاره و رستوران استفاده کنید،  این رقم به مراتب بالاتر می‌رود. لندن و جنوب شرق بریتانیا نسبت به دیگر بخش‌های  ۳ برابر گران‌تر است.

مالیات زیادی روی سیگار وضع شده است به طوری که ارزان‌ترین بسته سیگار ۷ پوند می‌باشد. برندهای وارداتی نظیر مارلبورو، کامل و لاکی استرایک بسیار گران‌تر می‌باشند. حداقل سن خرید تنباکو ۱۸ سال می‌باشد. از گردشگرانی که به ظاهر کمتر از ۱۸ سال داشته باشند خواسته می‌شود که پاسپورتشان را نشان دهند. واحد پول بریتانیا پوند می‌باشد که به ۱۰۰ پنس (pence) تقسیم می‌شود. گاهی به جای پوند از واژه محاوره‌ای کوئید استفاده می‌کنند. واژه‌های فایور و تنر به جای ۵پوند و ۱۰ پوند به کار می‌روند. اکثر کارت‌های اعتباری در فروشگاه‌ها و رستوران‌ها پذیرفته می‌شود.

با وجود این که خرید در بریتانیا گران تمام می‌شود اما این کشور یک مقصد با کلاس جهانی برای محصولات با کیفیت و متنوع می‌باشد. به دلیل رقابت، قیمت اجناس در فروشگاه‌های مختلف متفاوت است و شما اکثر موارد می‌توانید چانه بزنید. وسایل الکترونیک نظیر رایانه و دوربین های دیجیتال از دیگر کشورهای اروپا ارزان‌تر می‌باشد. غذای بریتانیا در اروپا شاخص می‌باشد و کیفیت ترکیبات آن بسیار بالا می‌باشد. رستوران‌های بریتانیا نسبت به کشورهای جنوب اروپا گران‌تر و نسبت به کشورهای سوئیس و نروژ ارزان‌تر می‌باشد. معروف‌ترین غذاهای بومی بریتانیا Black Pudding، Cornish Pasty، Haggis و Pastie می‌باشند.

بریتانیا و ساختمان ها
جنبه‌های اصلی مخارج سفر یعنی حمل و نقل، اقامت و غذا در بریتانیا بسیار گران است

اقامتگاه‌های گردشگران در بریتانیا

بریتانیا هتل‌های متنوع بر اساس درجه‌بندی ستاره ارائه می‌دهد. تخت و صبحانه (B & B) های خصوصی زیادی نیز در بریتانیا فعال می‌باشند که صبحانه کامل انگلیسی ارائه می‌دهند. همچنین شما می‌توانید یک خانه اجاره کنید که اکثر آن‌ها در سایت‌های اینترنتی تبلیغ می‌کنند. از کلید واژه “self-catering holiday accommodation” برای جستجوی آن‌ها استفاده کنید. همچنین می‌توانید سایت های کمپینگ زیاد و متنوعی را با تسهیلات کامل پیدا کنید. Landmark Trust یک سازمان خیریه می‌باشد که بناهای تاریخی در حال تخریب را تملک کرده و آن‌ها را بازسازی می‌کند و به اقامتگاه تغییر کاربری می‌دهد. این اقامتگاه‌ها بسیار جذاب اما نسبتاً گران می‌باشند.

نکات ایمنی مهم به هنگام مسافرت در بریتانیا

گردشگرانی که قصد سفر به بریتانیا را دارند بهتر است نکات ایمنی زیر را رعایت فرمایند:

به طور کلی بریتانیا کشور امنی برای گردشگران می‌باشد، اما بهتر است احتیاط کنید. در موارد ضروری و در صورت نیاز به آمبولانس، آتش نشانی، پلیس، گارد ساحلی، نجات کوهستان با ۹۹۹ یا ۱۱۲ تماس بگیرید.

  • هنگام شب تنها به خیابان نروید. عبور از وسط خیابان متداول می‌باشد اما سعی کنید از پیاده رو ها استفاده کنید.
  • هنگام پارک کردن ماشین مطمئن شوید که در را قفل کرده‌اید و سعی کنید در مکان‌های شلوغ پارک کنید. اجناس گران‌بهای خود را در ماشین رها نکنید.
  • پلیس‌های بریتانیایی مؤدب و حرفه‌ای می‌باشند و کمتر از خشونت استفاده می‌کنند.
  • در کریسمس بیشتر مکان‌های کشور تعطیل، بزرگراه‌ها و قطارها شلوغ می‌باشند.
  • در بیشتر شرایط اجتماعی می‌توانید نام کوچک افراد را صدا بزنید ولی در موقعیت‌های رسمی بهتر است نام فامیل را به کار برید.
  • فاصله شخصی خود را در صف‌ها و ارتباط با افراد حفظ کنید.
  • گفتگوهای کوتاه با کسانی که به شما خدمات ارائه می‌دهند (راننده تاکسی، آرایشگر و…) ورزش خصوصاً فوتبال موضوع خوبی برای بحث است. در صورت علایق مشترک می‌توانید در مورد موسیقی، فیلم و کتاب‌های جهانی صحبت کنید.

 به طور کلی، سفر به بریتانیا می‌تواند یکی از جذاب‌ترین تجربه‌های مسافرتی شما باشد. این امر بیش از هر چیز دیگر بستگی به میزان آگاهی شما از مقصد گردشگری مورد نظرتان دارد؛ بنابراین، مطالعه پیشاپیش درباره آن را فراموش نکنید.

منبع ghasrangasht.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.