چگونه گیاه پژمرده را دوباره شاداب کنیم؟

مراقب گل و گیاه خود باشید

یکی از دغدغه‌های همیشگی صاحبان گل و گیاه در منزل، از دست رفتن نشاط و زیبایی‌شان است. شما می‌توانید با این روش‌ها گیاهان پژمرده را سرحال کنید. آیا در منزل‌تان گیاه پژمرده دارید؟ ناراحت نباشید هنوز جای امیدواری وجود دارد و شما با نکات حرفه‌ای که در این بخش خواهید خواند خواهید دانست که چه کاری می‌توانید برای احیای گیاه در حال نابودی انجام دهید.

اکثر مردم فرض می‌کنند که باید آن را آب دهند، اما آب اضافی که گیاه به آن نیاز ندارد آسیب زننده است در عوض، بدانید سلامتی گیاه در صورتی که کم یا زیاد چیزی به آن داده شود تغییر می‌کند. اغلب راه حل‌ها برای سلامتی گیاه نگهداری آن در حالت تعادل است. مثلا، گیاهی که بیش از حد آفتاب می‌گیرد نیاز به مکانی جدید در یک نقطه سایه دارد. همه نشانه‌هایی که باید مراقب آن باشید و بهترین راه حلی که هر گیاه می‌تواند داشته باشد را شناسایی کرده‌ایم. برای این که بدانید چه چیزی نیاز دارید و چگونه گیاه را احیا کنید.

درباره گیاه مرزنجوش چه می‌دانید؟ 

آیا من می‌توانم گیاه پژمرده درحال مرگ را شاداب و سرحال کنم؟ 

 

گیاه پژمرده و گل زرد
جانی دوباره به گیاه ببخشید

پاسخ بله است! اول و مهم‌تر از همه، ریشه‌های گیاه پژمرده باید زنده باشند تا شانس برگشتن به زندگی را داشته باشند. برخی از ریشه‌های سالم و سفید به این معنی هستند که این گیاه فرصتی برای بازگشت دارد. حتی بهتر است گیاه نشانه‌هایی از سبز بودن را داشته باشد. برای شروع، پیراستن برگ‌های مرده و شاخ و برگ، به خصوص اگر اکثر ریشه‌ها آسیب دیده باشند. این کار باعث می‌شود ریشه‌ها مراقبت کمتری نیاز داشته باشند و به طور موثر بازیابی شوند. سپس، قسمت مرده ساقه‌ها را هرس کنید تا سبزی را ببینید.

در حالت ایده آل، ریشه‌های جدید از این ساقه‌های اصلاح شده رشد خواهند کرد. حالا می‌دانید چطور می‌توانید شانس زندگی این گیاه را چک کنید. مقاله زیر را بخوانید تا با علائم هشدار خاصی آشنا شوید و جزئیات مربوط به احیای گیاه در حال مرگ را یاد بگیرید.

نشانه‌های گیاه درحال مرگ و چگونگی کمک به بازیابی گیاه پژمرده 

آب: 

گیاهان پژمرده و آبیاری

اگر گیاه‌تان مقدار زیادی آب دارد (بیشتر در زیر)، کود شیمیایی و یا غذای گیاهی را به خاک‌تان اضافه کنید تا زمانی که کاملا بهبود پیدا کند. ریشه‌ها حساس هستند و نیاز به زمان برای التیام دارند. گیاهان آسیب دیده را از آب و نور مستقیم خورشید دور نگه دارید تا زمانی که ریشه‌ها بهبود پیدا کنند. وقتی گیاهان به رنگ سبز طبیعی خود باز می‌گردند و خاک نه بیش از حد مرطوب است و نه خیلی سخت.

نشانه‌های آب دادن بیش از حد به گیاه: برگ‌های زرد و قهوه‌ای، پژمرده و خاک مرطوب

راه حل: آب ندادن و نور مستقیم خورشید، تعویض خاک گلدان

نشانه‌های کم آبی گیاه: برگ‌های خشک و قهوه‌ای و خاک سفت

راه حل: به خوبی گیاه را آب دهید و در حد ممکن گیاه را در مکانی مرطوب قرار دهید و آن را دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.

نور خورشید: 

گیاهان پژمرده و نور خورشید

همه گیاهان به طور متفاوت با خورشید واکنش نشان می‌دهند. برخی گیاهان در آفتاب کامل رشد می‌کنند در حالی که دیگران نمی‌توانند فشار نور مستقیم خورشید را تحمل کنند. تغییرات ناگهانی در محیط گیاه مانند جابه جایی به نقطه دیگر اتاق، می‌تواند گیاه را شوکه کند. گیاهی که به نور خورشید نیاز دارد را در خانه بگذارید تا ببینید بیش‌ترین نور خورشید کجاست.

نور زیاد خورشید: باعث لکه‌های تیره و سفید و خشک شدن برگ‌ها می‌شود.

راه حل: انتقال به مکانی سایه با رطوبت بالا و آب دادن به طور منظم

کم نوری گیاهان: برگ‌های کوچک و کمرنگ، ریشه‌های ضعیف

راه حل: بردن به مکان‌های نوردار و هرس کردن برگ‌های آسیب دیده

آفت‌ها: 

گیاهان پژمرده و آفت

گیاهان بهترین مکان برای آفات‌ها هستند. خوشبختانه، اغلب آفات به سادگی از بین می‌روند. هم چنین می‌توانید با اضافه کردن افت کش‌ها در اطراف گیاهان دیگر، می‌توانید آفات را دور نگاه دارید. برگ‌های بی رنگ و بد شکل ناشی از ساس‌ها هستند که در حال مکیدن وخوردن برگ‌ها هستند. رشد غیر نرمال در گیاهان معمولا نشانه ساس است که تا حدی یا کامل در گیاه فرو رفته‌اند. تخم حشرات، دلیل دیگری است که در برگ‌های گیاه ظاهر می‌شوند.

ساس: برگ‌ها را بی رنگ و بد شکل، سوراخ، تا خورده و سفید می‌سازد.

مواد مغذی: 

گیاهان پژمرده و مواد مغذی

گیاه ممکن است گرسنه باشد و به مواد مغذی نیاز داشته باشد. این اتفاق زمانی می‌افتد که کود و یا غذای گیاهی را برای تغذیه به خاک ندهید. نبود مواد غذایی می‌تواند توانایی کلی گیاه برای رشد را مهار کند چون چیزی برای تغذیه و حمایت از رشد ندارد. تهیه غذای گیاهی خانگی آسان است و همه مواد غذایی مورد نیاز گیاه را دارد.

کمبود مواد مغذی گیاهان: ضعیف و خشک شدن ریشه‌ها، بد شکل و بد رنگ شدن برگ‌ها

راه حل: در گلدان دیگر جایگزین کرده و اجازه دهید ریشه رشد کند.

اگر احساس می‌کنید گیاه پس از تلاش‌هایی که برای برگرداندن آن به زندگی کرده‌اید خوب نشده به گیاهان کمپوست اضافه کنید تا گیاه زنده بماند. این کار می‌تواند بین چند هفته تا چند ماه طول بکشد تا این که به بهبودی کامل برسد، پس صبور باشید و در طی این زمان به پیشرفت کار خود نگاه کنید!

مطمئنا بعد از برخی از مراقبت‌های عاشقانه و دوست داشتنی، گیاه را بسیار شادتر خواهید دید. دقت کنید که پس از آفتاب، آبیاری گیاه به زندگی باز می‌گردد.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.