۷ کار و شوخی زشت که مردان با همسرشان انجام می دهند

با دست خودتان زندگی‌تان را خراب نکنید

برخی کارها وجود دارند که ممکن است با انجام آنها موجب ناراحتی همسرتان شوید. در اینجا به مواردی اشاره می‌کنیم که زنان آنها را دوست ندارند.

کارهای زشتی که مردان در برابر همسرشان انجام می‌دهند

بسیار انتقاد گرا هستید

لطفا اول ایرادهای خودتان را برطرف کنید، بعد به سراغ انتقاد از همسرتان بروید. به دنبال نقاط قوت در همسر خود باشید. از کارهای او تعریف کنید و شکایت کردن را کنار بگذارید. دفعه بعدی که می‌خواهید از کارهای او ایراد بگیرید، کمی مکث کنید و از کارهای خوبی که انجام داده تعریف کنید. او عاشق تعریف کردن است.

مدام همسرتان کنترل می‌کنید

چه باور کنید و چه باور نکنید، همیشه هم حق با شما نیست و همسر شما واقعا در تصمیم‌گیری‌های خود به خوبی عمل می‌کند و تصمیمات درستی را در زندگی می‌گیرد. بنابراین، اگر مدام به این فکر کنید که بخواهید همسرتان را کنترل کنید و بخواهید بدانید او کجا می‌رود، چه کاری انجام می‌دهد و چقدر پول خرج می‌کند، باید این کارتان را متوقف کنید. به جای این کار، مثل یک تیم عمل کنید. یکدیگر را تشویق کنید و از هم حمایت کنید. اجازه بدهید همسرتان خودش باشد و به او اجازه دهید تا با بال‌هایش پرواز کند.

با همسرتان مثل یک شی رفتار می‌کنید

آقایان محترم لطفا با همسر خود مثل یک شی رفتار نکنید. او همسر شما، بهترین دوستتان و ملکه زندگی‌تان است. همیشه به او احترام بگذارید و با او روابط عاطفی برقرار کنید.

زمانی را برای صحبت کردن با او در طی روز سپری نمی‌کنید

شما یک زن دارید و مرد خوشبختی هستید. لطفا او را فراموش نکنید. از سر کار به او زنگ بزنید. هر بار که کنار شما نشسته است، به او بگویید که چقدر دوستش دارید. بگذارید بداند که شما در الویت اول او قرار دارید. روی مبل کنار او بنشینید و با او حرف بزنید. در مورد روز خود، افکارتان، نگرانی‌هایتان و در مورد تجارب خنده‌دارتان با او صحبت کنید.

از کلمات زشت و فحش استفاده می‌کنید

خب، شما یک پسر نوجوان نیستید که بگوییم استفاده از کلمات زشت و فحش کار زشتی است. چون خودتان هم می‌دانید که استفاده از این زبان واقعا کار خوبی نیست. مواظب حرف زدنتان باشید. از کلمات زشت و فحش در واژگان خود استفاده نکنید. شاید بهتر باشد احساسات خود را به طریق دیگری بیان کنید. همسر شما از شما انتظار دارد تا مثل یک جنتلمن با او حرف بزنید. برای خودتان یک لغت نامه بخرید. منظورمان لغت نامه واقعی نیست، بلکه منظورمان این است از واژه‌های جدید استفاده کنید.

از او انتظار بیش از حد دارید

همسر شما دلش می‌خواهد که به خاطر انتظارات غیر واقع گرایانه شما مورد ارزیابی قرار نگیرد. لطفا اندام همسرتان، مهارت‌های بودجه بندی یا مهارت‌های والدینی او را با هیچ زنی مقایسه نکنید. اگر او را با کسی مقایسه کنید، او اعتماد به نفس خودش را از دست می‌دهد. مهربان و صبور باشید و از اشتباهات او بگذرید. هر چه بر نقاط قوت او تاکید کنید، او به همان قدر به صورت طبیعی، کارهای مثبتی از خود نشان خواهد داد و همان زنی می‌شود که دلتان می‌خواهد.

در کارهای خانه به او کمک نمی‌کنید

شاید نیمی از درآمد زندگیتان را شما فراهم می‌کنید، اما این بدان معنا نیست که وقتی همسرتان مشغول شستن ظرف‌هاست و یا مشغول تمیز کردن خانه است، روی مبل لم بدهید بلند شوید و به او کمک کنید. شما و همسرتان مثل یک تیم هستید و باید کارهایتان را باهم تقسیم کنید.

با همسرتان از این شوخی‌ها نکنید

شوخی مردان با زنان گاهی جنبه‌ی آزار و اذیت به خود می‌بیند. مردان گاهی شوخی‌های فیزیکی و یا لفظی با همسرشان انجام می‌دهند که به هیچ وجه برای پایداری عشق و روابط زناشویی آنها مناسب و مطلوب نخواهد بود. بعضی از آقایان برای خنده مدام از زن دوم و یا شوخی با خانواده‌ی همسرشان استفاده می‌کنند که این به مرور زمان زن را نسبت به مرد گستاخ و سرد می‌کند.

این شوخی‌ها شاید عادی به نظر برسد و چندان هم مشکلی در زندگی ایجاد نکند، ولی فکر نکنید زن و شوهری که با هم مشکل پیدا می‌کنند، یک اتفاق خیلی بزرگ بین‌شان افتاده یا فیزیکی با هم درگیر شدند! بعضی از موضوعات بسیار ریز در زندگی وجود دارد که اگر آنها را رعایت نکنیم، رابطه ما با همسرمان را به تدریج خراب می‌کنند، پس بیایید با هم این رفتارها را بخوانیم و کنار بگذاریم! باید بگویم بسیاری از آقایان و مخصوصا پسرهای جوانی که ازدواج می‌کنند، هنوز در فضای مجردی به سر می‌برند و نمی‌دانند جلوی همسرشان چه باید بگویند و چه نگویند، اجازه بدهید خیلی ساده‌تر شوخی‌های رایج بعضی مردان را با همسرشان بگویم، البته دقت کنید این‌ها در فضای عادی و شوخی است:

شوخی‌های تهدیدی

طلاق می‌دم

مثلا همسر شما می‌گوید “اگه یک ماه آشپزی نکنم چیکار می‌کنی؟” بدترین جواب این است:”خب طلاقت میدم!” بعد هم غش غش می‌خندید و در پاسخ ناراحتی همسرتان می‌گویید:”بابا شوخی کردم” همسر شما هم ناراحت می‌شود و شما او را “بی جنبه” خطاب می‌کنید و یک شوخی ساده می‌شود بهانه‌ای برای جنجال!

خب حالا فرضا اگر خیلی مرد خوبی باشید از دل همسرتان هر طور شده در می‌آورید، اما یک اتفاق خیلی بد افتاده، همسر شما نگران و مضطرب می‌شود، به فکر می‌رود، ناراحت می‌شود، در رابطه زناشویی‌اش کمی سرد می‌شود و … البته منظورم این نیست که با یک شوخی کوچک همه چیز خراب می‌شود، منظور این است که وقتی از این شوخی‌ها کردید کم کم عادت‌تان می‌شود و به تدریج تیشه به ریشه رابطه می‌زنید.

زن دوم می‌گیرم

شب دیر به خانه می‌آیید، همسرتان می‌گوید :”کجا بودی تا این وقت شب؟” شما هم می‌گویید:”خونه دومی!!!” خیلی شوخی جالبی بود نه؟ یا مثلا بدون هیچ بهانه‌ای مسئله زن دوم را مطرح می‌کنید! مثلا به بچه‌هایتان می‌گویید:” آره دیگه کم کم میخوام یه مامان جدید براتون بیارم!”

البته تجربه‌ی من ثابت کرده مردانی که از این شوخی‌ها می‌کنند، کسانی هستند که هیچ وقت این کار را نمی‌کنند! ولی باز هم می‌گویم این شوخی‌ها تیشه به ریشه زندگی می‌زند، همسر شما مدام در فکر می‌رود، شما هم با خودتان فکر می‌کنید همسرم چقدر شکاک است و زن‌های مردم اینطور نیستند و…! همین می‌شود بهانه برای خراب شدن یک رابطه زناشویی.

مرگ و زندان به سراغم آمده

آقا یک سرماخوردگی کوچک گرفته، به همسرش می‌گوید :” خانم اون قلم و کاغذ رو بردار بیار آخرین وصیت‌هام رو بکنم.” یا مثلا زیاد دیدم آقایانی که تا مشکلی در کارشان پیش می‌آید می‌گویند:” خانم اون وسایل ما رو جمع کن امروز فرداست که با مامور بیان دنبالم.” یا “سعی کن ماهی یه بار بیای ملاقاتم و کمپوت آناناس هم بیاری!” البته این‌ها نمونه است ولی حرف‌هایی است که زیاد در زندگی‌ها می‌بینم و هیچ پایه و اساسی ندارد و مرد فقط برای شوخی این‌ها را بیان می‌کند، ولی نمی‌داند با همین شوخی‌ها به همسرش لطمه روحی می‌زند و او را نگران و مضطرب می‌کند.

شوخی‌های فیزیکی

یک سری شوخی‌هایی هست که ما در فضای دوستانه خودمان انجام می‌دهیم، مثلا با بیل می‌زنیم توی سر رفیقمان و به مدت نیم ساعت با هم می‌خندیم! یا دوستمان با لگد ما را سه متر جلوتر پرتاب می‌کند! خب این‌ها در فضای مردانه همه نشانه محبت و دوست داشتن است! ولی هرگز از این شوخی‌ها با همسرتان نکنید، خانم‌ها احساسات بسیار قوی‌ای دارند، مثلا وقتی شما همسر خود را نوازش می‌کنید خیلی برای او لذت بخش است، و برعکس وقتی به شوخی به او ضربه‌ای می‌زنید به همان اندازه برایش دردآور و ناراحت کننده است. پس از این شوخی‌ها هم اصلا نکنید. با یکی از دوستانم بیرون رفته بودیم، به بهانه‌ای یک خودکار به همسرش داد، تا خانم خودکار را گرفت ناگهان از جایش پرید و دوستم زد زیر خنده، ظاهرا خودکار برقی بود و یک برق چند ولت خفیف همسرش را گرفته بود، این هم جزء شوخی‌های فیزیکی محسوب می‎شود که به هیچ وجه، تاکید می‌کنم به هیچ وجه نباید مرتکب شوید.

شوخی‌های حاوی فحش

باز هم این یک نوع دیگر از خوشمزگی‌های به جا مانده از دوران مجردی است! البته منظورم از فحش، حرفی است که توهین تلقی شود، باز هم می‌گویم ممکن است این الفاظ در بین دوستان ما نشانه محبت باشد – که البته همان هم غلط است – ولی هرگز در ارتباط با همسرتان از این شوخی‌ها استفاده نکنید، چیزی که جدیدا در شبکه‌هایی مثل فیس بوک دیده‌ام – با عذرخواهی از همه دوستان- واژه “کثافت” است که مثلا با تغییر شکل “کصافط” می‌نویسند و بسیار زشت و بی‌ادبانه است، و متاسفانه آقایان در رابطه‌های پیامکی با همسرشان از آن استفاده می‌کنند یا لفظش را به زبان می‌آورند، این هم نمونه‌ای دیگر از شوخی‌های خراب کننده رابطه است که نباید مرتکب شوید. یا مثلا واژه‌های دیگر، بعضی واژه‌ها را هم مجبورم بگویم که خیلی خانم‌ها از آن شاکی هستند که آقایان در رابطه با آنها به شوخی به کار می‌برند مثل “لامصب” “بدبخت” “بیچاره” و … پس خیلی مواظب این واژه‌ها باشید، همسر شما ممکن است چیزی نگوید و یا عادت کرده باشد، ولی باور کنید شروع با این واژه‌های ساده زندگی خیلی‌ها را به مرز طلاق کشانده است. خواهش می‌کنم از این الفاظ استفاده نکنید.

شوخی در مورد اعضای خانواده

مثلا خانمی به همسرش می‌گوید :” اگر مشکلی پیش اومد بابای من هست که کمکمون کنه” شما هم قصدی ندارید و به شوخی می‌گویید :” بابای تو هنوز قسط جهیزیه‌ات رو داده که بخواد کاری کنه حالا!” این شامل شوخی با اعضای خانواده مخصوصا بزرگترها و پدر و مادر هم می‌شود، یعنی فرضا با پدر همسرتان یا مادر همسرتان شوخی‌ای کنید که دور از شان آنها باشد و یا بی‌ادبی محسوب شود.

مسخره کردن

مسخره کردن همیشه بد است، مسخره کردن همسر بدتر و مسخره کردن همسر در حضور دیگران بدترین کار ممکن! این مسخره کردن می‌تواند جنبه‌های مختلفی داشته باشد، همسرتان کاری را درست انجام نداده شما با این کلمات او را صدا می‌کنید ” نابغه! آی کیو! دانشمند! ” یا مسخره کردن قد، هیکل یا لهجه همسر که این هم بسیار بد و زننده است، مسخره کردن غذا را هم زیاد دیده‌ام، مثلا به همسرتان می‌گویید:” عزیزم میشه بگی این غذایی که پختی دقیقا مزه چی میده؟” و یا:”این غذا رو برم بریزم جلو گربه‌ها ببینم لب میزنن یا نه!”

نکته آخر را هم بگویم، لطفا اگر این شوخی‌ها را با همسرتان می‌کنید، بدون هیچ تعارفی، انتظار محبت و شادی و گرم بودن خانه و … را از او نداشته باشید. یکی از دوستان من که اتفاقا خیلی هم به همسرش علاقه داشت، به خاطر همین ناشی گری‌ها و شوخی‌های بی‌مورد، الان در دادگاه خانواده در رفت و آمد برای درخواست طلاق همسرش است. پس لطفا مراعات کنید.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. اصغر یوسفیان می گوید

    سلام . مطالب مفیدی را گردآوری نمودید و من از آنها سود بردم. همیشه موفق باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.