آقایان شوهر نمونه باشید

اقداماتی برای تبدیل شدن به همسر نمونه

شما انتخاب کرده‌ اید با همسرتان ازدواج کنید چون او، دختر مورد علاقه‌ تان بوده است. یعنی باید بقیه‌ ی عمرتان با او به عنوان دوست داشتنی‌ ترین فرد زندگی‌ تان رفتار کنید. شما انتخاب کرده‌ اید که از این به بعد با همسرتان زندگی کنید و با او پیمان محبت وفاداری بسته‌ اید. بودن یک شوهر نمونه برای همسرتان از رموز اصلی است که می تواند زندگی زناشویی شما را به یک رابطه کاملا عاشقانه و دوستانه تبدیل کند. در این مقاله به شما می گوییم ویژگی های یک شوهر نمونه چیست.

چطور شوهر نمونه برای همسرمان باشیم؟

خانم‌ ها مقدم‌ اند!

برای یک بار هم که شده دنیا را از چشم همسرتان ببینید‌. شاید تا به حال اصلاً به این موضوع توجه نکرده باشید که ممکن است خدای نکرده علایق و خواسته‌ های خانم‌ تان با علایق شما کاملاً متفاوت باشد‌! اما حالا وقتش شده که به قول معروف‌، چشم‌ هایتان را بشویید و جور دیگر ببینید‌.

خواباندن بچه‌ ها هم لذتی دارد‌، امتحان کن

هفته‌ ای یکبار به همسرتان مرخصی بدهید و وظیفه خواباندن بچه‌ ها را شما به عهده بگیرید‌، تا حداقل خانم‌ تان یک ساعت سر و صدای بچه‌ ها را فراموش کرده و با خیال راحت این وقت را برای خواندن کتاب‌، انجام کارهای شخصی عقب‌ افتاده و یا حتی برای گشت زدن در اینترنت اختصاص دهد‌. مطمئن باشید با این کار دعای خیر همسرتان همیشه پشت سر شما خواهد بود‌.

عذرخواهی هم کلمه مفیدی است!

در این یک مورد با شما همدردی می‌ کنیم‌، چون به همان اندازه که عذرخواهی از طرف مقابل ساده به نظر می‌ آید‌، احتمالاً به همان اندازه هم برایتان سخت‌ ترین کار روی زمین خواهد بود‌. اگر تا به حال متوجه شده باشید ازدواج شباهت زیادی به مسابقه دوی ماراتن دارد‌، چرا ؟ از این جهت که هر چقدر در بگو‌ مگو های خانوادگی زود از کوره در بروید‌، زودتر از پا می‌افتید و ادامه زندگی زناشویی برای شما سخت‌ تر و خسته‌ کننده‌ تر می‌ شود.

اما فقط کافیست یکبار هم که شده با قضیه جور دیگری برخورد کنید‌، رفتار آرام و متانت‌ آمیز بهترین مسکن برای آرام کردن موقتی تنش‌ های رفتاری است‌، اما اگر احیاناً شما مقصر بودید‌، می‌ توانید تنها با به زبان آوردن یک عذرخواهی ساده پرچم صلح را به همسرتان نشان داده و اجازه ندهید دلخوری پیش آمده بزرگ و بزرگتر شود‌.

از همسرتان برای اینکه شما را تحمل می‌ کند تشکر کنید

شاید حتی خواندن این که چطور مرد نمونه برای همسرمان باشیم هم به مذاقتان خوش نیاید‌، چه رسد به عمل کردن به آن‌. اما منظور ما این نیست که در مقابل همسرتان بنشینید و در حالی که لیستی از اشتباهات خود تهیه کرده‌اید‌، مورد به مورد را شرح داده و به‌ خاطر آنها عذرخواهی کنید‌ نه‌! مسلماً برای هر مردی پیش آمده که قول و قرار هایش را فراموش نماید یا با دیدن دوستان خود آن‌چنان زمان و مکان را گم کند که ساعت‌ ها همسرش را چشم انتظار نگه دارد‌. اما همین اندازه که به او بگویید زندگی کردن با شما چندان هم کار ساده‌ ای نیست و به‌ خاطر صبر و تحمل همسرتان از او تشکر کنید‌، کفایت می‌ کند.

کمی ‌و فقط کمی ‌از ریخت و پاش‌ های خودتان را جمع کنید

باور کنید آسمان به زمین نمی‌آید اگر استکان چای قند پهلوی آخر شب‌، یا لیوان چایی صبحانه خود را از کف اتاق و یا از روی میز صبحانه به سینک ظرفشویی انتقال دهید‌. از ما به شما نصیحت‌، تحقیقات نشان داده استکان چای یکی از معضلات زندگی مشترک و عامل بسیاری از جدایی‌ ها بوده‌!

برای با هم بودن زمان بگذارید

شما هم از آن دسته افرادی هستید که با شنیدن نام دوران نامزدی به یاد شام‌ های خاطره انگیزی می‌افتید که در یک رستوران دنج خورده‌ اید‌؟ چه اشکالی دارد اگر حتی با وجود داشتن دو فرزند برای گذاشتن قرار مدار های این‌ چنینی باز هم زمانی را معین کنید‌؟! می‌ توانید بچه‌ ها را نزد یکی از دوستان خود بگذارید و مثل آن روز ها فقط برای با هم بودن شام را بیرون از خانه صرف کنید‌.

آراسته و خوش تیپ باشید

سعی کنید همیشه به آراستگی و مرتب بودن ظاهر خود اهمیت دهید‌. این برای خانم‌ ها نکته مهمی‌ است‌.

شما هم به تمدد اعصاب نیاز دارید

گاهی وقت‌ ها شرایطی را ایجاد کنید که برای چند ساعتی کمی‌ از محیط خانواده و مسئولیت‌ های خود فاصله بگیرید‌. مثلاً با دوستانتان به کوه بروید و یا به ورزش‌ های مورد علاقه‌ تان بپردازید تا شادی و نشاط و آرامش باعث تجدید نیروی از دست رفته‌ تان شده ‌و وقتی به خانه بر‌ می‌ گردید‌، به مردی ایده‌آل برای زندگی تبدیل شده باشید‌، اما در این مساله افراط نکنید!

مسئولیت تصمیمات خود را شخصاً به عهده بگیرید

هیچ وقت و در هیچ شرایطی از پذیرش عواقب تصمیمات خود شانه خالی نکنید‌. اگر شما به هر دلیلی نمی‌ توانید دعوت پدر و مادر‌ تان را برای مهمانی شب جمعه قبول کنید‌، خودتان گوشی تلفن را برداشته و به آنها اطلاع دهید‌. هیچ وقت مسئولیت چنین کاری را به گردن همسرتان نیندازید.

فراموش نکنید روزی شما هم فرهاد کوه‌کن بودید

یادتان می‌ آید قبل از ازدواج چقدر به رفتارها و حرکات خود توجه داشتید و چقدر سعی می‌ کردید با پرستیژ و تاثیر گذار باشید‌؟! اما احتمالاً دیگر مدت‌ هاست که خبری از آن فرهاد کوه‌کن نیست و او هم در میان روزمره‌ گی هر روزتان گم شده، اما هنوز هم دیر نشده از همین امروز هر کاری که می‌ توانید برای گرم کردن آتش زندگی‌ تان انجام دهید‌، کاری کنید تا مثل گذشته همسرتان را تحت تاثیر قرار دهید و از بودن در کنار یکدیگر راضی باشید.

آقایان! لطفا همیشه همسرتان را به هر کس دیگری ترجیح دهید:

این عهد و پیمان نه تنها ارجمند و مقدس است بلکه، پایبندی به این قول، کلید ایجاد روابطی محکم و پا برجاست. پس اگر دوست دارید روابط شما، همیشگی باشد، باید همسرتان را به این شش نفر در زندگی‌ تان ترجیح دهید:

فرزندان‌ تان

البته شب‌ هایی خواهند بود که فرزند کوچولوی‌ تان بین شما و همسرتان وول بخورد اما به طور کلی، اگر وقت گذاشتن برای فرزندتان به معنی صرف وقت کمتری برای همسرتان است، پس وقت آن رسیده که تجدید نظر کنید و همسرتان را در اولویت قرار دهید. خیلی مهم است که به عنوان یک پدر، به طور جدی مسئولیت پذیر باشید اما اینکه اجازه بدهید نقش پدری‌ تان، به قیمت کمرنگ شدن مسئولیت‌ هایتان به عنوان یک شوهر تمام شود، ارزشش را ندارد.

  • اگر در شرایطی قرار گرفتید که مجبور شدید بین حمایت از فرزندتان و حمایت از همسرتان یکی را انتخاب کنید، همسرتان را برگزینید.

زنان مجازی

استفاده از پورنوگرافی به عنوان جایگزین روابط صمیمی حقیقی با همسرتان، این قدرت را دارد که به روابط شما به شیوه‌ های گوناگونی آسیب بزند؛ می‌ تواند رضایت شما از ظاهر همسرتان را کم کند، مغزتان را جوری تنظیم کند که فقط با پورنوگرافی برانگیخته شوید و سایر جنبه‌ های مهم رابطه با همسرتان را بی‌ ارزش تلقی کنید و نادیده بگیرید. اجازه ندهید تصاویر روی اسکرین، چنین آسیبی به رابطه‌ ی شما و همسرتان بزنند.

یک زن دیگر

البته نیازی به گفتن ندارد اما بسیارند کسانی که این نکته‌ ی ظاهرا ساده را فراموش می‌ کنند، پس ارزش یادآوری کردن را دارد. هیچ زن دیگری را نباید به همسرتان ترجیح دهید. یعنی به بهترین دوست دختر دوران بچگی‌ تان چیزهایی را نگویید که به همسرتان نمی‌گویید! مراقب زمان‌ هایی با یک زن دیگر می‌ گذرانید باشید، چون حتی روابط ساده و به دور از گناه با زنان دیگر، گاهی می‌ تواند بدون اینکه بفهمید از کنترل‌ تان خارج شود.

مادرتان

هیچ کدام از اعضای خانواده‌ تان نباید، نسبت به همسرتان در الویت باشند. به عنوان یک شوهر، این وظیفه‌ ی شماست که طرف ِ همسرتان باشید، و فرقی هم نمی‌ کند چه کسی در مقابل او قرار گرفته است (حتی مادرتان). این رویکرد نیاز به تلاش دارد و شاید لازم باشد توافقاتی را با خود تمرین کنید تا عمیقا به این درک و باور برسید که با همسرتان در یک تیم باشید.

دوستان

شما نباید بعد از ازدواج، ارتباط با دوستان خود را قطع کنید، اما باید بدانید که هیچ رابطه‌ ای (هر چقدر قدیمی و صمیمی) نباید ارزشی بیشتر از رابطه‌ ی شما با همسرتان داشته باشد.

دوستان مجازی

زمان‌ های طولانی گوشی به دست نشستن و چت کردن، کار ساده‌ ای است. حتی اگر همسرتان هم در همین اتاق باشد و شما مشغول گوشی‌ تان و بالا و پایین کردن صفحات و کامنت گذاشتن برای دوستان و آشنایان باشید که حتی خیلی از آنها را ملاقات هم نکرده‌ اید، زمان ارزشمندی را که می‌ توانید در کنار همسرتان بگذرانید از دست می‌ دهید. مطمئنا سپری کردن لحظات در کنار همسرتان بسیار مهم‌ تر و زیباتر از وقت گذاشتن برای آنهایی است که حتی نقش کوچکی هم در زندگی‌ تان ندارند. مراقب باشید، دوستان مجازی‌ تان، توجه و انرژی‌ تان را جذب نکنند!

جمع آوری و تنظیم: کاویاب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.