ترفند صرفه جویی در مصرف آب ماشین لباسشویی و ظرفشویی

هشدار کم آبی را جدی بگیرید

استفاده از ماشین ظرفشویی باعث کاهش میزان آب مصرفی می‌شود

در سال‌های گذشته، شاهد هشدارهایی جدی درباره بحران آب در ایران و دیگر کشورهای جهان بوده‌ایم. طبق تحقیقات سازمان ملل تا سال ۲۰۲۵ تعداد کشورهایی که از کمبود آب رنج می‌برند به ۳۰ کشور خواهد رسید که از این میان ۱۸ کشور در خاورمیانه و شمال آفریقا قرار دارد. در ایران نیز هشدارها در مورد کم‌آبی و به عبارت دیگر، نزدیک شدن به بحران آبی هرروز جدی‌تر می‌شود. در تازه‌ترین خبرها اعلام شد ۵۰۰ شهر در کشور، دچار «تنش آبی» است.

تنش آب اصطلاحاً به معنای بروز مشکل برای یافتن منابع آب شیرین به علت تخلیه بی‌رویه منابع آبی است. زمانی یک کشور یا منطقه با معضل تنش آبی مواجه می‌شود که منابع آب سالانه آن کمتر از ۱۷۰۰ مترمکعب به ازای هر فرد در سال باشد. هر خانواده چهارنفره به‌طور متوسط ۱۵۰۰ لیتر آب در روز مصرف می‌کند که تقریباً نیمی از آن برای مصارف بهداشتی است. میزان قابل‌توجهی از آب مصرفی خانواده‌ها در آشپزخانه هدر می‌رود که بخش عمده آن به شستن ظروف برمی‌گردد.

صرفه جویی
در مصرف آب صرفه جویی کنید

برخلاف تصور رایج، شستن ظروف با دست و به روش سنتی، بیش از مقدار لازم آب مصرف می‌کند. نتایج بررسی‌های جدید در انگلیس نشان می‌دهد هر خانوار سالانه حدود ۲۳ هزار لیتر آب به‌واسطه شستن ظروف با دست هدر می‌دهد، درحالی‌که این حجم آب، معادل مصرف یک ماه کاملِ هر خانوار است. در تحقیقی که از سوی دانشمندان و پژوهشگران دانشگاه بُن آلمان صورت گرفت، مشخص شد هنگام شست‌وشوی ظروف (حدوداً یک سرویس ۱۲ نفره) با دست به‌طور میانگین صد لیتر آب و ۲.۵ کیلووات ساعت انرژی برای گرم کردن آب مصرف می‌شود؛ اما یک ماشین ظرف‌شویی با سطح انرژی بالا، تقریباً ۱۵ لیتر آب و یک کیلووات ساعت انرژی برای همان میزان ظرف مصرف می‌کند.

از سوی دیگر، کارشناسان سلامت تأکید دارند که ظروف کثیف وقتی با دست شسته می‌شوند، کاملاً تمیز نمی‌شوند چراکه دمای مناسب برای تمیز شدن کامل ظروف، ۶۰ درجه سانتی‌گراد است؛ درحالی‌که تحمل این دما برای پوست دست عملاً امکان‌پذیر نیست. اما یک ماشین ظرف‌شویی به‌راحتی می‌تواند دمای آب را به این درجه برساند و درنتیجه ظروف به‌خوبی از آلودگی‌ها و چربی‌ها پاک می‌شوند.

ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی از جمله دستگاه‌هایی است که روز به روز بیشتر به خانواده‌های ایرانی راه پیدا می‌کند. در حال حاضر شاید بیش از ۷۵ درصد از خانوارهای شهری دارای این دستگاه هستند. مصرف آب ماشین لباسشویی خود را به مدل جدیدتر ارتقا دهید. مدل‌های جدیدتر ماشین لباسشویی از نظر مقدار مصرف انرژی و آب به طور کلی کارآمدتر طراحی شده‌اند. به همین دلیل، خرید یک مدل جدیدتر به تنهایی می‌تواند به طور قابل توجهی مصرف آب خانگی شما را کاهش می‌دهد.

درب جلوها در اولویت

در موقع خرید مدل‌های درب جلو را به مدل‌های بشکه‌ای اولویت دهید. به طور کلی میزان مصرف آب مدل‌های بشکه‌ای ۳/۲ بیشتر از مدل‌های درب جلو است. با توجه به بهبود در طراحی، این مدل می‌تواند به طور قابل توجهی مصرف آب را کاهش دهد و باعث صرفه جویی می‌شود.

لکه‌های سخت را بشویید

قبل از شستشوی لباس، لکه‌های سخت را بشویید. برخی از لکه‌ها برای تمیزی به تکنیک خاص نیاز دارند. می‌توانید قبل از شستشو لکه‌ها را در ظرف لکه‌بر بیاندازید. برای پاک کردن لکه، آنها را با دست ماساژ دهید. برای لکه‌های خیلی سخت، باید لکه بر را با برس روی لباس بمالید. پیش شستشوی لکه‌ها باعث می‌شود که لکه‌ها در دور اول شستشو از بین بروند و به شستشوی چندباره نیازی نیست.

کاملا پر

برای شستشوی لباس‌ها، لباس‌شویی را زمانی که کاملا پر شده است روشن کنید. شستشو با حداکثر حجم لباس باعث صرفه جویی حدود ۱۰،۵۳۴ گالن آب در هر سال می‌شود. مدل‌های جدیدتر ماشین لباسشویی تنظیمات خاصی دارد که امکان تعیین مقدار آب مورد استفاده را فراهم می‌کند. بدین ترتیب می‌توانید مقدار آب مورد استفاده را با توجه به حجم لباس‌ها تعیین کنید.

شستشوی اضافی، فعلا نه

از چرخه شستشوی اضافی استفاده نکنید. گاهی ماشین لباس‌شویی شما گزینه‌ای برای چرخه‌ی شستشوی ثانویه و غیر ضروری دارد. در بسیاری از موارد، این گزینه با عبارت “extra rinse” مشخص شده است. خاموش کردن این گزینه بعد از اتمام هر چرخه‌ی شستشو مقدار زیادی در آب مصرفی خانواده‌ی شما صرفه جویی می‌کند. گزینه‌ی شستشوی اضافی شوینده‌ها را به طور کامل از لباس پاک می‌‌کند. در صورت خاموش کردن این گزینه، کسانی که پوست حساسی دارند دچار خارش و مشکل می‌شوند. اگر پوست حساسی دارید به جای استفاده از گزینه‌ی شستشوی اضافی از شوینده‌های ملایم‌تر و طبیعی استفاده کنید.

سوراخ‌ها

پیش از شستشوی لباس‌ها لوله‌های سوراخ را بررسی کنید. در طول زمان، لوله‌ها و اتصالات لباس‌شویی می‌توانند دچار فرسودگی شوند و نشت کنند. نشت آب از اتصالات باعث مقدار زیادی اتلاف آب می‌شود. هر از گاهی اتصالات و لوله‌ها را از نظر وجود نشتی بررسی کنید.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.