طرز تهیه مربا توت فرنگی

اگر برای درست کردن مربا در خانه شکر ندارید، می توانید از قند هم استفاده کنید.

توت فرنگی یکی از میوه‌هایی است که حاوی مواد مغذی، خوشمزه و شیرین است و ویتامین‌ C  زیادی دارد. مصرف آن باعث افزایش سیستم ایمنی بدن می شود و به طور طبیعی قند وکالری کمی دارد. حالا فکر کنید با این میوه خوشمزه و پر خاصیت، شما طرز تهیه مربای توت فرنگی را نیز بدانید.

دانستن طرز تهیه مربای توت فرنگی خانگی، آن هم در فصل تابستان یکی از خوشمزه ترین وعده های صبحانه و عصرانه است. در طرز تهیه مربای توت فرنگی از سه تا مواد استفاده می شود و در خانه به راحتی می توان آن را تهیه کرد. اگر برای تهیه مربای توت فرنگی، از توت فرنگی بوته ای استفاده کنید، چون شیرین تر است مربای خوشمزه تری خواهید داشت. برای طرز تهیه مربای توت فرنگی از توت فرنگی، شکر و آب لیمو ترش استفاده می کنیم.

مواد لازم برای تهیه مربای توت فرنگی

 • توت فرنگی: ۵۰۰ گرم
 • شکر:  ۵۰۰ گرم
 • آب لیمو ترش: دو قاشق غذا خوری

لقمه مربا توت فرنگی

مرحله اول

در ابتدا توت فرنگی های خود را بشویید و روی حوله تمیز بگذارید تا کاملا خشک شود. اگر توت فرنگی های شما، گلخانه ای است بهتر است با آب و سرکه و نمک بشویید.

مرحله دوم

نوک ساقه ها و برگ های توت فرنگی را کاملا جدا کنید. برای داشتن یک مربای خوشرنگ و خوشمزه، لازم است که برگ ها را جدا کنید. سپس توت فرنگی ها را خرد کنید. با این اندازه پس از خرد کردن، تقریبا دو و نیم فنجان توت فرنگی خواهید داشت.

مرحله سوم

ظرف مناسب برای پختن مربا را انتخاب کنید ( بهتر است مسی یا لعابی باشید). نصف توت فرنگی ها را داخل ظرف بریزید و روی آن مقداری شکر بریزید. بقیه توت فرنگی ها را داخل ظرف ریخته و بقیه شکر و آب لیمو ترش را هم اضافه می کنید.

مرحله چهارم

توت فرنگی ها و شکر و آبلیمو را مخلوط کنید و روی حرارت خیلی کم می گذارید. بعد از مدتی کم کم توت فرنگی ها شروع به آب انداختن و ترک خوردن می کنند. حواستان باشد که در زمان پخت، در ظرفتان را نگذارید. در مدت زمان های کوتاه به آرامی توت فرنگی ها را هم بزنید. توجه کنید که توت فرنگی ها را له نکنید تا مربای زیباتری داشته باشید.

مرحله پنجم

زمانی که مربا شروع به جوشیدن کرد، حرارت را کم کنید تا آب آن غلیظ و توت فرنگی ها نرم شوند. تقریبا برای تهیه مربای توت فرنگی ۵۰ دقیقه زمان لازم است. هر وقت آب توت فرنگی غلیظ شد و حا لت ژلاتینی پیدا کرد، مربای شما آماده است. بعد از خنک شدن، آن ها را در ظرف های کاملا خشک و تمیز بریزید تا از کپک زدن احتمالی آن جلوگیری کنید.

مصرف مربا توت فرنگی

نکاتی برای تهیه مربای توت فرنگی

 • زمانی که  توت فرنگی شروع به پختن می کند، کف هایی را که روی ظرف جمع شده اند را با کمک یک کفگیر( بهتر است که چوبی باشد) جمع کنید.
 • می توانید برای فهمیدن قوام شهد مربا، کمی از آن را داخل یک ظرف بریزید و بعد خنک شدن غلظت آن را نگاه کنید.
 • آب لیمو از شکرک زدن مربا جلوگیری می کند. اگر زیاد درون مربا آب لیمو بریزید هم رنگ مربا را تیره تر می کنید، و هم روی مزه مربا تاثیر می گذارد.
 • بعد از برداشتن مربا از روی حرارت، روی آن یک حوله تمیز بکشید تا خنک شود. سپس بعد از کمی خنک  شدن مربا را، درون ظرف های( بهتر است شیشه ای باشد) کاملا تمیز و خشک بریزید.
 • زمان گفته شده در بالا تقریبی است، و به اندازه توت فرنگی های شما بستگی دارد. هر چقدر مقدار توت فرنگی های شما بیشتر باشد زمان بیشتری برای پختن لازم است.
 • برای تست غلظت مربا می توانید یک قاشق را داخل ظرف کرده و از مربا پر کنید. حالا مربا را دوباره درون ظرف خالی کنید، اگر مربا شما به صورت ورقه ای افتاد، مربای شما به غلظت مناسب رسیده است.
 • مربای توت فرنگی را تا دو ماه می توانید درون یخچال نگهداری کنید. اگر برای مدت بیشتری قصد دارید آن را نگه دارید درون ظرف مناسب  ریخته  و درون فریزر نگهداری کنید.
 • اندازه شکر برای مربای توت فرنگی برای هر یک کیلو توت فرنگی هشتصد گرم است.
 • برای پختن مربای توت فرنگی از ظرف های مسی یا لعابی و در اندازه مناسب استفاده کنید.
 • به هیچ وجه قاشق خیس را داخل مربای پخته شده نزنید، چون باعث کپک زدن مربای شما می شود.
 • درب ظرفی که مربا را درون آن می پزید، نبندید تا رنگ مربا تغییر نکند.
 • اگر شکر نسبت به مواد کم باشد و شربت مربا قوام نیاید، و زمان پخت توت فرنگی ها کافی نباشد مربای شما کپک می زند.
 • هر چقدر زمان پخت مربای شما بیشتر طول بکشد، رنگ مربایتان تیره تر خواهد شد.
 • اگر چه خود توت فرنگی خوشمزه است، اما شما می توانید از دارچین ،هل، وانیل و زعفران برای عطر بیشتر مربا استفاده کنید.
 • آبلیمو را در انتهای پخت اضافه کنید تا رنگ مربایتان تیره نشود.

ساندویچ مربا توت فرنگی

طرز تهیه سریع مربای توت فرنگی

اگر شما هم جز طرفداران مربای توت فرنگی هستید، حتما دوست دارید طرز تهیه سریع مربای توت فرنگی را بلد باشید. در این روش پخت ۳۰ دقیقه زمان لازم است تا شما یک مربای خوشمزه داشته باشید.

مواد لازم برای تهیه مربا توت فرنگی سریع:

 • توت فرنگی: ۱ کیلو
 • شکر: ۸۰۰ گرم
 • جوهر لیمو: نوک قاشق چای خوری
 • آب: نصف لیوان

در ابتدا توت فرنگی ها را کامل بشویید و بگذارید داخل آبکش تا آب اضافی آن خارج شود. سپس برگ و ساقه ها را جدا کنید. سپس در یک قابلمه مناسب توت فرنگی ها و شکر را لایه لایه ریخته و نصف لیوان آب را روی آن بریزید. در قابلمه را گذاشته و ۱۲ ساعت درون یخچال قرار دهید. بعد از گذشت این زمان، شکرها در آب حل می شوند. حالا قابلمه را روی حرارت زیاد بگذارید تا به جوش بیاید. در این مدت کف هایی را که روی مربا جمع می شوند را بردارید. اگر این کف ها را جمع نکنید در انتها مربای خوش رنگی نخواهید داشت. بعد از جوشیدن حرارت را کم کنید تا مربای شما قوام برسد. در این مرحله جوهر لیمو را اضافه می کنید. برای آزمایش قوام مربا، بین دو انگشت تست کنید اگر حالت چسبندگی داشت، مربای شما آماده است. قابلمه را از روی حرارت بردارید تا خنک شود. سپس در ظرف های تمیز و استریل شده بریزید. بهتر است که در این روش از توت فرنگی های خرد شده ریز استفاده کنید تا زودتر بپزد.

طرز تهیه مربای توت فرنگی با قند

اگر برای درست کردن مربا در خانه شکر ندارید، می توانید از قند هم استفاده کنید. برای درست کردن مربای توت فرنگی با قند، می توانید با دو روش بالا مربا را درست کنید. فقط توجه کنید قند را آسیاب کنید و از پودر آن در درست کردن مربا استفاده کنید. پودر قند را حتما قبل از به جوش آمدن مربا اضافه کنید یعنی از همان ابتدا پودر قند را به صورت لایه لایه، اضافه کنید. بقیه مراحل طبق یکی از روش های بالا انتخاب کنید، و مربا را بپزید. هم چنین شما می توانید از عسل نیز ،برای درست کردن مربایتان استفاده کنید.

سخن آخر

یکی از هنرهای موردعلاقه خانم ها، درست کردن مربا در خانه است. درست کردن مربا آن هم با میوه های تازه، خوشمزه و آبداری مثل توت فرنگی، آن هم در خانه بدون اضافه کردن مواد نگهدارنده، علاوه بر اینکه جز سالم ترین مرباها هستند، یه وعده خوشمزه، خوش رنگ و سالم برای صبحانه یا میان وعده شما است. از طرف دیگر شما می توانید از این مربا، برای داخل کیک، روی بستنی؛ روی فرنی و .. نیز استفاده کنید و از خوردن آن لذت ببرید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.