عادت‌های شبانه که به مو آسیب می‌زند

قبل از خواب، موها را نبندید و روی بالش ابریشمی بخوابید

عادت‌های شبانه شما ممکن است به موی شما آسیب زده و منجر به ضعیف و شکننده شدن مو شود. در این مطلب به این عادت‌های اشتباه و نحوه برطرف کردن آنها اشاره می‌کنیم.

خوابیدن با موی خیس

مو زمانی که مرطوب است، بسیار ضعیف و شکننده است به همین خاطر گفته می‌شود بلافاصله بعد از حمام موها را شانه نکنید زیرا موجب آسیب مو و موخوره خواهد شد. اگر شب به حمام می‌روید، مالش و ماساژ دادن موی خیس با حوله، می‌تواند به کوتیکول مو آسیب بزند و موجب فر شدن و خشکی آن شود.

اگر شب به حمام می‌روید، قبل از خواب مطمئن شوید که موها کاملا خشک شده است.

بستن مو

عادت‌های شبانه و بستن مو

بستن و بافتن محکم موها می‌تواند به مو آسیب بزند. اگر موها را هر بار از یک قسمت ببندید یا شب‌ها قبل از خواب موها را در یک قسمت جمع کنید، موها یک طرف باقی می‌مانند و موجب شکنندگی می‌شود. اگر نمی‌خواهید موهایتان باز باشد، با موهای بافته شده بخوابید که برای موها بهتر است و موها را نیز فر می‌کند (مراقب موهای بلند خود باشید).

دم اسبی بستن مو

اگر می‌خواهید موها را بالا ببندید، از کش موی سفت استفاده نکنید. کش مو به خصوص زمانی که مو مرطوب است، موجب چین خوردن مو می‌شود و به کل مو آسیب می‌زند. از سنجاق سر یا کش‌های پارچه‌ای استفاده کنید که پارچه اطراف آن کمتر به مو آسیب می‌زند.

برس نزدن

عادت‌های شبانه و برس زدن

قبل از خواب، موها را برس بزنید. اسکالپ مو، روغن طبیعی تولید می‌کند و برس زدن موی خشک، این روغن را به دیگر قسمت‌های مو منتقل می‌کند. انتقال روغن طبیعی مو به دیگر قسمت‌های سر قبل از خواب، به تحریک اسکالپ و فولیکول مو کمک می‌کند و از این طریق به رشد مو می‌انجامد. برس زدن آرامش‌دهنده است و کمک می‌کند تا خوابتان ببرد (شیوه صحیح برس زدن موها چگونه است؟).

استفاده از ملافه پنبه‌ای

عادت‌های شبانه و خوابیدن روی بالش

ابریشم ظریف‌تر از پنبه است. بدین صورت وقتی سر را روی بالش ابریشمی می‌گذارید، به موها آسیبی نمی‌رسد. در پارچه ابریشمی هیچ اصطکاکی با موی سر رخ نمی‌دهد. سعی کنید از بالش ابریشمی استفاده کنید.

رطوبت نرساندن کافی به مو

اگر صبح‌ها موها را شسته و شامپو می‌زنید، شب زمان مناسبی است تا محصولات و مواد مراقبت از مو استفاده کنید و صبح هنگام بشویید. می‌توانید نرم‌کننده قوی به انتهای موها بزنید یا از روغن نارگیل استفاده کنید. این مواد پوسته مو را پوشانده و کمک می‌کنند مو در طول شب که در خواب هستید، رطوبت‌رسانی شود. صبح که نرم‌کننده یا روغن مو را می‌شویید، موهایی نرم و ابریشمی خواهید داشت.

خوابیدن با اسپری مو

عادت‌های شبانه و مو

باقی ماندن اسپری مو در سر، موها را به شدت خشک می‌کند. توصیه نمی‌شود که موهایی که اسپری دارند را قبل از خواب بشویید زیرا خیس شدن آن بیشتر آسیب‌رسان است. گیره‌های سر را از مو جدا کرده و با کمی نرم‌کننده، اسپری مو را از روی سر از بین ببرید سپس موها را برس بزنید.

منبع rd.com