۴ عادت رفتاری که می‌تواند عملکرد کاری را بهبود ببخشد

برای بالا بردن عملکرد و کارایی چه می‌توان کرد؟

هر کس عادت‌های رفتاری خاصی دارد مثلا در دنیای ورزش برخی ورزشکاران عادت دارند دست بزنند و یا روی زمین تف کنند. از طرف دیگر برخی عادت‌هایی دارند که از خرافات و یا آداب و آیین‌های سنتی آنها نشات می‌گیرد. در این مقاله ۴ عادت رفتاری به شما معرفی می‌کنیم که ارتباطی با آیین و رسوم خاصی ندارد اما می‌تواند عملکرد کاری شما را بهبود ببخشد.

کمی زودتر سرکار بروید

زودتر از زمان معمول سر کار حاضر شدن ممکن است به نظر خیلی مهم نباشد اما می‌تواند تمرکز و قوه تفکر شما را بهبود بخشد. زودتر سرکار رفتن به معنای مرتب کردن لباس‌ها و برداشتن نهار است! در واقع، منظور این نیست که ساعت‌ها و حتی نیم ساعت زودتر سرکار بروید بلکه مقصود صرفا این است که جلوی اضطرابی که هر روز بابت دیر کردن دارید، گرفته شود همچنین به پیاده‌روی صبحگاهی‌تان برسید و از ترافیک وحشتناک راحت شوید . به طور کلی با خیال راحت‌تر و بدون تاخیر سرکار برسید. در واقع اگر بتوانید زودتر رسیدن حتی درحد چند دقیقه را به صورت عادت درآورید، اکثر اضطراب و نگرانی‌ها را در زندگی از بین می‌برید. بدین صورت حال روحی و عملکرد شما در محیط کار بهتر خواهد بود.

در هر جا یک نوشته بگذارید

هیچگاه نمی‌شود پیش‌بینی کرد که چه زمانی یک ایده به ذهن می‌رسد. ممکن است در حمام، یا در مسیر و یا نصف شب باشد. اگر اتفاق افتاده باشد که ساعت ۳ نصف شب روی تخت نشسته‌اید چون ناگهان چیزی به ذهنتان خطور کرده، متوجه چیزی که درباره آن حرف می‌زنیم می‌شوید. شاید فکر کنید یادداشت گذاشتن چندان خوب به نظر نرسد و نشانه این باشد که حافظه ضعیفی دارید اما درست برعکس است. قرار دادن چندین یادداشت دورتادور فضای کاری نشان‌دهنده ذهن خلاق، جسور، مولد و فعال است. پس سعی کنید در هر جا که توانستید یادداشت بگذارید.

از تخیل خود برای غلبه بر احساسات استفاده کنید

تخیل یک ابزار قدرتمند است. وقتی قبل از انجام یک کار بزرگ و پرمخاطره بر احساساتی که دارید تمرکز کنید، می‌‍توانید نگاه واقع‌بینانه‌ای داشته باشید و بفهمید اضطراب تنها در ذهن شماست و هیچ جایی ندارد. این نوع از تمرکز را می‌توانید سرکار و قبل از هر کار بزرگی، مصاحبه و یا ارزیابی انجام دهید. صادقانه با احساسات خود مواجه شوید و احساسات منفی و ترس را از خود دور کنید. حس سبکی که بعد از آن خواهید داشت، تغییر بزرگی در کا شما ایجاد خواهد کرد.

هر روز صبح دقایقی را برای مرتب کردن میزکارتان اختصاص دهید

بر محیط کاری که در آن مشغول به کار هستید احساس مالکیت واقعی داشته باشید. هر روز صبح که سرکار می‌رسید دقایقی وقت بگذارید برای اینکه مطمئن شوید هر چیز سرجای خودش است و وسایل موردنیاز شما دم دست است. وسواس زیاده از حد در تمیز کردن خوب نیست اما اگر به گونه‌ای باشد که به روند کارتان کمک کند درعین حال که مزاحمتی نیز برای بقیه ایجاد نکند، مشکلی ندارد. نشستن پشت میز و آن را از آن خود کردن به گونه‌های مختلفی به شما کمک می‌کند. همانطور که گفتیم مرتب و منظم کردن فضای کار به شما کمک می‌کند که برای کارهای روزانه آمادگی بیشتری داشته باشید اما بیشتر از لحاظ روانی شما را آماده می‌کند و حس مالکیت قوی حول کاری که انجام می‌دهید در شما ایجاد می‌کند.

باید ببینید کدام عادت و رفتار برای شما مناسب‌تر است و به دردتان می‌خورد. این عادت‌ها هرچه ساده‌تر باشند بهتر است. در نهایت هدف این است که رفتارها به گونه‌ای باشند که قوه تفکر شما و همکارانتان را به سمت درستی رهنمون سازد.

منبع entrepreneur.com
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.