علائم هوش عاطفی پایین را بشناسید

هوش عاطفی بیش از IQ در موفقیت های کلی زندگی تعیین کننده است

0

تاثیر هوش عاطفی پایین بر روی روابط

هوش عاطفی پایین مشکلی است که می تواند تاثیر زیادی بر طیف وسیعی از روابط اجتماعی داشته باشد. برخی کارشناسان حتی معتقدند هوش عاطفی بیش از IQ در موفقیت های کلی زندگی تعیین کننده است.

آخرین باری را که با کسی بحث کردید به این خاطر که احساس شما را درک نکرده بود، به یاد آورید. یا آخرین باری که با کسی دچار اختلاف شدید زیرا نمی توانستید آنچه او احساس می کند را درک کنید. در هر دوی این موارد، هوش عاطفی نقش مهمی در اختلافات ایفا کرده است.

هوش عاطفی نقش مهمی در نحوه تعامل ما با دیگران ایفا می کند. گاهی همکاران، کارفرمایان، دوستان، اعضای خانواده و دیگر آشنایان ممکن است از مهارت های عاطفی ضعیفی برخوردار باشند که این مشکلاتی در شرایط اجتماعی ایجاد کرده و تنش ها را افزایش می دهد. گاهی نیز این هوش عاطفی شماست که نیاز به تقویت دارد.

سطح هوش عاطفی شخص به عنوان فاکتور هوش عاطفی یا EQ شناخته می شود. در زیر به برخی نشانه های هوش عاطفی ضعیف اشاره می کنیم:

مدام جر و بحث می کنند

جر و بحث کردن و هوش عاطفی پایین
آنها بدون آنکه در نظر بگیرند دیگران چه احساسی دارند با آنها درگیر بحث و مشاجره می شوند

احتمالا دیده اید کسانی را که همیشه در حال جر و بحث و دعوا با دیگران هستند. دوستان، اعضای خانواده، همکاران و حتی غریبه ها هدف بحث و مشاجره این دسته از افراد قرار می گیرند. به دلیل EQ پایین، این دسته از افراد در فهم احساسات دیگران دچار مشکل هستند. آنها بدون آنکه در نظر بگیرند دیگران چه احساسی دارند با آنها درگیر بحث و مشاجره می شوند (این نکات را هنگام دعوا با همسرتان رعایت کنید).

احساسات دیگران را درک نمی کنند

افرادی که EQ پایین دارند اغلب نسبت به احساسات دیگران بی توجه هستند. آنها متوجه نمی شوند همسرشان از دستشان عصبانی است یا همکارشان از او ناراحت است. نه تنها احساس آنها را درک نمی کند بلکه ناراحت می شود که آنها انتظار دارند احساسشان را درک کند. این باعث می شود افرادی که EQ پایین دارند، زود از کوره دربروند.

آنها فکر می کنند دیگران زیادی حساسند

افرادی که EQ پایینی دارند، در زمان های نامناسبی به شوخی و جوک می پردازند. برای مثال ممکن است درست در مراسم عزاداری یا بعد از یک اتفاق ناگوار شوخی شان بگیرد. وقتی دیگران نسبت به این شوخی های نابجا واکنش نشان می دهند، افرادی که EQ پایین دارند فکر می کنند دیگران زیادی حساسند. این افراد در درک احساسات دیگران دچار مشکل هستند، به همین خاطر جای تعجبی نیست که نمی توانند وضعیت روحی افراد را بعد از وقایع ناگوار درک کنند.

به نقطه نظرهای دیگران گوش نمی دهند

افرادی که EQ پایین دارند فکر می کنند همیشه حق با آنهاست و با تعصب زیادی از خود دفاع می کنند و از سویی به حرف دیگران نیز گوش نمی دهند. به خصوص زمان هایی که دیگران از وی به دلیل درک نکردن احساسات انتقاد می کنند. آنها اغلب بدبین هستند و احساسات دیگران را نقد می کنند (چگونه خوش بین باشیم؟).

دیگران را به دلیل احساساتشان سرزنش می کنند

سرزنش کردن و هوش عاطفی پایین
وقتی اشتباهی رخ می دهد آنها سریعا دیگران را مقصر می دانند

افرادی که هوش عاطفی پایینی دارند بینش اندکی در خصوص این دارند که چگونه احساسات آنها می تواند منجر به مشکلاتی شود. وقتی اشتباهی رخ می دهد آنها سریعا دیگران را مقصر می دانند. آنها اغلب شرایط و عملکرد افراد را در شرایط مورد سرزنش قرار می دهند. آنها اذعان می کنند در آن شرایط هیچ انتخاب دیگری نداشتند و دیگران شرایط آنها رادرک نمی کنند. این تمایل به عدم پذیرش مسئولیت در آنها احساس تلخی و قربانی بودن ایجاد می کند.

ناتوانی در مواجهه با شرایط احساسی

فهم و درک احساسات قوی چه مربوط به خود شخص باشد یا دیگران، برای کسی که هوش عاطفی پایینی دارد دشوار است. اغلب این افراد از کنار اینگونه شرایط عبور می کنند تا درگیر عواقب احساسی آن نشوند. از طرفی بسیار رایج است که این افراد احساس خود را از دیگران مخفی می کنند.

انفجار هیجانی ناگهانی

توانایی تنظیم و تعدیل هیجانات یکی از پنج عامل اصلی هوش عاطفی است. افرادی که EQ پایینی دارند اغلب در فهم و کنترل احساساتشان دچار مشکل هستند. آنها ممکن است انفجار احساسی ناگهانی و غیرمنتظره داشته باشند که بسیار شدید و غیرقابل کنترل باشد.

در حفظ روابط دوستی دچار مشکل هستند

از آنجایی که افرادی که EQ پایین دارند اغلب بی عاطفه و مشکل ساز به نظر می رسند، در حفظ روابط دوستی خود دچار مشکل می شوند. روابط دوستی صمیمانه نیازمند بده بستان دوطرفه، به اشتراک گذاشتن احساسات و حمایت عاطفی است و همه اینها چیزهایی است که افراد دارای EQ پایین با آن مشکل دارند.

فقدان روحیه همدلی

فقدان روحیه همدلی و هوش عاطفی پایین
آنها متوجه نمی شوند دیگران چه احساسی دارند، بنابراین برایشان مشکل است که خود را جای آنها بگذارند

از آنجایی که افرادی که هوش عاطفی پایینی دارند احساسات دیگران را درک نمی کنند، روحیه همدلی کمی نیز با دیگران دارند. آنها متوجه نمی شوند دیگران چه احساسی دارند، بنابراین برایشان مشکل است که خود را جای آنها بگذارند (چگونه سنگ صبور باشیم؟).

هوش عاطفی ضعیف می تواند در جنبه های مختلف زندگی فرد مشکلات و خرابی هایی ایجاد کند. مدرسه، کار، خانواده، دوستان و روابط عاشقانه تنها نمونه هایی از موقعیت هایی هستند که افراد دارای EQ پایین در آنها با مشکلاتی مواجه می شوند.

منبع verywell.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.