علت درد در بیضه ها چیست؟

آقایان درد بیضه‌ها را جدی بگیرید

عوامل مختلفی باعث درد بیضه در آقایان می‌شوند. غدد تناسلی مردانه یا بیضه‌ها، هورمون‌هایی تولید می‌کنند که آندروژن نامیده می‌شوند و مهم‌ترین آنها تستوسترون است. این هورمون‌ها تغییرات بدن را که به خاطر رشد جنسی ایجاد می‌شود. یکی از آزار دهنده‌ترین دردها برای یک مرد و جنس مذکر درد ناشی از بیضه‌ها می‌باشد که کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار می‌دهد. عوامل درد بیضه می‌تواند منشا درونی یا بیرونی داشته باشد.

چه عواملی باعث درد بیضه می‌شوند؟

در حالت کلی درد می‌تواند به علت تحریکات بیرونی از قبیل ضربه، تصادف و آسیب ناشی از آن باشد و یا علت درد بیضه از درون بیضه باشد.

 1. ورم بیضه
 2. ورم اپیدیدیم
 3. تومور یا سرطان بیضه
 4. پیچش طناب بیضه
 5. آب دور بیضه

وارد شدن ضربه

معمولا کوفتگی و ورم بیضه از جمله عوارض بد ضربات مستقیم به حساب می‌آیند، ولی علی‌ رغم وجود این حالت هشدار دهنده، در اکثر موارد با انجام اقدامات محافظتی می‌توان طی چند روز این مشکل را برطرف نمود. اقدامات محافظتی شامل پوشیدن لباس‌های زیر خاص، استفاده از مسکن‌‌ها و کمپرس گرم است. تورم و کوفتگی ناشی از عمل وازکتومی نیز به همین طریق قابل درمان است.

عفونت بیضه

هم بیضه و هم بافت‌های مجاور آن‌ها استعداد قابل ملاحظه‌ای جهت ابتلا به عفونت دارند. زمانی که این عفونت‌ها رخ می‌دهند، التهاب سبب بروز درد می‌شود و بیضه‌ها بخصوص در هنگام لمس بسیار دردناک خواهند بود. عفونت‌های باکتریایی معمولا از طریق سیستم ادراری بالا می‌روند و سبب عفونت در این اعضا می‌شود که البته به آنتی‌بیوتیک، بسیار عالی پاسخ می‌دهند. عفونت‌های ویروسی نظیر اوریون در بالغین بندرت سبب درگیری بیضه‌ها می‌شوند، اما در صورت درگیری معمولا یک بیضه را درگیر می‌کنند؛ هرچند که گاهی ممکن است در افراد کمی هر دو بیضه با هم درگیر شوند. عفونت بیضه ناشی از اوریون، در صورت درگیری هر دو بیضه می‌تواند منجر به عقیمی شود. درمان این حالت استراحت، کمپرس آب سرد و بالا نگه داشتن بیضه در مواقع استراحت است. با گذاشتن حوله سرد زیر بیضه و مصرف داروهای ضد التهاب طی ۲ تا ۳ روز، درد بیضه فروکش می‌کند.

ورم اپیدیدیم

اپیدیدیم، یک سری لوله‌های پیچ در پیچی هستند که در پشت بیضه قرار می‌گیرند و اسپرم‌های تولید شده در بیضه از داخل آنها حرکت و به قسمت پشتی مجرای ادراری باز می‌شوند و باعث خروج مایع منی در موقع انزال می‌شوند. علت ایجاد این بیماری، اغلب تماس‌های جنسی کنترل نشده و با فرد آلوده می‌باشد که به مرد منتقل می‌شود و از طریق مجرای ادراری هنگام نزدیکی، وارد مجرای مرد شده و باعث التهاب و درد شدید بیضه می‌شود. اغلب علت شایع این ورم، سوزاک و یا کلامیدیا می‌باشد. در شرح حال، فرد مبتلا سابقه ترشحات چرکی از مجرای ادراری را در چند روز گذشته ذکر می‌کند. در این حالت فرد از درد شدید بیضه شاکی است و در معاینه، بیضه گرم و متورم و سفت و شدیدا دردناک است.

سنگ کلیه

گاهی اوقات حین دفع سنگ ممکن است درد تیزی در ناحیه شکم احساس شود که معمولا این درد به ناحیه بیضه‌ها انتشار می‌یابد. این نوع درد، وجه مشخصه دفع سنگ کلیه است. گاهی حتی ممکن است خون در ادرار ظاهر شود. زمانی که پزشک در حضور چنین علائمی هیچ‌گونه اختلالی در بیضه‌ها پیدا نکرد، درمان جهت سنگ‌های کلیه توصیه می‌شود.

هیدروسل (تجمع مایع دور بیضه)

هیدروسل به معنای تجمع مایع شفاف در داخل کیسه‌ای است که بیضه را احاطه کرده است. گاهی اوقات ممکن است از بدو تولد این حالت وجود داشته باشد که بیشتر به دلیل اختلالات شکل‌ گیری کیسه‌های اطراف بیضه‌هاست. هیدروسل‌های کوچک به سختی قابل تشخیص بوده و خودبخود بهبود می‌یابند، اما انواع بزرگ هیدروسل باید طی عمل جراحی درمان شوند.

واریسی شدن رگ‌های بیضه (واریکوسل) همراه با هیدروسل

هر دو حالت فوق می‌تواند منجر به بروز ناراحتی در اطراف بیضه‌ها شود. در این حالت فرد بیشتر درد را در اطراف بیضه‌ها حس می‌کند و خود بیضه‌ها معمولا فاقد درد است. وریدهای اطراف بیضه نیز همانند وریدهای پا می‌تواند واریسی (واریکوسل) شود که سبب بروز احساس گرمی در نوک بیضه‌ها و محل واریسی شدن وریدها در اطراف بیضه‌ها می‌شود. گاهی عروق در هنگام لمس نیز حساس می‌شوند. در موارد متوسط تا شدید، استفاده از روش‌های جراحی برای برداشتن عروق واریسی راهکار درمانی مناسبی خواهد بود.

پیچ‌ خوردگی بیضه‌ها

بیضه‌ها تا حدی متحرکند و اتصالات آن‌ها به پوسته بیضه سبب می‌شود میزان حرکت به حداقل برسد؛ اما گاهی اوقات با ایجاد فشارهای یکباره و شدید ممکن است بیضه‌ها دچار چرخش و پیچ‌ خوردگی شوند و در نتیجه گردش خون آن‌ها دچار مشکل شود. در این حالت، بیضه‌ها متورم شده و باعث ایجاد درد در ناحیه تناسلی مردان می‌شود. اگرچه گاهی اوقات ممکن است بروز تورم منجر به بازگشت پیچ‌ خوردگی شود، اما پیچ‌ خوردگی دائمی می‌تواند بسیار خطرناک باشد زیرا در صورت کاهش یا عدم خون‌ رسانی کافی به بیضه‌ها طی شش ساعت، این بافت خواهد مرد. برای تصحیح این اختلال باید بلافاصله و به صورت اورژانسی عمل جراحی انجام شود، اما اگر بیضه دچار تخریب شده باشد، راهی جز برداشتن آن‌ها وجود ندارد. گفته می‌شود مرد با یک بیضه نیز می‌تواند فعالیت تناسلی خود را به طور طبیعی دنبال کند و بچه‌دار شود.

 • نکات قابل توجه
 1. هر درد بیضه از دوره نوزادی تا سن بلوغ که به صورت ناگهانی در بیضهها شروع شود پیچش بیضه میباشد مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.
 2. در صورت شکایت پسر بچهها از درد بیضه بلافاصله به پزشک جراحی کلیه مراجعه نمایید زیرا اگر پیچش علت درد بیضه باشد وقت کافی ندارید.

چه عواملی باعث پیچش طناب بیضه می‌شوند؟

 1. ضربه
 2. دوچرخه‌سواری
 3. اسب‌سواری
 4. درد بیضه ناگهانی با علت نامعلوم که در خواب و بیداری خودبخود شروع می‌شود.

اگر یک پسر جوان درد ناگهانی بیضه پیدا کرد چه کار باید بکنیم؟

 • توصیه می‌شود در عرض ۴ ساعت سریعاً به نزدیکترین مرکز جراحی مراجعه نمایید و توسط پزشک جراحی کلیه و مجاری ویزیت شوید.
 • تنها درمان مؤثر پیچش بیضه جراحی و باز کردن گره آن می‌باشد پس یادتان باشد در پیچش بیضه زمان طلائی شما جهت نجات بیضه ۴ ساعت می‌باشد.

فتق

فتق زمانی رخ می‌دهد که دیواره عضلانی تشکیل‌ دهنده شکم در یک نقطه ضعیف شده و بخشی از حلقه‌های روده از بین این شکاف بیرون بزند و سبب ایجاد توده‌ای شود که روی پوست قابل مشاهده است. در صورت بروز فتق در ناحیه کشاله ران، پایین آمدن حلقه‌ای از روده سبب می‌شود که بیضه بزرگ‌تر از معمول به نظر آمده و دردی ایجاد شود که بیشتر به نظر می‌رسد دارای منشأ شکمی باشد. این درد با حرکت، سرفه یا عطسه بدتر می‌شود.

تحریکات جنسی

گاهی اوقات تحریکات جنسی که در نهایت منجر به انزال نشود، منجر به بروز احتقان در لوله‌های منی‌بر (یا انتقال‌ دهنده منی) خواهد شد که این امر منجر به بروز درد در بیضه‌ها می‌شود. این حالت به طور کلی خطرناک نیست اما ناخوشایند خواهد بود (بسیاری از پزشکان و متخصصان این حوزه معتقدند جلوگیری از خروج منی هنگام انزال مشکل‌ ساز خواهد بود). در هر صورت، این گونه درد بعد از چند ساعت بهبود خواهد یافت.

سرطان بیضه

این نوع سرطان بندرت سبب بروز درد و ناراحتی در بیضه‌ها خواهد شد. به طور معمول سرطان بیضه منجر به بروز تورم بدون درد در یک بیضه می‌شود. از طریق معاینه نمی‌توان علت تورم را تشخیص داد که آیا مشکل از بیضه‌هاست یا از مجاری اسپرم‌ بر (انتقال‌ دهنده منی). از آنجا که این سرطان بیشتر در سنین بین ۱۵ تا ۳۵ سالگی شایع است و در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به بروز عوارض خطرناکی شود، لذا در صورت وجود هر گونه توده در ناحیه بیضه‌ها که جدیدا ایجاد شده باشد و به نظر غیرطبیعی برسد، باید به پزشک مراجعه کرد. اکنون و در صورت تشخیص به موقع سرطان بیضه، تا حدود ۹۹ درصد می‌توان به طور موفقیت‌ آمیزی از این مشکل رهایی یافت و آن را درمان کرد. بنابراین، در این مورد جای هیچ‌گونه ترس و نگرانی نیست و فقط باید اقدامات تشخیصی و درمانی را بلافاصله و تا دیر نشده، انجام داد.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.