با عوارض ارتودنسی دندان آشنا شوید

به زیبایی دندان‌هایتان اهمیت دهید

آیا درمان ارتودنسی می‌تواند باعث بروز عوارض شود؟ اگر چه به طور کلی درمان ارتودنسی خطرناک نیست، اما می‌تواند باعث بروز عوارض جزئی شود. عوارضی مانند دندان درد، عفونت لثه، ریزسختی مینای دندان و یا کوتاه شدن ریشه دندان. اگر چه به طور کلی درمان ارتودنسی خطرناک نیست، اما می‌تواند باعث بروز عوارض جزئی شود. بهتر است قبل از انجام درمان ارتودنسی برای خود یا فرزندتان با متخصص ارتودنسی درباره عوارض و خطرات احتمالی نوع درمان صحبت کنید. در ادامه به معرفی برخی خطرات و عوارض جانبی ناشی از درمان ارتودنسی می‌پردازیم.

عوارض ارتودنسی چیست؟

دندان درد و ناراحتی خفیف

در ابتدای درمان، تا زمانی که دهان به تجهیزات ارتودنسی عادت کند و و دندان‌ها قادر به حرکت باشند، ممکن است کمی احساس ناراحتی داشته باشید. این احساس ناراحتی در هر فرد متفاوت بوده و به آستانه تحمل درد و نوع درمان وی بستگی دارد. در صورت بروز درد می‌توانید از مسکن استفاده کنید.

خراش و زخم

در ابتدای درمان ارتودنسی، بروز خراش و زخم‌های کوچک در داخل دهان امری کاملا شایع بوده، مخصوصا اگر از وسایل و تجهیزات ارتودنسی مانند انواع بریس استفاده کرده باشید. این حالت، معمولا تا زمانی که دهان به وجود بریس عادت کند، تنها چند روز طول خواهد کشید. هرچند، استفاده از موم ارتودنسی می‌تواند به کاهش درد و تحریک ناشی از تجهیزات ارتودنسی کمک کند.

عفونت لثه

رعایت بهداشت دهان و دندان برای همه افراد، به خصوص کسانی که تحت درمان ارتودنسی هستند، امری کاملا ضروری است. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند منجر به عفونت و التهاب لثه شود. در برخی موارد، عفونت می‌تواند آسیب جبران ناپذیری به بافت‌های دندان وارد کند. بنابراین، برای پیشگیری از بروز عفونت، دستورالعمل‌های دندانپزشک خود را کاملا رعایت کنید. همچنین، تمیز کردن دندان‌ها توسط دندانپزشک نیز می‌تواند به پیشگیری از بروز عفونت کمک کند.

ارتودنسی

ریزسختی مینای دندان

درمان ارتودنسی، به ویژه در زمان استفاده از تجهیزاتی مانند بریس، می‌تواند منجر به ریزسختی مینای دندان شود. در این حالت، مینای دندان به تدریج ساییده خواهد شد. ریزسختی مینای دندان عمدتا ناشی از مصرف شکر و قند بوده که باعث پوسیدگی مینای دندان می‌شود. اگر این روند ادامه پیدا کند، به مرور زمان این ریزسختی می‌تواند منجر به ایجاد کرم خوردگی و پوسیدگی دندان شود. در این حالت، لکه‌هایی سفید یا زرد بر روی دندان ظاهر می‌شوند. هرچند، دندانپزشک به طور منظم دندان‌های شما را معاینه کرده و از ایجاد این شرایط جلوگیری خواهد کرد. علاوه بر این، با انجام کار‌های زیر می‌توانید احتمال وقوع این شرایط را کاهش دهید:

  • اجتناب از مصرف غذا و نوشیدنی‌های شیرین
  • دو بار در روز مسواک زدن با خمیر دندان حاوی فلوراید
  • شستشوی روزانه دهان با دهانشویه
  • کوتاه شدن ریشه دندان

ممکن است در حین درمان، طول ریشه‌های دندان برخی از بیماران کوتاه‌تر شود. تقریبا غیرممکن است که بتوان از بروز چنین شرایطی پیشگیری کرد. به طور کلی، کوتاه شدن ریشه دندان عواقب وخیمی ندارد، اما در موارد نادر ممکن است طول عمر دندان را کاهش دهد.

سلامت دندان

از آنجایی که درمان ارتودنسی باعث حرکت دندان‌ها می‌شود، برخی شرایط از قبل وجود داشته مانند زخم یا پوسیدگی ممکن است به علت استفاده از ابزار ارتودنسی وخیم‌تر شوند. در موارد بسیار نادر، حرکت دندان می‌تواند منجر به تغییر رنگ دندان شده و یا فرد نیاز به عصب کشی داشته باشد.

امروزه، درمان ارتودنسی بسیار دقیق‌تر و راحت‌تر از قبل شده و این احتمال بسیار کم شده است که ابزار ارتودنسی باعث بروز عوارض خاصی شوند. در عوض، بیشتر عوارض ایجاد شده ناشی از عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و همچنین وجود برخی شرایط مانند پوسیدگی است. در پایان، مهم‌ترین نکته این است که به یک متخصص ارتودنسی مجرب مراجعه کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.