عوارض استفاده از مکمل و قرص لاغری

عوارض آنفتامین

0

مصرف قرص لاغری و قرص‌های ضدقند متفورمین به منظور رسیدن به لاغری امری نادرست و خطرناک است که در مواردی موجب رفتن فرد به کما می‌شود. دکتر مجیدحنیفه، کارشناس مصرف دارو دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: برخی افراد برای کاهش وزن به صورت خودسرانه اقدام به مصرف قرص‌های ضدقند متفورمین می‌کنند که متاسفانه مصرف خودسرانه این دارو در آنها منجر به افت قندخون و حتی رفتن به کما می‌شود.

مکمل ها و قرص لاغری را از داروخانه تهیه کنید

یکی از راه‌های رسیدن به چاقی و لاغری در افراد استفاده از قرص لاغری یا مکمل هاست که این روزها افراد زیادی را به خود جذب کرده است. مکمل های رسمی در داروخانه‌ها و با شناسه اصالت به فروش می‌رسند و باید دانست تاثیر آنها برای افزایش و کاهش وزن تنها پنج تا ۱۰ درصد است. مکمل های لاغری از طریق افزایش سوخت و ساز بدن و مکمل های چاقی با کاهش سوخت و ساز و کم کردن اشتها، فرد را به هدفش می‌رساند. ویتامین‌های گروه ب نیز باعث افزایش سوخت و ساز مواد قندی شده و می‌تواند باعث کاهش وزن در افراد شود. قرص‌های گیاهی که رایج‌ترین آن چای سبز است، برای رسیدن به کاهش وزن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پودر های چاق کننده

استفاده از انواع پودرها به منظور چاقی به عنوان یک میان‌وعده است که تا زمانی‌که مورد استفاده قرار می‌گیرد، دریافت کالری بالا رفته و فرد شروع به وزن گرفتن می‌کند. از آنجایی‌که استفاده از این مکمل ها تنها پنج تا ۱۰ درصد در رسیدن به چاقی و لاغری موثر است، پس از قطع مصرف باید سعی شود با اصلاح شیوه زندگی و رژیم غذایی مناسب وزن به دست آورده را حفظ کنیم. دکتر حنیفه از عرضه مکمل ها و قرص‌های غیرقانونی در عطاری‌ها و باشگاه‌های ورزشی، آرایشگاه‌های زنانه و حتی فروشگاه‌های آرایشی بهداشتی خبر داد و افزود: در این واحدهای صنفی که ارتباطی به بخش سلامت مردم ندارند، فرآورده‌هایی عرضه می‌شود که ماهیت و ترکیبات آن مشخص نیست. مکمل ها و داروهای لاغری و چاقی غیرمجاز که در مراکز نامعتبر عرضه می‌شود، عوارض جدی و خطرناکی ر ا برای مصرف‌کنندگان به دنبال دارد.

عوارض آنفتامین بر قلب و عروق

 ترکیبات آنفتامینی موثرترین راه کاهش وزن است، اما مصرف این ترکیبات در افراد منجر به بروز عوارض شدید قلبی و عروقی می‌شود. مصرف خودسرانه قرص لاغری محرک‌های اعصاب که برای لاغری استفاده می‌شود نیز دارای عوارض شدید و خطرناکی است. مکمل ها و داروهایی که در داروخانه‌ها عرضه می‌شوند، دارای کمترین عوارض هستند اما با این حال نباید بدون مشورت با پزشک یا داروساز اقدام به مصرف آن کرد. قرص لاغری و مکمل های عرضه شده در محل‌های غیرمجاز دارای ترکیبات آنفتامینی و کافئینی است که در مواردی منجر به ایست قلبی می‌شود.

توصیه می شود که پیش از اقدام به مصرف هرگونه مکمل، قرص گیاهی و انواع داروهای چاقی و لاغری با مشاور تغذیه و پزشک مشورت کنید و هرگز با اقدام خودسرانه و تهیه از محل‌های نامعتبر سلامتی خود را به خطر نیندازید.

منبع isna.ir

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.