در زمان دل درد چه باید خورد؟

با خوردن این غذاها درد معده تسکین می‌یابد

4

احساس دل درد می‌کنید. حالت تهوع، اسهال و استفراغ دارید و یا صرفا به خاطر خوردن یک غذا دچار دل درد شده‌اید، به هر صورت دوست دارید زودتر این درد تسکین پیدا کند. از طرفی پزشک توصیه می‌کند که صبر کنید تا میکروب و آلودگی خود به خود از بدن خارج شود، اما خوردن غذای مناسب می‌تواند این صبر و انتظار را قابل‌تحمل‌تر کند و به شما در تسکین درد کمک کند. در این مطلب راهنمایی برای خوردن غذا در زمان دل درد ارائه می‌شود.

موز

موز و دل درد
پتاسیم موز آب از دست رفته بدن را جبران می‌کند

موز اولین گزینه‌ای است که همیشه افراد در زمان دل درد به سراغ آن می‌روند. اسهال و استفراغ موجب از دست دادن آب بدن می‌شود لذا در چنین مواقعی شما به پتاسیم موجود در موز نیاز پیدا می‌کنید. علاوه بر این از آنجا که مدت زیادی است غذا نخورده‌اید، قندی که در موز وجود دارد به شما کمک می‌کند و کالری مورد نیازتان را دریافت می‌کنید. اما اگر موز خیلی شیرین باشد ممکن است خود موجب حالت تهوع شود.

برنج

برنج و دل درد
برنج هضم آسانی دارد

برنج همراه با دیگر غذاهای نشاسته دار مانند سیب‌زمینی و جو، معده را پر می‌کند و از طرفی هضم را آسان می‌کند و همچنین درد معده را نیز آرام می‌کند. غذاهای نشاسته‌دار مدت زمان زیادی در معده نمی‌مانند و موجب تحریک رفلاکس معده نیز نمی‌شوند.

پوره سیب

پوره سیب و دل درد
پوره سیب اسهال را کم کرده و درد معده را تسکین می‌دهد

پوره سیب درد معده را آرام می‌کند، به راحتی قابل هضم است، اسهال را کم می‌کند و کالری موردنیاز را به بدن می‌رساند. سیب خود حاوی پکتین است ( به خصوص در پوست آن) که به دفع کمک می‌کند ( اگر مشکل یبوست داشته باشید). اگر مشکل دل درد از یبوست باشد، سیب می‌تواند کمک کند و اگر اسهال داشته باشید، پوره سیب خوب است.

نان تست

نان تست و دل درد
خوردن نان تست ایجاد سنگینی در معده نمی‌کند

نان تست ریفلاکس اسیدی را تحریک نمی‌کند بنابراین خوردن آن خوب است. از طرفی مانند غذاهای پرچرب نیست که احساس سنگینی در معده ایجاد کند و درد شما را بیشتر بکند. اما تا وقتی خوب نشده‌اید، کره و مربا را کنار بگذارید.

سوپ

سوپ و دل درد
سوپ با کمی نمک به حفظ آب بدن کمک می‌کند

آب گوشت به خصوص برای درد معده بسیار خوب است. آب گوشت یا سوپ با محتویات نمک‌دار، آب بدن را نگه می‌دارد. وقتی نمک وارد گردش خون شود، به جذب مایعات کمک می‌کند. اگر فشار خون بالا دارید، نوع کم نمک آن را استفاده کنید. سوپ یا آب گوشت اگر خیلی چرب نباشند، راحتتر هضم می‌شوند و دیگر احساس ریفلاکس یا حالت تهوع پیدا نمی‌کنید.

کراکر

کراکر و دل درد
کراکرها راحت هضم می‌شوند

شیرینی‌های کراکر مانند برنج عمل می‌کنند. آنها راحت هضم می‌شوند و درد را تسکین می‌دهند. خوردن آنها به خانم‌های بارداری که دچار بیماری صبحگاهی هستند، توصیه می‌شود. مطالعات نشان داده است که کراکرها می‌توانند اسید معده را جذب کنند اما درستی و نادرستی این مطلب روشن نیست. اگر فشار خون بالا دارید، می‌توانید از بیسکوییت‌های نمک‌دار استفاده کنید.

چای گیاهی

چای گیاهی و دل درد
چای‌های گیاهی آب بدن را تامین می‌کنند

چای گیاهی بدون کافئین (کافئین موجب تحریک ریفلاکس اسیدی می‌شود) می‌تواند درد معده را کاهش دهد. بابونه بهتر است زیرا التهاب را کم می‌کند، گرچه تمامی انواع چای‌های گیاهی برای تامین آب بدن مناسبند. اما از خوردن چای نعناع بپرهیزید زیرا فعالیت اسفنکتر مری را آرام می‌کند، درنتیجه اسید و دیگر محتویات معده وارد مری شده و موجب سوزش سر معده می‌شود.

آب نارگیل

آب نارگیل و دل درد
آب نارگیل حاوی ویتامین C است

آب نارگیل درد معده را تسکین می‌دهد، قند طبیعی موجود در آن کالری موردنیاز را به بدن شما می‌رساند و الکترولیت‌هایی چون پتاسیم دارد. همچنین حاوی ویتامین c است. علاوه بر این هیچگونه افزودنی‌های مصنوعی مانند رنگ غذا ندارد.

زنجبیل

زنجبیل و دل درد
زنجبیل هضم آسانی دارد و معده را آرام می‌کند

گرچه زنجبیل به تسکین‌دهنده درد معده شهرت دارد، اما شواهدی دال بر این موضوع وجود ندارد. هیچ داده علمی برای تایید این موضوع وجود ندارد. زنجبیل تنها یک ادویه است که به راحتی هضم می‌شود. برخی از افراد معتقدند زنجبیل در کاهش درد معده بسیار موثر است، از این رو برای کاهش دل درد خود زنجبیل را در آب خیس می‌کنند یا چای زنجبیل درست می‌کنند.

منبع health.com
4 نظر
 1. عبدالله می گوید

  مطلب بسیار مفید و بی نظیری بود. سپاس

 2. پسری که مادرش دلدرد داره می گوید

  دواش چیه

 3. سینا می گوید

  مطلب عالی بود و متشکرم که انقدر زیبا و جذاب از عکس ها استفاده کردید مرسی من که حالم بهتر شد

 4. محدثه می گوید

  ممنون مطالب خوبی بود
  ولی نگفتید دقیقا چه غذاهایی برای این بیماران خوب است مثلاً ماکارونی یا الویه که نشاسته دارد خوب است یا خیر؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.