فشار خون نرمال در سنین مختلف

به طور معمول فشار خون با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد

به طور معمول فشار خون با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد. از آنجا که بیشتر کودکان و خردسالان در معرض خطر مشکلات فشار خون قرار ندارند، پزشکان نیز معمولا فشار خون کودکان را اندازه نمی‌گیرند. اما برای همه بزرگسالان صرف نظر از اینکه در چه سنی هستند، فشار خون نرمال باید کمتر از ۱۲۰/۸۰ باشد.

فشار خون نرمال در کودکان و خردسالان

فشار خون نرمال در طول دوران کودکی تغییر می‌کند. در نوزادی فشار خون در کمترین میزان خود است و به تدریج در طول دوران کودکی افزایش پیدا می‌کند. تا زمانی که کودک شما ریسک ابتلا به بیماری‌های فشار خون مانند بیماری‌های کلیوی یا دیابت نداشته باشد، کمتر احتمال دارد پزشک او به طور کلی آزمایش فشار خون بگیرد. تعیین فشار خون نرمال در کودکان کمی پیچیده است و به سن و اندازه کودک بستگی دارد. کودکانی که فشار خون آنها بیشتر از ۹۰ درصد کودکانی است که در همان اندازه و سن هستند، “فشار خون” دارند و کودکانی که فشار خون آنها بالاتر از ۹۵ درصد از کودکانی است که در همان اندازه و سن هستند، “فشار خون بالا” دارند.

فشار خون نرمال در نوجوانان، بزرگسالان و سالمندان

ممکن است تعجب آور باشد در حالی که فشار خون به طور طبیعی با افزایش سن افزایش می‌یابد، اما فشار خون نرمال برای نوجوانان، بزرگسالان و سالمندان یکسان است: زیر ۱۲۰/۸۰. اولین عدد نشان‌دهنده فشار خون سیستولیک است که نشان‌دهنده فشار خونی است که قلب در زمان انقباض و به کار بردن بیشترین فشار در رگ‌ها به جریان می‌اندازد. عدد دوم فشار خون دیاستولیک است که نشان‌دهنده فشاری است که بین دو انقباض قلب و در زمان استراحت قلب در رگ‌های خونی جریان می‌یابد. اگر میزان هر یک از این دو عدد بسیار بالا باشد، فشار خون نرمال نخواهد بود.

فشار خون بالا

بزرگسالانی که “فشار خون” دارند، کسانی هستند که عدد فشار خون سیستولیک آنها معمولا بالای ۱۲۰ اما کمتر از ۱۴۰ است یا فشار خون دیاستولیک آنها بالای ۸۰ یا زیر ۹۰ است. این افراد در صورتی که اقداماتی برای پایین آوردن فشار خون خود انجام ندهند، دچار “فشار خون بالا” می‌شوند. اگر فشار خون شما بالاتر از ۱۴۰/۹۰ باشد، “فشار خون بالا” دارید. احتمالا پزشک شما برخی عادات سبک زندگی را به شما توصیه می‌کند که به پایین آوردن فشار خون کمک می‌کند مانند نگه داشتن وزن سالم و نرمال، ورزش منظم، ترک سیگار، کم کردن مصرف الکل و نمک. بسته به اینکه فشار خون شما چقدر بالا باشد و چه بیماری‌های دیگری داشته باشید، پزشک شما ممکن است داروهای فشار خون نیز تجویز کند.

فشار خون پایین

گرچه فشار خون پایین کمتر از فشار خون بالا رایج است، اما فشار خون شما می‌تواند در هر سنی کمتر از نرمال باشد. برخی افراد به طور طبیعی و بدون آنکه علائم خاصی را تجربه کنند، فشار خون پایین دارند. اما در خصوص دیگران، فشار خون سیستولیک پایین (کمتر از ۹۰) می‌تواند منجر به علائمی چون سرگیجه یا غش شود. فشار خون پایین اغلب به دلیل مشکلات دیگری چون کمبود آب بدن، خونریزی ناگهانی، یا به عنوان عوارض جانبی داروها نیز می‌تواند باشد و پزشک اغلب بر اساس علل آن داروهایی تجویز می‌کند.

چه چیزی موجب غیرنرمال شدن فشار خون می‌شود؟

در هر سنی فاکتورهای مشخصی منجر به فشار خون بالا می‌شوند، حتی در کسانی که فشار خون نرمال دارند. برای مثال، کافئین و تنباکو منجر به بالا رفتن فشار خون می‌شوند. استرس نیز موجب بالا رفتن فشار خون می‌شود. برخی افراد هنگام مراجعه به مطب دکتر دچار استرس می‌شوند، به همین خاطر فشار خون آنها عدد بالایی را نشان می‌دهد. برای این افراد بهتر است فشار خون خود را در خانه اندازه بگیرند تا نتایج دقیق‌تری بدست آید.

منبع livestrong.com
ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. اختراع می گوید

    خیلی خوب بود ،، خیلی اتفاقی پیداش کردم از گوگل کردم

    با اجازتون من این صفحه برای دوتا از دوستام تلگرام کردم ،، ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.