فواید عسل برای سلامتی

یک داروی طبیعی شیرین

حتما یک شیشه عسل در آشپزخانه دارید اما هیچوقت به آن به عنوان یک دارو و درمان نگاه نمی‌کنید. درست است، عسل علاوه بر اینکه یک خوراکی شیرین محبوب است، فواید درمانی بسیاری نیز دارد.

قبل از آنکه به فواید بیشمار عسل برای سلامتی بپردازیم، ابتدا باید بگوییم چرا عسل انقدر خوب است. در وهله اول عسل به عنوان ترکیب آب و قند دارای فروکتوز و گلوکز و همچنین فروکتولوگوساکارید پری بیوتیک (prebiotic fructooligosaccharide) است. علاوه بر این دارای ویتامین‌ها و مواد معدنی همچون کلسیم، منیزیم و پتاسیم است که به بهبود سلامتی کمک می‌کنند. عسل همچنین یک ضدالتهاب و آنتی بیوتیک طبیعی است از این رو در بسیاری داروها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

انواع مختلف و متنوع عسل وجود دارد. این تنوع به دلیل تنوع رنگ، طعم و عطر گل‌هایی است که زنبورها از شهد آنها برای تولید عسل استفاده کرده‌اند.

عسل در قاشق چوبی
عسل یک ضدالتهاب و آنتی بیوتیک طبیعی است از این رو در بسیاری داروها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

عسل چیست؟

بشر عسل را ۸۰۰۰ سال پیش یافت و از آن زمان تاکنون دست از استفاده از آن برنداشته است. عسل در گذشته در یونان و مصر بسیار مورداستفاده قرار می‌گرفت. پس از آن به طور گسترده‌ای در طب سنتی چینی استفاده شد. این ماده فوق‌العاده دارای خواص شفادهنده است. شما می‌توانید این داروی خانگی را در کنار ادویه‌ها، گیاهان و آب استفاده کنید.

ارزش غذایی عسل:

ترکیبات داخل عسلمیزان
سدیم۶ میلی گرم
پروتئین۱۵ میلی گرم
کربوهیدرات۱۷ میلی گرم
کلسترول۰
چربی۰
اسید پانتوتنیک۵ میلی گرم
ریبوفلاوین۶ میلی گرم
ویتامین C1میلی گرم
زینک۳ میلی گرم
آهن۵ میلی گرم
پتاسیم۰
کلسیم۰
فسفر۰
آب۶ میلی گرم
فراکتوز۱ میلی گرم
مالتوز۵ میلی گرم
گلوکز۵ میلی گرم

اما چه نوع عسلی بهتر است؟ بسیاری از افراد معتقدند عسل خام و تصفیه نشده (همان که در کندوی عسل موجود است) بهتر است. دانه‌های گرده خواص آنتی‌اکسیدان و آنتی‌بیوتیک دارند. بنابراین سعی کنید به منظور درمان، عسل خام و تصفیه نشده خریداری کنید.

برای مقاصد خوراکی، عسل تصفیه شده و فرآوری شده که فاقد هرگونه دانه و ذره و حباب هواست، همان خواص و فواید را دارد.

حال می‌پردازیم به فواید عسل برای سلامتی. روش‌های متعددی برای استفاده از عسل وجود دارد. عسل یک درمان خانگی رایج برای دل درد، درمان عفونت‌های پوستی و آلرژی است اما با این حال داده‌های علمی چندانی برای تایید اثرگذاری عسل بر این بیماری‌ها وجود ندارد. اما چهار مورد از فواید عسل که از نظر علمی نیز ثابت شده‌است، عبارتند از:

کنترل‌کننده کلسترول

کلسترول بالا مشکل جدی است که باید به موقع درمان شود. مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که عسل منبع خوبی برای کنترل کلسترول بالا است. مطالعه‌ای نشان داده است مصرف ۷۰ گرم عسل به مدت ۳۰ روز به طور مرتب، می‌تواند سطح کلسترول را تا ۳ درصد کاهش دهد.

درمانی برای دیابت

با وجود آنکه طعم عسل شیرین است، اما قند خون را بالا نمی‌برد و برای افراد دیابتی بی‌خطر است. گلوکز ناشتا را پایین آورده و انسولین را ثابت می‌کند. این ماده غذایی جایگزین خوبی برای شیرینی‌های مصنوعی است. دیابتی‌ها می‌توانند چای یا جو دو سر خود را با عسل ترکیب کنند. گرچه مواد غذایی طبیعی معمولا عوارض جانبی ندارند، اما بهتر است پیش از استفاده با پزشک خود مشورت کنید.

درمانی برای بیماری‌های گوارشی

بیماری‌های گوارشی در میان کودکان و بزرگسالان رایج است. به دلیل ترکیبات آنتی‌اکسیدان و ضدمیکروبی موجود در عسل، می‌توانید دل درد خود را برای همیشه درمان کنید. عسل را تنها یا با آب گرم میل کنید. به دلیل خاصیت آنتی‌باکتری، مشکلات گوارشی را به سرعت حل می‌کند. با جرم و باکتری‌های بد موجود در دستگاه گوارش می‌جنگد.

درمانی برای عفونت

باکتری اصلی‌ترین علت بروز انواع عفونت‌هاست. تنها با مصرف عسل می‌توانید از شر این عفونت‌ها راحت شوید. خاصیت آنتی‌باکتری عسل، بدن را در مقابل انواع عفونت‌ها محافظت می‌کند و از آسیب جدی پیشگیری می‌کند.

عسل و موم عسل
با وجود آنکه طعم عسل شیرین است، اما قند خون را بالا نمی‌برد و برای افراد دیابتی بی‌خطر است

افزایش‌دهنده انرژی است

از آنجا که طعم شیرین عسل به واسطه ترکیبات متیجلی اوکسال است، به عنوان افزایش‌دهنده انرژی شناخته شده است. این ترکیب، سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به رشد سیتوکین‌ها که برای سازماندهی واکنش ایمنی بدن می‌باشد، کمک می‌کند. این خاصیت‌ها به علاوه خاصیت آنتی‌اکسیدان عسل، بدن را فعال و پرانرژی نگه می‌دارد.

از تهوع جلوگیری می‌کند

استفراغ و حالت تهوع صبحگاهی، مانع از آن می‌شود تغذیه روزانه خود را دنبال کنید، از این رو شما را ضعیف و ضعیف‌تر می‌کند. افزودن کمی عسل به برنامه غذایی شما می‌تواند این شرایط را تغییر دهد. با افزودن کمی عسل به آب لیمو می‌توانید حالت تهوع را از بین ببرید. این علاوه بر از بین بردن حالت تهوع، مانع از استفراغ می‌شود. اگر آب لیمو برایتان زیاد ترش است، می‌توانید از سرکه سیب قبل از رفتن به خواب استفاده کنید.

عسل ب