فواید عسل برای سلامتی

یک داروی طبیعی شیرین

حتما یک شیشه عسل در آشپزخانه دارید اما هیچوقت به آن به عنوان یک دارو و درمان نگاه نمی‌کنید. درست است، عسل علاوه بر اینکه یک خوراکی شیرین محبوب است، فواید درمانی بسیاری نیز دارد.

قبل از آنکه به فواید بیشمار عسل برای سلامتی بپردازیم، ابتدا باید بگوییم چرا عسل انقدر خوب است. در وهله اول عسل به عنوان ترکیب آب و قند دارای فروکتوز و گلوکز و همچنین فروکتولوگوساکارید پری بیوتیک (prebiotic fructooligosaccharide) است. علاوه بر این دارای ویتامین‌ها و مواد معدنی همچون کلسیم، منیزیم و پتاسیم است که به بهبود سلامتی کمک می‌کنند. عسل همچنین یک ضدالتهاب و آنتی بیوتیک طبیعی است از این رو در بسیاری داروها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

انواع مختلف و متنوع عسل وجود دارد. این تنوع به دلیل تنوع رنگ، طعم و عطر گل‌هایی است که زنبورها از شهد آنها برای تولید عسل استفاده کرده‌اند.

اما چه نوع عسلی بهتر است؟ بسیاری از افراد معتقدند عسل خام و تصفیه نشده (همان که در کندوی عسل موجود است) بهتر است. دانه‌های گرده خواص آنتی‌اکسیدان و آنتی‌بیوتیک دارند. بنابراین سعی کنید به منظور درمان، عسل خام و تصفیه نشده خریداری کنید.

برای مقاصد خوراکی، عسل تصفیه شده و فرآوری شده که فاقد هرگونه دانه و ذره و حباب هواست، همان خواص و فواید را دارد.

حال می‌پردازیم به فواید عسل برای سلامتی. روش‌های متعددی برای استفاده از عسل وجود دارد. عسل یک درمان خانگی رایج برای دل درد، درمان عفونت‌های پوستی و آلرژی است اما با این حال داده‌های علمی چندانی برای تایید اثرگذاری عسل بر این بیماری‌ها وجود ندارد. اما چهار مورد از فواید عسل که از نظر علمی نیز ثابت شده‌است، عبارتند از:

به عملکرد بهتر مغز کمک می‌کند

بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد، خوردن روزانه حدود ۳ قاشق چایخوری عسل به بهبود حافظه زنان یائسه کمک می‌کند. این تحقیق نشان داد زنان یائسه پس از خوردن این میزان عسل به مدت ۱۶ هفته، به همان اندازه کسانی که با استروژن و پروژسترون درمان شده‌اند، در حافظه کوتاه مدت خود بهبود مشاهده کرده‌اند (روش‌هایی برای کاهش فراموشی بعد از یائسگی).

سرفه را بند می‌آورد

با خوردن یک قاشق عسل می‌توانید جلوی سرفه‌های خود را بگیرید. طبق تحقیق سال ۲۰۱۲، کودکانی که مشکل عفونت دستگاه تنفسی دارند، با خوردن ۱.۵ قاشق چایخوری عصاره اکالیپتوس، مرکبات یا عسل ۳۰ دقیقه قبل از رفتن به رختخواب کمتر سرفه خواهند کرد و خواب بهتری خواهند داشت نسبت به کودکانی که داروی سرفه استفاده می‌کنند.

زخم و خراش را درمان می‌کند

عسل را باید به عنوان کمک‌های اولیه همیشه در دسترس داشته باشید به خصوص در مواقع درد و زخم، زخم بستر. برطبق مطالعه سال ۲۰۱۷، خواص ضدباکتری عسل سبب تمیز شدن زخم، کاهش التهاب و رشد بافت‌های جدید می‌شود. تنها کافی است کمی عسل بر روی باند بریزید و آن را روی محل آسیب دیده بزنید.

سوختگی را تسکین می‌دهد

حتما درد و سوزش ناشی از سوختگی با شعله آتش، آفتاب یا بخار کتری را تجربه کرده‌اید. برطبق مطالعه سال ۲۰۱۳ در چنین مواقعی عسل می‌تواند سوزش و درد پوست را آرام کند. نه تنها درد را تسکین داده بلکه کمک می‌کند سوختگی سریعا خوب شود (درمان سریع سوختگی).

 

منبع goodhousekeeping.com