فواید دوش گرفتن برای سلامتی

دوش گرفتن روزانه استرس را کاهش می دهد

فواید دوش آب گرم:

حمام کردن یکی از عالی‌ترین راه‌ها برای پاک کردن آرایش، گرد و غبار و مواد آلاینده از سطح پوست است .

گرفتن دوش آب گرم پوست شما را پاکیزه خواهد کرد. این کار سموم را با فشار آب از پوست دفع می‌کند و به شما احساس طراوت و پاکیزگی می‌بخشد و تا پایان روز احساس نرمی و چالاکی خواهید داشت.

دوش گرفتن به کاهش فشار خون کمک کرده، شما را از تمام استرس‌ها می‌رهاند. بدنتان را آرام کرده و به بدن آرامش کاملی می‌بخشد.

بعد از یک روز سخت، حتی پس از تمرین ورزشی ، ممکن است بر عضلات بدنتان فشار و گرفتگی وارد شود. گرفتن دوش این عضلات را شل کرده و درد بدن را تسکین می‌دهد.

دوش آب گرم به پوستتان احساس نرمی و صافی بخشیده، و به محض خروج از حمام، احساس جوانی و شادابی می‌کنید.

با دوش گرفتن زمانی را برای تمدد اعصاب، برای خود بودن و برای اجازه‌ی عقب نشینی به تمام نگرانی‌ها بدست خواهید آورد.

غیر از احساس طراوت و آرامش، دوش گرفتن به شما بوی بسیار خوبی می‌بخشد. فرو رفتن در تخت با رایحه‌ای ملایم و پاکیزه، شادمانی و لذت محض را به همراه دارد.

مهمتر از همه، خواب عمیق و خوبی در شب برایتان به ارمغان می‌آورد. همچنین دوش گرفتن در شب در درمان بی‌خوابی مؤثر است.

زمانیکه دوشی می‌گیرید که موهایتان شسته می‌شود، حتماً، دوش آب گرم بگیرید و پیش از رفتن به رختخواب، موی خود را خشک کنید، به این دلیل که در طول شب دمای بدن پایین‌تر و سردتر از هنگام صبح است.

اگر به دنبال خواب خوب شبانه هستید، تنها زمانی که آماده‌ی رفتن به رختخواب هستید، دوش بگیرید.

از دوش گرفتن بلافاصله بعد از تمرین ورزشی خودداری نمایید، زیرا منافذ پوست شما به دلیل عرق باز می‌باشند (می‌توانید دانه‌های قرمز کوچکی را بر روی پوست خود ببینید). همیشه اجازه دهید بدنتان دست کم نیم ساعت استراحت کند تا به این ترتیب منافذ پوست بسته شده و سپس دوش بگیرید.

اگر آخر شب است، دوش آب گرم بگیرید.

از قبل درجه حرارت آب را بررسی کنید، به طور معمول بدن با درجه حرارتهای حداکثر با ۵ درجه اختلاف مشکلی ندارد. دمای طبیعی بدن ۹۷ درجه‌ی فارنهایت (۳۸ درجه‌ی سانتیگراد) می‌باشد. اطمینان حاصل کنید که آب بیش از حد داغ و یا خیلی سرد نباشد.

گرفتن دوش، راهی طبیعی جهت احیای جسم و ذهن است. نه تنها با این کار از خواب خوبی برخوردار خواهید شد، بلکه بعد از گرفتن دوش در شب، خواب طولانی‌تری خواهید داشت.

فواید دوش آب سرد

دوش آب سرد برای تقویت سیستم ایمنی بدن

دوش گرفتن با آب سرد و یا ولرم مقاومت بدن را در برابر ابتلا به بیماری های مختلف مانند سرطان، سرماخوردگی، هموروئید یاواریس بالا می برد.

می پرسید چرا؟ به خاطر اینکه باعث افزایش ترشح لنفوسیت T (یک نوع گلبول سفید) می شود که در برابر باکتری ها بسیار موثر عمل می کند.

دوش آب سرد برای بهبود جریان خون

زمانی که در برابر سرما قرار می گیرید، «انقباض عروق» در بدن ایجاد می شود؛ یعنی اینکه سرخرگ ها و سیاهرگ هایی که خون را به جریان در می آورند، تنگ شده و مجبور می شوند با فشار بیشتری خون را به جریان در بیاورند.

علاوه بر این خون، سریع تر به ارگان های حیاتی بدن ارسال می شود تا آنها را گرم کند. در نتیجه جریان خون افزایش می یابد.

دوش آب سرد، همیار لاغری

بدن ما حاوی چربی های قهوه ای است که به مقابله با سرما کمک می کنند. این چربی های قهوه ای در سوزاندن چربی های سفید و در نتیجه لاغری نقش دارند.

این سلول ها گلوکز را برای تولید انرژی می سوزانند. در نتیجه به لاغری نیز کمک می کنند.

دوش آب سرد برای مقابله با اینسومنیا یا مرض بیخوابی

زمانی که هوا خیلی گرم می شود، دوش ولرم مایل به سرد به شما کمک می کند تا دمای بدن کاهش پیدا کرده و بتوانیدخواب راحت تری را تجربه کنید.

دوش آب ولرم مایل به سرد باعث افزایش ترشح آندورفین می شود که یک مسکن طبیعی است و باعث ایجاد احساس آرامش می شود

دوش آب سرد برای تنظیم دمای بدن

اگر زیاد عرق می کنید و یا دست و پایتان همیشه سرد است، می توانید دوش آب ولرم مایل به سرد را امتحان کنید. این کار باعث تنظیم دمای بدن شما می شود.

دوش آب سرد برای مقابله با افسردگی

آب سرد باعث تحریک بخشی از مغز می شود که منبع اصلی نورآدرنالین محسوب می شود. این هورمون به طور طبیعی خاصیت ضدافسردگی دارد. از طرفی گیرنده های حساس به سرما در سطح پوست بیشتر از گیرنده های حساس به گرما است. علاوه بر این محققان به این نتیجه رسیده اند که دو تا سه دقیقه قرار گرفتن زیر دوش آب با دمای بیست درجه باعث افزایش قدرت مغز می شود. آب سرد مانند ورزش باعث آزاد شدن میزان زیادی آندورفین در مغز می شود که به هورمون خوشبختی معروف است.  بنابراین به نظر می رسد که گرفتن دوش آب سرد به استرس زدایی و رسیدن به آرامش کمک می کند.

دوش آب سرد برای افزایش سوخت و ساز بدن

دوش آب سرد علاوه بر افزایش سطح چربی های قهوه ای، فشار خون و دمای بدن می تواند باعث افزایش سوخت و ساز یا همان متابولیسم بدن شود. به این ترتیب نیز تمام فرآیندهای بدن مانند رشد، احیای عضلانی و سلولی، هضم غذا و غیره با راحتی و سرعت بیشتری انجام می شود.

دوش آب سرد زیبایتان می کند

آب سرد باعث انقباض رگ های خونی می شود. این کار نیز پف کردگی و گودی زیر چشم ها را کاهش می دهد. خانم ها توجه داشته باشند که گرفتن آب سرد روی سینه ها باعث پیشگیری از افتادگی آنها می شود.

علاوه بر این، آب سرد همچنین باعث بستن کورتیکول موها و درخشندگی آنها می شود. در نتیجه موها قوی تر شده و از ریزش آنها نیز جلوگیری می شود.

دوش آب سرد برای تنفس بهتر

زمانی که آب سرد به بدن می خورد ناخودآگاه نفس های عمیق می کشیم. در واقع بدن با تامین میزان اکسیژن مورد نیاز برای تنفس و گرم شدن در برابر استرس ناشی از این شوک، واکنش نشان می دهد.

در نتیجه ریه ها درست همانند زمانی که ورزش می کنید، باز می شوند تا هوای بیشتری دریافت کنند. این کار نیز باعث تقویت بدن و شادابی آن در طول روز می شود.

دوش آب سرد باعث افزایش ترشح هورمون ها می شود

آب سرد باعث تحریک غدد بدن می شود و بویژه برای افزایش باروری مردها موثر است. به خاطر اینکه سرما باعث افزایش میزان اسپرماتوزوئیدها می شود.

دوش آب سرد، مسکنی طبیعی

آب سرد باعث افزایش ترشح آندورفین می شود که یک مسکن طبیعی است و باعث ایجاد احساس آرامش می شود.

دوش آب سرد برای حفاظت از محیط زیست

دوش آب سرد به نفع محیط زیست است. به خاطر اینکه برای یک حمام گرم و طولانی مدت لازم است که حدود ۱۱۰ لیتر آب مصرف کنید. در حالی که برای یک دوش آب سرد نصف این میزان آب را مصرف خواهید کرد.

علاوه بر این زمانی که آب ولرم یا سرد باشد، خیلی زود حمام را ترک کرده و انرژی زیادی برای گرم کردن آب حمام، به هدر نمی رود.

جمع آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.