راه‌های قوی و مستقل شدن دختر خانم‌ها

تربیت دختران پیچیده است

0

طی سفرام و تو برخورد با آدما می‌شنوم که بهم میگن «تو قوی هستی». این جمله رو جوری میگن انگار که این ویژگی راجع به دخترا خیلی عجیب باشه. از شما چه پنهون خیلی وقتا درونم رو کنکاش می‌کنم تا ببینم این خصوصیت از کجا اومده و هرچه بیشتر می‌گردم بیشتر به این نتیجه می‌رسم که این ویژگی ریشه در بچگیام و نوع تربیتم داره و یه پروسه‌ی یه شبه نیست. خیلی اتفاقی چندوقت پیش یه مقاله تو روزنامه‌ی گاردین خوندم که محتواش خیلی به این موضوع نزدیک بود پس حیفم اومد شما رو تو خوندنش شریک نکنم. اینکه چرا قوی و مستقل شدن در مورد دخترا انقدر خارق العاده‌ به نظر میاد: «تو خیلی خوشگلی» این یه جمله‌ی تعریفیه که اکثر پدر و مادرا به دخترشون میگن. شاید به نظر بی‌قصد و غرض و مثبت باشه ولی تو طولانی مدت، تکرار و گفتن همین یه جمله می‌تونه رو آینده‌ی اون دختر اثرات مخربی بذاره. چرا؟ یعنی چی؟ وقتی با یه دختربچه مواجه میشیم و ظاهرش اولین چیزیه که مورد تعریف و تمجید قرار میدیم ناخودآگاه داریم بهش این پیغام رو میدیم که: “هی! مهمترین ویژگی تو به عنوان یه دختر ظاهرته!” 

من نمی‌فهمم چطور نیازی نمی‌بینیم که به پسربچه‌ها بگیم که چقدر خوشتیپن یا چقدر لباسی که پوشیدن برازنده‌شونه. شاید تو ناخودآگاهمون تعریف از ظاهر فقط واسه دخترا مناسبه و واسه پسرا کار ناپسندیه.

نتیجه آمار 

شاید جالب باشه بدونی که تو تحقیقی که بر روی ۴۰۰ دختر در امریکا انجام شده، ۷۰ درصد اونا گفتن که نگران وزنشون هستند. بعضیاشون گفتن که واسه لاغری رژیم دارند و از صبحانه و ناهارشون میزنن. بعضیاشون گفتن که منتظرن که کمی بزرگتر بشن تا بتونن جراحی پلاستیک انجام بدن. تو دنیای امروز که پر شده از تصاویر، تعریف تو از ظاهر و لباس دخترت بیشتر این باور رو تو اون تقویت می‌کنه که تصویر همه چیزه! اون رو مصمم‌تر می‌کنه که قیافه‌اش مهمه نه حرفی که میزنه یا شخصیتی که داره. 

همین تعریف و تمجیدهای سطحی مربوط به ظاهر می‌تونه یه تاثیر منفی رو توانایی دخترا در مقابله با مشکلات زندگیشون بذاره. یعنی چی؟ ببین همین نظرات تو طولانی مدت ممکنه این ذهنیت رو به وجود بیاره که زیبایی، خوبی، استعداد یا حتی نبوغ چیزایی هستن که یا تو داری یا نداری. معلومه تو اگه با این تفکر بزرگ شی که اینجور توانایی‌ها ذاتیه پس کمتر به خودت زحمت میدی که واسه حل مشکلات تو موقعیت‌های سخت تلاش کنی و به خودت میگی «تلاش کنم که چی؟ بی‌فایده‌ست من استعدادش رو ندارم، من نمی‌تونم» و خیلی زود وا میدی و میشینی یه گوشه.

همین نظرات راجع به یه دختربچه باعث میشه اون فکر کنه که اعتماد به نفسش به یه سری خصوصیات خاص تو ظاهرش وابسته‌اس. با این طرز فکر رشد میکنه که خوشگل بودن مهم‌تر از قوی یا مستقل شدن است. باعث میشه در آینده از اینکه نابغه‌ست یا از اظهار نظر جلوی مردم یا از ابراز وجود و بقیه‌ی خصوصیات خوبش خجالت بکشه چون جامعه میگه این در مورد یه دختر ارزش نیست.

می‌خوام بگم وقتی اعتماد به نفس ما به یه چیز بیرونی وابسته‌ باشه نه یه چیز درونی، خیلی سخت می‌تونیم زمانی که حالمون بده یا انرژیمون پایینه به خودمون کمک کنیم در نتیجه خیلی راحت افسرده میشیم. ظاهربینی اطرافیان در مورد دخترا می‌تونه منجر به این شه که اونا خیلی راحت دست از تلاش واسه خواسته‌هاشون بر‌دارن و فکر کنن که نمی‌تونن تو رقابت‌های زندگیشون برنده باشن. بعدها تو زندگی، این مدل دخترها هستن که ممکنه شغل مورد علاقه‌شون رو رها کنن یا از قبول مسئولیت‌های بیشتر تو زندگی شونه خالی کنن فقط به این خاطر که فکر می‌کنن از پسش برنمیان.

پسرها در مقایسه با دخترها 

خیلی جالبه که طی یک روز تو مدرسه به یه پسربچه هشت برابر یه دختربچه تذکر داده میشه تا رفتارش رو تصحیح کنه. این رو من نمیگم بلکه یه محقق و روانشناس به نام Carol Dweck روش تحقیق و مطالعه انجام داده. چرا؟ چون تو دختربچه‌ها کنترل رفتار درونی (Self-Control) خیلی زودتر رشد می‌کنه. وقتی اطرافیان مدام یه دختربچه رو به خاطر رفتار خوب و خانمانه‌اش و یه پسربچه رو به خاطر تلاش و پشتکارش تشویق ‌کنن. یه مدل ذهنی تو دخترا شکل می‌گیره که اون رو می‌ترسونه از اشتباه‌کردن. مدام راجع به هرکاری با خودش میگه «نکنه تلاشم نتیجه نده؟ نکنه شکست بخورم.» به اشتباه اینو باور میکنه که تلاش و پشتکار کلید موفقیت نیست. استعداد ذاتی کلید موفقیته! پس خیلی آروم و ساکت همون کاری رو میکنه که بقیه ازش انتظار دارن که «دختر خوبی بمونه» پس از هیچ خطی خارج نمیشه و هیچ چیز جدیدی رو امتحان نمی‌کنه مبادا شکست بخوره و توسط اطرافیان شماتت شه.

حرف‌هایی که باید به دخترها گفته شود؟ 

مستقل شدن و رابطه مادر و فرزند
قبل از صحبت کردن با فرزندتان به آن فکر کنید

به جای اینکه مدام باهاشون راجع به ظاهرشون حرف بزنیم باید راجع به اینکه چه فعالیتی می‌کنن نظر بدیم و ازشون راجع به علایقشون بپرسیم. به جای اینکه بهشون بگیم «دختر خوب» باید بگیم چقدر صبورن یا چه شنونده‌ی خوبی هستن. به جای اینکه بگیم یه دختر باید این کارا رو بکنه و اون کارا رو نکنه باید بگیم که ما عاشق اینیم که اون می‌تونه خودش باشه یا شجاعت ابراز وجود داره و می‌تونه از پس خودش بربیاد. باور کن که همین تغییرات کوچیک تو مدلی که داری با دخترت حرف می‌زنی می‌تونه یه تغییر بزرگ تو رشد و تکامل اون و آینده‌‌اش به وجود بیاره و اون رو برای موفقیت و دنیای بزرگ روبه روش آماده کنه و به بلوغ برسونه.

نحوه صحیح تربیت فرزند دختر 

تربیت دختران کمی پیچیده است همه‌جا شما با تبلیغات دختران قوی و تأثیرگذار و دستاوردهای چشمگیر آن‌ها روبرو می‌شوید اما افسردگی و اضطراب تهدیدی بسیار واقعی برای دختران است. ما در اینجا به شما راهکارهایی ارائه می‌دهیم تا به‌رغم همه مشکلات دخترتان بهترین و کامل‌ترین خودش باشد. درست است که دختران روی کاغذ خیلی خوب عمل می‌کنند اما زمانی که دقیق‌تر نگاه می‌کنیم این داستان موفقیت، کمی رنگ می‌بازد. درحالی‌که دستاوردهای دختران در سطح دانشگاهی در حال رشد است و آن‌ها همواره عملکرد بهتری نسبت به پسرها داشته‌اند، به همان نسبت میزان استرس، اضطراب و افسردگی آن‌ها نیز در حال رشد است. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که میزان افسردگی در بین دختران تقریباً سه برابر پسران است. این آمار نشان می‌دهد زمانی که دختران تمام تلاششان را می‌کنند تا به بهترین نحو خودشان را نشان دهند، از آن کار لذت نمی‌برند؛ و این شکاف موجود دقیقاً جایی است که والدین و معلم‌ها باید بر روی آن متمرکز شوند. مهم‌تر از اینکه دختران موفقی داشته باشیم باید یاد بگریم که چگونه شادی را به آن‌ها یاد بدهیم و دختران شادی داشته باشیم آن‌ها باید از روحیاتی برخوردار باشند تا بتوانند با چالش‌های زندگی در دوران بعد از بلوغ با موفقیت کنار بیایند و همچنین نسبت به خودشان حس خوبی داشته باشند.

تأثیرپذیری از مادر 

مستقل شدن و رابطه مادر و دختر
نقش والدین در سرنوشت بچه‌ها را دست کم نگیرید

فراموش نکنید که والدین به خصوص مادران به شدت بر روی دختران تأثیرگذارند. طبق آماری که از حدود ۱۱۰۰ دختر ۱۳ تا ۱۸ ساله گزارش‌شده ۶۳% آن‌ها بیان کردند که الگوی آن‌ها در زندگی مادرشان است و ۴۸% آن‌ها نیز گفتند زمانی که به مشکلی برمی‌خورند به اولین فردی که مراجعه می‌کنند مادرشان است. فقط ۱۵% آن‌ها گفتند که برای مشورت گرفتن به دوستانشان رجوع می‌کنند. دختران جوان‌تر بیشتر به مادرشان گرایش دارند. دختران در دوران راهنمایی با دوستانشان مشورت می‌کنند اما مادرشان مطمئن‌ترین فرد برای آن‌هاست. با توجه به یافته‌های تحقیق بالا و سایر نتایج باید در نظر داشته باشید که شما به‌عنوان مادر همه‌چیز دخترتان هستید. تمام گزارش‌ها تأیید می‌کنند که رفتار مادر جلوی دخترش تأثیر خیلی زیادی بر روی رفتار او خواهد گذاشت. سعی کنید در خانه یک مادر اکتیو باشید وقتی دخترتان می‌بیند که شما برای دویدن بیرون می‌روید و یا در خانه ورزش می‌کنید درواقع دارید به او یاد می‌دهید که بدنش را دوست داشته باشد.

به او کمک کنید تا احساس خاص بودن داشته باشد 

بنا بر گزارش انجمن زنان دانشگاهی امریکا میزان اعتمادبه‌نفس در میان دختران در دوران راهنمایی و دبیرستان سه و نیم برابر کمتر از پسران است. حال چه باید کرد؟ با تشویق شخصیت و فردیت دختر جوانتان شما سکوهای قدرتمند عاطفی را در وجودش پایه گزاری می‌کنید تا زمانی که به سن نوجوانی می‌رسد بتواند با پیچیدگی‌های آن سن به‌خوبی کنار بیاید. بگذارید خودش را باور داشته باشد به او اجازه دهید تا استعدادهایش را بشناسد و خودش تصمیم بگیرد که در چه زمینه‌ای استعداد دارد. به‌جای اینکه اسمش را کلاس شنا بنویسید چون همه همکلاسی‌هایش این ورزش را انتخاب کرده‌اند و ورزش محبوبی است، فهرستی از گزینه‌هایی که می‌تواند انتخاب کند را برایش آماده کنید و اجازه دهید خودش از میان آن‌ها یکی را انتخاب کند. وقتی به چیزی علاقه نشان داد بگذارید تا برود و آن مسیر را تجربه کند.

اشتباهاتش را بپذیرد و تشویقش کنید 

شاید برایتان عجیب باشد بدانید یکی از بهترین راه‌های بالا بردن اعتمادبه‌نفس دخترتان این است که اجازه دهید اشتباه کند. فلسفه پشت این ماجرا ازاین‌قرار است که ما سهواً زمانی دختران را با واژه «آفرین دختر خوب» تشویق می‌کنیم که کامل و بی‌نقص باشند. پس آن‌ها از این طریق به‌سرعت یاد می‌گیرند که اشتباه کردن به این معنی است که به‌اندازه کافی خوب نیستی. مشکل این روش این است که باعث می‌شود او در آینده از قدرت ریسک‌پذیری پایینی برخوردار شود و اعتمادبه‌نفسش را از دست بدهد. ما می‌خواهیم که همه کارها را خودمان برای بچه‌ها انجام دهیم تا آن‌ها راحت‌تر زندگی کنند چراکه معتقدیم آنها در انجام آن کار موفق نخواهند بود. به دخترتان یاد دهید که اشتباهات امری عادی در زندگی هستند. درباره اقدامات اشتباه زندگی خودتان با او صحبت کنید و به او فرصت اشتباه کردن بدهید حتی اگر این اشتباهات از دید شما خیلی احمقانه به نظر برسند. فهرستی از کارهای کوچکی که می‌توانید به او یاد دهید آماده کنید تا با کمک هم انجامش دهید کارهایی مثل نیمرو درست کردن. فرایند یادگیری از طریق روش آزمون‌ و خطا می‌تواند اعتمادبه‌نفسش را بالا ببرد. گاهی نیز می‌توانید باهم چیزهای جدید را امتحان کنید تجربه پخت یک شیرینی جدید، رفتن به کلاس هنرهای رزمی جایی که هردوی شما می‌توانید از ناکامل بودن و اشتباهات یاد بگیرید و شاد باشید.

اعتمادبه‌نفس اجتماعی‌اش را بالا ببرید 

مستقل شدن و اعتماد به نفس
اعتماد به نفس می‌تواند مسیر زندگی را تغییر دهد

شاید فکر می‌کنید که در حال حاضر نیاز نیست که نگران این مباحث در رابطه با کودکتان باشید اما شرایط سخت اجتماعی زودتر از آنکه فکرش را بکنید شروع می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهند که نیمی از کودکان و نوجوانان که تعداد زیادی از آنان دختران هستند خشونت در رابطه را تجربه می‌کنند. خشونت در رابطه زمانی است که سایر کودکان عمداً یک کودک را طرد می‌کنند یا دیگر کودکان را مجبور می‌کنند تا فرد مشخصی را طرد کنند. برخورد و دعوا در زندگی کودکان اجتناب‌ناپذیر است؛ و به همین دلیل نیاز هست که به دخترتان یاد دهید که چطور از پس این شرایط برآید. احساسات ابزار فوق‌العاده قدرتمندی هستند و ما باید به مادران و دخترانمان آموزش دهیم که زمانی که شما عصبانی و ناراحت هستید چنین احساساتی نشان‌دهنده این است که چیزی برایتان مهم است و شما باید آن را بیان کنید. اول‌ازهمه عصبانیتتان را امری نرمال نشان دهید به این صورت که به دخترتان با توجه به شرایط سنی‌اش توضیح دهید که چه چیزی موجب آشفتگی شما شده است. وقتی دخترتان دچار یکی از انواع مشکلات در ارتباطات اجتماعی‌اش شد مثلاً به یک مهمانی تولد دعوت نشد این اتفاق را نادیده نگیرد و به او نگویید که این اتفاق خیلی بزرگی نیست. وقتی این‌گونه رفتار می‌کنید این برایش به این معناست که احساساتش اهمیتی ندارند. بجای آن سعی کنید با او صحبت کنید و حرف‌هایش را بشنوید.

اجازه دهید دخترتان عضو یک گروه باشد، چه این گروه یک تیم ورزشی باشد یا جمعی از دوستانش که در یک کلاس یک‌هفته‌ای هنر شرکت کرده‌اند. دختران وقتی با بچه‌های دیگر بر روی یک هدف مشترک کار می‌کنند از حس استقلال و افتخار سرشار می‌شوند حتی اگر این‌یک کار ساده مثل درست کردن یک تصویر کلاژ باشد. ورزش‌های تیمی بخصوص می‌تواند برای دختران خیلی سودمند باشد زیرا بردوباخت انعطاف‌پذیری را به آن‌ها یاد می‌دهد. در نظرسنجی اخیری که از ۴۰۰ زن که جزء مدیران ارشد در سراسر جهان هستند صورت گرفت، ۹۴ درصد از آنان در فعالیت‌های ورزشی شرکت می‌کردند و ۷۴ درصد از آنان اذعان داشتند که آن تجربه بر توانایی‌های شغلی آن‌ها تأثیرگذار بوده است. در انتها باید بگوییم که برای تمام چالش‌هایی که دخترتان با آن‌ها روبرو است و تمام تلاش‌هایی که شما می‌کنید تا به او کمک کنید تا در این میان راه خودش را پیدا کند هیچ‌چیزی مهم‌تر و قدرتمندتر از عشق بی‌قیدوشرط شما نسبت به او نیست. بیشتر از هر چیزی بچه‌ها دوست دارند پاسخ این سه سؤال را بدانند:

 • درباره من چه فکر می‌کنی؟
 •  منو درک می‌کنی؟
 • چه آرزویی برایم داری؟

جواب‌های شفافی به دخترتان در خصوص این سوالات بدهید و آینده او روشن‌تر از همیشه خواهد شد.

برای مستقل شدن این کارها را انجام دهید

 • باید بدانید که چه کسی هستید و به کجا تعلق دارید، برای شناخت خود به زمان نیاز دارید. زمانتان را برای شناخت خودتان صرف کنید نه اینکه بخواهید کس دیگری باشید که دیگران دوست دارند.
 • به طور آشکارا در مورد سلیقه‌های خود، موسیقی، مد، دنیای عاشقانه و … نظرتان را بگویید و پشت دیدگاه‌های دیگران مخفی نشوید.
 • سعی کنید سرگرمی یا علاقه‌تان را پیدا کنید که از آن لذت می‌برید و در آن موفق می‌شوید، این عمل اعتماد به نفس شما را بالا می‌برد و حرفی برای گفتن دارید.
 • برای مستقل شدن فقط به تعدادی از دوستانتان وفادار نمانید. دوستان جدیدی را تجربه کنید.
 • قانون‌های مخصوص به خودتان را تصویب کنید. برای خودتان لیستی از کسی که می‌خواهید باشید تهیه کنید و برای تحقق آن به قانون‌هایتان احترام بگذارید.
 • برای مستقل شدن و داشتن عزت نفس مرزهایی برای خود تعیین کنید. کارهایی که تا الان انجام نمی‌دادید را انجام دهید، مثل گشت و گذار در شهر خودتان با اتوبوس و صحبت کردن با آدم‌های غریبه و…. .
 • یاد بگیرید چطور منتقدان را بپذیرید و چطور با آنها روبرو شوید.
 • به اینکه شما یک دختر مستقل هستید جامعه عمل بپوشانید و مطمئن شوید جایی که درحال حاضر در آن هستید جای درستی است.
 • در آخر خودتان باشید و خودتان را دوست داشته باشید.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.