لوبیا بخورید و لاغر شوید

لوبیا به چربی‌سوزی کمک می‌کند

برخی از انواع لوبیا و حبوبات که به آنها پالس گفته می‌شود، مواد مغذی بسیار باارزشی هستند اما اغلب دست کم گرفته می‌شوند. در این مطلب به شما خواهیم گفت چگونه خوردن لوبیا به کاهش وزن شما سرعت می‌بخشد و به سلامت شما کمک می‌کند.

پالس‌ها احساس سیری ایجاد می‌کنند و میل به خوردن تنقلات را کم می‌کنند

نخود و لوبیا

محققان استرالیایی از ۴۲ داوطلب خواستند علاوه بر رژیم غذایی روزانه خود، به مدت ۱۲ هفته روزانه ۳ و ½ اونس نخود مصرف کنند و سپس برای ماه بعد به رژیم غذایی معمول خود برگردند. طبق این تحقیق این افراد در طی سه ماه استفاده از نخود، به میزان کمتری از سایر گروه‌های غذایی از جمله حبوبات استفاده کرده‌اند. همچنین بیشتر احساس سیری می‌کردند. در هفته چهارم پس از پایان این مطالعه مصرف تنقلات فرآوری شده آنها به میزان قابل توجهی کم شده بود.

پالس‌ها چربی‌سوزی و کالری‌سوزی می‌کنند

باقالی و لوبیا

در تحقیقی در دانشگاه مانیتوبا دانشمندان دریافتند همسترهایی که رژیم غذایی آنها علاوه بر نشاسته ذرت شامل ۱۰ درصد آرد نخود می‌شد، نرخ متابولیسم بالاتری داشتند. دانشمندان معتقدند رژیم غذایی حاوی نخود حدود ۲۵ درصد آرگنین و آمینو اسید بیشتری دارد که هر دو موجب افزایش سوخت چربی و کربوهیدرات می‌شود. باقالی و عدس سرشار از آرگنین و گلوتامین هستند که نوعی از آمینو اسید است که تحقیقات نشان داده تا ۵۰ درصد سوخت کالری بعد از صرف غذا را افزایش می‌دهد.

پالس‌ها کاهش وزن را چند برابر می‌کنند

عدس و لوبیا

دانشمندان دانشگاه‌های پرادو ایندیانا و باستیر در ایالت واشنگتن از داوطلبان خواستند ۳۰ درصد کالری کمتری نسبت به معمول مصرف کنند و به طور تصادفی این افراد در سه برنامه غذایی مختلف تقسیم شدند. اولین برنامه شامل ۳ فنجان لوبیا و عدس یا پالس‌ها به طور هفتگی بود. دومین برنامه، روزانه دو فنجان پالس برای زنان و سه فنجان برای مردان بود و سومین برنامه، کمترین میزان پالس‌ها را شامل می‌شد. پس از ۶ هفته هر سه گروه وزن کم کرده بودند اما گروهی که پالس بیشتری مصرف کرده بودند، وزن بیشتری از دست داده بودند. کسانی که سه بار در هفته لوبیا و عدس خورده بودند، ۷.۵ پوند وزن کم کرده بودند و کسانی که روزانه پالس می‌خوردند، ۸.۵ پوند. کسانی که کمترین میزان پالس را مصرف کرده بودند تنها ۲ پوند کم کردند.

پالس‌ها دشمن چاقی شکمی هستند

غذا با نخود و لوبیا

مجله بریتانیایی تغذیه مطالعه‌ای بر روی زنان چاق با کلسترول بالا انجام داده که به مدت ۲۸ روز، روزانه دو بار مافین‌هایی که از آرد نخود (معادل ½ فنجان پالس)، پوست نخود یا آرد گندم سفید درست شده بود، استفاده کردند. در پایان مطالعه، زنانی که مافین‌هایی با پودر پروتئین نخود استفاده کرده بودند، نسبت دور کمر آنها کمتر بود که این نشان می‌دهد چربی دور کمر آنها از بین رفته بود. پیش از آن، مطالعه‌ای روی حیوانات، تغذیه موش‌هایی که در رژیم غذایی ناسالم آنها نخود بود را با گروهی که نخود استفاده نمی‌کردند، مقایسه کرده بود. تحقیق نشان داد موش‌هایی که نخود استفاده کرده بودند، چربی شکمی آنها کمتر شده و سطح قند خون و انسولین آنها مشابه موش‌هایی بود که غذای سالم استفاده کرده بودند.

پالس‌ها علاوه بر کاهش وزن به سلامت قلب نیز کمک می‌کنند

انواع لوبیا

در مطالعه‌ای که در مجله اروپایی تغذیه منتشر شد، ۳۰ فرد بزرگسال چاق به طور تصادفی برای پیروی از یکی از دو رژیم غذایی با کالری محدود به مدت ۸ هفته انتخاب شدند. یکی از رژیم‌ها هیچ لوبیا و عدسی نداشت، رژیم دیگر حاوی هفته‌ای ۴ بار مصرف عدس، نخود و لوبیا بود.کسانی که پالس استفاده کرده بودند، وزن بیشتری کم کردند (۱۷ پوند در مقایسه با ۱۱) و فشار خون و کلسترول آنها بهتر شده بود. آنها همچنین کاهش چشمگیری در پروتئین انفعالی C (CRP)، نشانگر خون برای التهاب، معیار شناخته شده پیری زودرس و بیماری‌هایی چون بیماری قلبی، دیابت نوع دو و چاقی نشان دادند.

رژیم غذایی حاوی پالس با فیبر بالا رقیب رژیم کم کربوهیدرات در کاهش وزن است

باقالی زرد و لوبیا

محققان دانشگاه لوما لیندا به طور تصادفی ۱۷۳ زن و مرد چاق را در رژیم‌های غذایی سرشار از فیبر، رژیم با میزان زیاد لوبیا یا رژیم‌های کم کربوهیدرات تقسیم کردند. کسانی که رژیم غذایی کم کربوهیدرات داشتند، در ۱۶ هفته تنها ۲ پوند وزن کم کردند اما تنها کسانی که لوبیا استفاده کرده بودند کلسترول LDL آنها کم شده بود. اثر این رژیم بر سلامت قلب آنها تا یکسال بعد باقی مانده بود.

منبع readersdigest.ca
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.