همه چیز درباره لیزر موهای زائد

درباره نحوه انجام لیزر موهای زائد، فواید و عوارض آن بیشتر بدانید

اگر با شیو کردن، بند انداختن و اپیلاسیون راحت نیستید، شاید لیزر گزینه خوبی برای از بین بردن موهای زائد شما باشد. لیزر موهای زائد یکی از جدیدترین و رایج ترین روش های از بین بردن موهای زائد در دنیاست. اشعه های نوری آن بر روی فولیکول های مو متمرکز است. رنگدانه های موجود در فولیکول های مو نور را به خود جذب می کند و همین موجب از بین رفتن موها می شود.

فواید لیزر موهای زائد

لیزر روش خوبی برای از بین بردن موهای زائد صورت، دست، پا، زیربغل، خط بیکینی و دیگر قسمت های بدن است. فواید لیزر عبارتند از :

دقت:

لیزر دقیقا موهای ضخیم و تیره را هدف قرار می دهد و پوست اطراف آن ناحیه به هیچ وجه صدمه نمی بیند.

سرعت:

هر پالس لیزر در کسری از ثانیه می تواند موهای زیادی را از بین ببرد. در هر ثانیه یک چهارم از فضای موردنظر لیزر می شود. نواحی کوچکتر مانند پشت لب کمتر از یک دقیقه طول می کشد و نواحی بزرگتری مانند کمر و پا ممکن است یک ساعت طول بکشد.

پیش بینی پذیری:

بیشتر بیماران به طور متوسط بعد از سه تا هفت جلسه، ریزش موی دائمی پیدا می کنند.

نحوه آماده شدن برای لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد چیزی بیش از از بین بردن موهای زائد است. این یک رویه پزشکی است که انجام آن نیاز به آموزش دارد و خطرات بالقوه خود را نیز به همراه دارد. قبل از اقدام به لیزر بایستی در خصوص مدرک و اعتبار پزشک یا تکنسینی که این کار را انجام می دهد اطمینان پیدا کنید. اگر قصد انجام لیزر دارید، بایستی از شش هفته قبل اپیلاسیون، بند انداختن و دیگر روش های حذف موهای زائد را محدود کنید چراکه لیزر، ریشه موها را که به طور موقت توسط اپیلاسیون برداشته می شود، هدف قرار می دهد. همچنین باید شش هفته قبل و بعد از درمان از قرار گرفتن در معرض نور خورشید پرهیز کنید. اشعه آفتاب تاثیر لیزر را کمتر می کند و احتمالا بعد از درمان عوارضی به همراه خواهد داشت.

پروسه انجام لیزر موهای زائد

قبل از هر بار لیزر قد موهایی که قرار است لیزر شود، باید به چند میلی متر بالاتر از سطح پوست برسند. تجهیزات لیزر با توجه به رنگ، ضخامت و محل مو و همچنین رنگ پوست شما تنظیم می شوند. بسته به لیزر و منبع نوری که استفاده می شود، شما و تکنسین شما بایستی از پوشش چشمی مناسب استفاده کنید. همچنین لازم است لایه بیرونی پوست را با ژل سرد یا وسیله خنک کننده خاصی محافظت کنید. اینکار به نفوذ نور لیزر به پوست کمک می کند. سپس تکنسین یک پالس به منطقه موردنظر می زند و بارها ملاحظه می کند تا مطمئن شود تنظیمات دستگاه مناسب است و احتمالا پوست واکنش بدی نشان نداده است. پس از اتمام کار، بایستی یک کیسه یخ، کرم ضدالتهابی یا لوسیون و یا آب سرد استفاده کنید تا درد و ناراحتی را تسکین دهد. ممکن است مرحله بعدی درمان شما ۴ تا ۶ هفته بعد باشد. تا زمانی که رشد موها متوقف نشود باید درمان را ادامه دهید.

نتیجه و عوارض لیزر موهای زائد

یک یا دو روز بعد، پوست ناحیه لیزرشده ظاهر آفتاب سوخته پیدا می کند. استفاده از کمپرس سرد و مرطوب کننده می تواند مفید باشد. اگر صورت را لیزر کرده باشید، روز بعد می توانید صورتتان را آرایش کنید مگر اینکه صورت تاول زده باشد. بعد از یک ماه ریزش موها شروع می شود. برای جلوگیری از تغییر رنگ پوست ناحیه لیزرشده، از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. در موارد نادری تاول زده می شود اما احتمال تاول زدن در افرادی که رنگ پوست تیره تری دارند بیشتر است. دیگر عوارض جانبی شامل تورم، قرمزی و زخم است. کمتر اتفاق می افتد که رنگ پوست تغییر کند یا زخم دائمی ایجاد شود.

منبع webmd.com
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.