چطور می توان به رغم شاغل بودن یک مادر تمام عیار بود؟

شما می توانید هم در شغل خود موفق باشید و هم مادر خوبی باشید

مادر بودن و شاغل بودن

بسیاری از مادرانی که شاغل هستند و به دلیل کار زیاد نمی توانند زمان کافی برای فرزندان خود بگذارند، خود را مادر خوب و تمام عیاری نمی دانند. اما به این مادران تنها می توانیم بگوییم : لطفا با خود مهربان تر باشید. آیا به دیگران نیز اجازه می دهید که به همان نحوی که با خودتان حرف می زنید، با شما حرف بزنند؟ پاسخ مشخصی برای اینکه چگونه می توانید هم مادری و هم کار حرفه ای خود را انجام دهید، وجود ندارد اما آنچه مشخص است این است که می توانید هر دو را انجام دهید و می توانید هر دو را به خوبی انجام دهید. اینکه چگونه از پس آن بر بیایید به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله: هدف، موقعیت، زندگی شخصی و نوع شغلی که دارید. هیچ نسخه عمومی در این خصوص وجود ندارد. اما در ادامه به برخی از مواردی که می تواند به شما کمک کند اشاره خواهیم کرد:

خود را با دیگر مادران مقایسه نکنید

شما نمی توانید برنامه زندگی خود را با یک مادر دیگر که سه روز در هفته در انجمن اولیا و مربیان مدرسه شرکت می کند، مقایسه کنید. این مقایسه ها را رها کنید. ببینید برای فرزند شما چه چیزی مهم است و انرژی خود را بر روی آن معطوف کنید.

ببینید فرزندانتان چه احساسی دارند و بر مبنای آن عمل کنید

به احوال خانواده توجه کنید. اگر خوب و خوش هستند و راضی دیگر نیاز نیست تقلای زیادی بکنید. و باز هم تاکید می کنیم که خود را با دیگران مقایسه نکنید.

به دورهمی های خانوادگی به همان اندازه جلسات کاری اهمیت دهید

از قبل برای تعطیلات آخر سال و مناسبت های مهم برنامه ریزی کنید. برای مراسم و موقعیت هایی که برای فرزندتان مهم است زمان خود را خالی بگذارید و حتی مرخصی بگیرید. هیچ نیازی به عذرخواهی، توضیح دادن و حتی احساس گناه در محل کار نیست.

بگذارید فرزندانتان هم در جریان کار شما قرار بگیرند

برای مثال پروژه سنگینی را برعهده گرفته اید و باید برای آن زمان و تلاش بسیاری اختصاص دهید. به فرزند خود توضیح دهید که من مشغول کار مهمی هستم و می خواهم برای دستیابی به نتیجه عالی نهایت تلاش خودم را بکنم. در نتیجه باید بیشتر از همیشه کار کنم. این فقط به این معنا نیست که فرزندتان از کار کردن شما اطلاع پیدا کند بلکه برای آن است که یاد بگیرد به حرف شما و کاری که انجام می دهید احترام بگذارد. کودکان یاد می گیرند گاهی اوقات هیچ چیز نمی تواند جایگزین سختکوشی باشد.

بیش از یک روز و یک هفته برای خانواده زمان بگذارید

تنها برای یک روز یا یک هفته با خانواده بودن کافی نیست و شما را به زحمت می اندازد. سعی کنید برای بازه زمانی بیشتری برنامه ریزی کنید مثلا به جای چند روز چند ماه با خانواده وقت بگذرانید.

از همسر خود کمک بگیرید

سعی کنید همکاری و تعامل خوبی با همسر خود داشته باشید و برنامه های خود را در نگهداری و رسیدگی به امور فرزندان با یکدیگر تنظیم کنید.

از موقعیت هایی که با مسیر موفقیت شما همخوانی ندارد، اجتناب کنید

نگذارید شرایط کاری و محیط کار شما را از هدفتان دور کند و موجب شکست شود.

از کلمه ” نه” زیاد استفاده کنید

با کلمه نه دوست شوید. زمان مهمترین سرمایه ای است که در اختیار دارید و اغلب گفتن بله به یک چیز به معنای نه گفتن به چیزهای دیگر است.

به دنبال چیزی بروید که نیاز دارید

مرزهای خود را مشخص کنید، انتظاراتتان را بیان کنید. نقش، کار، حرفه و برنامه ای که می خواهید را بیان کنید. هیچ کس نمی تواند ذهن شما را بخواند. پس اگر می خواهید زمان بیشتری را با فرزندتان که در درس ها دچار مشکل شده سپری کنید، به همکاران خود نگویید ” آخر هفته هر وقت کارم داشتی زنگ بزن”. به خاطر احس