در ۷ مرحله حمام را کامل تمیز کنید

حمام را پاکیزه و ضدعفونی کنید

حمام مکانی است که زود به زود کثیف می شود و محل تجمع باکتری هاست از این رو بایستی هر چند وقت یکبار کاملا تمیز و شستشو شود. مهم نیست شستشو به یکباره انجام شود و یا در مراحل و فواصل مشخص، مهم این است که این مکان کاملا از باکتری پاکیزه شود. در این مطلب دستورالعمل هایی برای تمیز کردن هر قسمت از حمام به شما ارائه می دهیم.

دوش

تمیز کردن دوش حمام
با استفاده از سرکه، جرم سر دوش را از بین ببرید

چه باید کرد؟

از سر دوش شروع کنید: مقدار زیادی سرکه سفید را در یک کیسه پلاستیکی بریزید (تا حدی که سردوش کاملا در سرکه غوطه ور شود)، سردوش را داخل آن گذاشته و کیسه را گره بزنید و بگذارید یک شب بماند. صبح آن را از سرکه بیرون آورده و با آب بشویید. پرده های پلاستیکی حمام را همراه با حوله های قدیمی خود در ماشین لباسشویی بگذارید و با مواد شوینده معمولی خود شستشو دهید. حوله ها خود نقش تمیزکننده ایفا می کنند و از به جا ماندن سفیدی مواد شوینده بر روی پرده جلوگیری می کنند. در نهایت پرده را جهت خشک شدن آویزان کنید.

برای تمیز کردن در حمام، چند قطره سرکه سفید را در یک فنجان جوش شیرین بریزید تا حالت خمیری ایجاد شود، آن را مستقیما روی در حمام بزنید (این ترکیب کمی غلیظ است و به در می چسبد). بگذارید یک ساعت بماند سپس با یک پارچه میکروفایبر آن را تمیز کنید.

در مورد وان حمام نیز شستشوی هفتگی کفایت می کند. اما برای آنکه وان برق بزند، آن را با آب گرم پر کنید و سپس خالی کنید، از پاک کننده حمام استفاده کنید و بگذارید ۱۵ دقیقه بماند سپس آن را دستمال کنید.

چرا؟

شستشوی سردوش اهمیت زیادی دارد زیرا جرم و باکتری زیادی در آن جمع می شود که ایجادکننده بیماری های ریوی است.

نکته:

پس از هر بار دوش گرفتن، تمام سطوح حمام را آب بگیرید و یک ساعت در روز پنجره حمام را باز کنید تا رطوبت حمام کاهش پیدا کند.

دوغاب

مسواک و دوغاب برای تمیز کردن دیوار حمام
با استفاده از مسواک و دوغاب و سفید کننده قسمت های رنگ و رو رفته را تمیز کنید

چه باید کرد؟ یک مسواک قدیمی را به دوغاب و سپس سفیدکننده بزنید و هر بخشی از حمام که رنگ و رو رفته است را با آن تمیز کنید، سپس آب بکشید. حتما تهویه حمام را روشن کنید.

چرا؟

دوغاب منافذ زیادی دارد و مستعد رشد باکتری است.

نکته:

هر ۶ ماه یکبار از دوغاب استفاده کنید تا از نشت آب و رطوبت جلوگیری شود.

کاشی، دیوار، سقف

تمیز کردن کاشی دیوار حمام
بخار آب و مواد شوینده آلودگی کاشی ها را از بین می برد

چه باید کرد؟

با یک اسپری شوینده همه کاره کاشی ها، کانتر، دیوارها و سقف را بشویید و سپس دوش آب داغ را باز کنید و بگذارید حمام بخار کند (حدود ۵ دقیقه)، آب را ببندید، از حمام خارج شده و در را ببندید و بگذارید بخار و مواد شوینده حدود ۲۰ دقیقه با هم ترکیب شوند. سپس تمام سطوح را با پارچه ای تمیز دستمال کنید، می توانید از یک دستمال میکروفایبر خشک و تمیز استفاده کنید. پس از تمام شدن عملیات پاکسازی حمام، در مرحله آخر کاشی ها را دستمال کرده و تمیز کنید.

چرا؟

صابون با آلودگی ها و سلول های مرده پوست که از بدن جدا می شوند، پشت غشا و لایه های میکروسکوپی باقی می مانند.

نکته:

برای آنکه رد آب بر روی کاشی های سرامیک باقی نماند، یکبار در سال بر روی آنها یک لایه واکس ماشین بزنید. برای دیوار و کف که سرامیک نیست بهتر است از رنگ های ضد کپک استفاده شود.

توالت

تمیز کردن توالت
جوش شیرین را در کاسه توالت بریزید و با برس توالت شستشو دهید

چه باید کرد؟

یک فنجان جوش شیرین را داخل کاسه توالت فرنگی بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند. سپس با یک برس، توالت را تمیز کنید. با استفاده از یک سنگ پای خیس می توانید جرم و رسوب ها را از بین ببرید. حواستان باشد پس از هر بار استفاده از برس توالت آن را بشویید. چگونه؟ برس توالت را در دست بگیرید و سر قلم مویی آن را داخل کاسه توالت که قبلا شسته اید بگیرید. مقداری سفیدکننده را  روی قسمت مویی برس بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند، سپس با یک پارچ آب تمیز آن را بشویید. سپس ظرف نگهدارنده برس توالت را با آب گرم و صابون پر کنید و بگذارید بماند سپس آب کثیف داخل آن را داخل توالت بریزید.

چرا؟

با هر بار سیفون کشیدن باکتری ها از داخل کاسه توالت بیرون آمده و در صندلی توالت یا اطراف آن جا می گیرند.

نکته:

همیشه پس از کشیدن سیفون در توالت را ببندید و فن را روشن کنید تا باکتری ها را پیش از نشستن روی قسمت های مختلف بگیرد.

سینک

تمیز کردن سینک دستشویی
با سرکه سفید و آب داغ سینک را بشویید

چه باید کرد؟

سرکه سفید یا جوش شیرین داخل سینک بریزید و با آب داغ آبکشی کنید. برای شیر آب هم می توانید از دستمال های یکبار مصرف ضدعفونی کننده استفاده کنید چرا که باکتری ها را کم می کند (درحالی که پارچه جرم را از یک نقطه به نقطه ای دیگر منتقل می کند). اگر هم می خواهید از دستمال پارچه ای استفاده کنید هر پارچه را برای تمیز کردن یک قسمت اختصاص دهید.

چرا؟

پس از  لمس سینک توالت و پیش از شستن دست ها، باکتری های موجود در صندلی توالت به سینک منتقل می شوند.

نکته:

روغن بچه روی جاصابونی بزنید تا حالت چسبنده و لیز پیدا نکند.

حوله دستی

تمیز کردن حوله دستی
حوله دستی را هر سه یا چهار روز یکبار ضدعفونی کنید

چه باید کرد؟

اگر ماشین لباسشویی شما تنظیمات ضدعفونی کردن دارد، از آن استفاده کنید یا خودتان دستی از سفیدکننده استفاده کنید. حوله های دستی را هر سه یا چهار روز یکبار با حوله های تمیز تعویض کنید.

چرا؟

حوله توسط تعداد زیادی از افراد استفاده می شود و رطوبت دارد که خود موجب رشد باکتری ها می شود.

نکته:

حوله های مرطوب را روی میله های مخصوص قرار دهید، جایی که هوا در گردش است به جای آنکه روی رختکن آویزان کنید که باعث می شود حوله تا بخورد. حتما میله مخصوص حوله را تمیز کنید زیرا محل تجمع باکتری هاست. هیچگاه حوله خیس را نزدیک توالت آویزان نکنید.

فن تهویه

تمیز کردن تهویه حمام
روکش تهویه را داخل آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید

چه باید کرد؟

ابتدا جریان برق را قطع کنید، سپس روکش تهویه را بیرون آورده و آن را داخل آب گرم و مایع ظرفشویی بخیسانید. سرپوش مخصوص وکیوم را به جاروبرقی زده و با آن پره های فن را جارو کنید تا گرد و غبار را به خود بگیرد. سپس با پارچه ای مرطوب تیغه ها را تمیز کنید. با یک قلم موی تمیز و سفت گرد و غبار را از موتور و دیگر گوشه ها و شکاف های تهویه پاک کنید سپس ذرات به جا مانده را با جاروبرقی پاک کنید. وقتی روکش تهویه کاملا خشک شد آن را در جای خود بگذارید.

چرا؟

گرچه تهویه در کاهش دادن کپک و رطوبت موثر است اما می تواند ذرات غبار و آلودگی موجود در هوا را به خود بگیرد و در پره ها و دریچه آن باقی بماند.

نکته:

فن را در حالت تایمر تنظیم کنید و بگذارید در طول حمام کردن و ۳۰ دقیقه بعد از آن روشن بماند تا رطوبت را بگیرد. از سویی این کار مصرف انرژی را نیز کاهش می دهد.

در نهایت بعد از هر بار تمیز کردن حمام تمام سطوح را کاملا خشک کنید.

منبع realsimple.com
ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظر
  1. الهام می گوید

    نکات جالبی رو اشاره کردید ممنونم

  2. معصومه می گوید

    سلام میشه برای تمیز کردن سنگ دستشویی و روشویی از اسید هم استفاده کرد؟
    مطلبتون مفید بود ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.