مصرف این ماهی ها در دوران بارداری ممنوع

در دوران بارداری چه نوع ماهی باید مصرف کرد؟

تغذیه سالم در دوران بارداری بسیار مهم است و مصرف آبزیان یکی از اقدامات خوب برای سلامت مادر و جنین است اما باید در انتخاب ماهی دقت فراوان کرد تا دچار عوارض سلامتی نشد.
 از سالها پیش یک بحث جدی در جامعه پزشکی جهانی در خصوص مصرف یا عدم مصرف ماهی در دوران بارداری مطرح بوده است. کارشناسان اعتقاد دارند مصرف ماهی که دارای جیوه کمی باشد برای سلامت بدن مادر و جنین مفید است و علاوه بر دریافت پروتئین می تواند باعث جذب چربی های مفید و امگا ۳ به بدن مادر شود. کودکانی که مادران آنها در دوران بارداری ماهی مصرف کرده اند از ضریب هوشی بالاتری به نسبت سایر کودکان برخوردار شده اند و خطر ابتلا به آلرژی نیز در آنها کمتر است.
اما کارشناسان سازمان غذا و داروی ایالات متحده مشهور به FDA و سازمان حفاظت از محیط زیست مشهور به EPA اعتقاد دارند خوردن برخی از ماهی ها در دوران بارداری جایز نیست و به دلیل وجود حجم بالای جیوه در ترکیبات آن می تواند سبب نقایص مادرزادی در نوزاد شود، علاوه بر زنان باردار، زنانی که در دوران شیر دهی قرار دارند یا زنانی که کودک زیر دوسال دارند نیز باید از مصرف برخی از ماهی ها خودداری کنند زیرا در شیر آنها اثر می گذارد و می تواند اثرات مضر بر نوزاد داشته باشد. از جمله این ماهی ها می توانtilefish from the Gulf of Mexico, shark, swordfish, orange roughy, bigeye tuna, marlin, king mackerel را نام برد که حاوی مقادیر بالایی از جیوه هستند.
در عوض برخی از ماهی های در دسترس حاوی مقادیر کمی از جیوه هستند و مصرف آنها به میزان استاندارد در دوران بارداری بلامانع است که از آن جمله می توان ماهی سالمون، میگو وماهی آزاد را نام برد. براساس آمار ها بیش از ۵۰ درصد زنان بنا به باور اشتباه در خصوص خطرناک بودن مصرف ماهی در دوران بارداری از این خوراک سالم استفاده نمی کنند و در عوض از گوشت قرمز استفاده می کنند که می تواند برای سلامت آنها در دراز مدت خطرناک باشد. کارشناسان در عین حال هشدار می دهند زنان باردار از مصرف خوراکی های جدید و ناشناخته در این دوران خودداری کنند زیرا می تواند سبب بروز آلرژی غذایی، مسمومیت ، واکنش سیستم ایمنی و حتی آسیب به جنین شود، در این دوران مصرف مواد غذایی حاوی انواع ویتامین ها و مواد معدنی همچنین لبنیات و پروتئین کم چرب ضامن سلامت مادر و جنین است.
منبع jamejamonline.ir
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.