با مضرات تنقلات بیشتر آشنا شوید

همه ی بچه ها طرفدار تنقلات هستند

با توجه به این که در کشور ما مصرف برخی تنقلات همچون چیپس و پفک توسط مردم به ویژه کودکان رواج یافته، بر شمردن معایب این گونه محصولات منجر به آگاهی بیشتر مصرف کنندگان می‌شود.

چیپس و پفک

چیپس و پفک دارای میزان بالایی نمک هستند که موجب بروز بسیاری از بیماری ها مثل فشارخون می شوند. تنقلات باعث تغییر عادت ذائقه می شود و تمایل افراد را به سمت مزه های خیلی شور می برد. همچنین این تنقلات احساس سیری کاذب می آورند و افراد پس از مصرف دیگر میل به خوردن غذای اصلی ندارند. در این محصولات از رنگ های خوراکی استفاده می شوند که بی خطر نیستند. چیپس حاوی مقدار زیادی کالری است که از روغنی که در آن سرخ می شود جذب می کند و مانع میل افراد به مواد مغذی می شود. از مصرف این تنقلات به صورت مداوم خودداری کنید.

پاپ کورن

پاپ کورن به دلیل دیر هضم بودنش باعث مشکلاتی در دستگاه گوارش می شود. کارشناسان درباره مصرف بیش از حد ذرت پف داده شده و درست نجویدن آن هشدار جدی می‌دهند. طعم دهنده هایی در تولید ذرت از آن ها استفاده می شود سلامت ریه را به خطر می اندازند. همچنین وجود ترکیبی به نام دی استیل (diacetyl) در پاپ‌کورن‌های آماده به علت آثار سمی برای سلامت دستگاه تنفسی زیان‌بار است و احتمال ابتلا به التهاب مجاری تنفسی کوچک را افزایش می‌دهد.

  • حال که با مضرات این تنقلات بیشتر آشنا شدید برای حفظ سلامتی فرزندانتان خودتان تنقلات تهیه کنید.

طرز تهیه گندمک:

برای تهیه گندمک ابتدا باید مغز آن پخته شود. در مرحله بعد گندم پخته شده را آبکش کنید ( با آب سرد شست و شو دهید تا نشاسته آن گرفته شود) و در سبد تمیز بریزید و کنار بگذارید تا کاملا خشک شود. در مرحله آخر مقداری روغن در ظرف مناسب بریزید و گندم های خشک شده در صافی فلزی را در روغن تفت دهید و در صورت دلخواه کمی شکر یا نمک به آن اضافه کنید.

طرز تهیه برنجک:

برای تهیه برنجک ابتدا آن را در آب خیس کنید؛ سپس به حالت زمانی که برنج دمی تهیه می کنید، آن را همراه کمی آب بپزید و قبل از این که آب آن کاملا خشک شود آن را در صافی بریزید و کنار بگذارید تا آب آن کاملا خشک شود. سپس در ظرف مناسب کمی روغن بریزید و برنج های خشک شده را کم کم در صافی فلزی مناسب بریزید و داخل روغن قرار دهید تا پف کند. سپس برنج های پف کرده را روی دستمال آشپزخانه برگردانید تا روغن اضافه آن گرفته شود. این کار را ادامه دهید تا برنج تمام شود.

در ظرف دیگر شکر و آب را به جوش بیاورید تا شربت غلیظ شود کمی آبلیمو به آن اضافه کنید. برنج ها را با شیره مخلوط کنید و در ظرف مناسب بریزید و پخش کنید. بعد از این که کمی سرد شد آن را با چاقو برش بزنید. البته بعضی افراد برای تهیه برنجک و برنج بو داده از شیر استفاده می کنند و برنج را به مدت ۲۴ساعت در شیر خیس و سپس شیر آن را خالی می کنند و بعد از شست و شو در روغن سرخ می کنند.

جمع آوری و تنظیم: کاویاب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.