چگونه افکار منفی نداشته باشیم؟

روش هایی برای تجربه حس خوب و زندگی بهتر

0

داشتن احساس خوب و مثبت می‌تواند مانند یک سپر شما را از بیماری‌ها و مشکلات محافظت کند و عمری طولانی به شما ببخشد. در این مطلب به شما خواهیم گفت چطور از شر افکار منفی رهایی پیدا کنید و بیشتر از زندگی لذت ببرید.

خود را تخلیه کنید

مطالعه‌ای که در طول ۹ سال بر روی ۲۵۰۰ نفر انجام شد، نشان داده است که کسانی که خشم خود را فرو می‌خورند و آن را بروز نمی‌دهند، ۷۵ درصد بیش از کسانی که خشم خود را سرکوب نمی‌کنند احتمال دارد که به بیماری‌های عروق کرونری دچار شوند. بار دیگر که عصبانی شدید، دوستی پیدا کنید تا بر سر او فریاد بکشید (البته برای خود دشمن نسازید).

تا ۱۰ بشمارید

وقتی شروع به شمارش می‌کنید، فعالیت مغز به سمت بخش جلویی مغز منتقل می‌شود جایی که محل تفکر منطقی است و با سیستم هیجانی فاصله دارد. به همین خاطر بعد از شمارش بهتر می‌توانید بر خود کنترل داشته باشید. اگر همزمان نفسی عمیق بکشید، اثرگذاری و عملکرد مثبت شما افزایش می‌یابد.

عشق بورزید

این توصیه آنقدرها که به نظر می‌رسد ساده نیست. مطالعات نشان داده است احساس عشق و محبت سبب می‌شود تپش قلب شما منظم‌تر و بهتر شود. مطالعه دیگری در اواخر ۱۹۸۰ نیز نشان داده است که زندگی بدون عشق خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را در زنان افزایش می‌دهد. هر روز کاری انجام دهید که به شما احساس عشق و محبت بدهد. عکس‌های شاد کودکان خود را جدا کنید و به عنوان تصویر پس زمینه کامپیوتر قرار دهید یا وقت‌هایی که نیاز به لبخندی دارید روی این عکس‌ها کلیک کنید. همسر خود را در آغوش بگیرید، موسیقی عاشقانه گوش دهید.

قضاوت منصفانه انجام دهید

برای مثال همین که خواستید با فروشنده مغازه جر و بحث کنید، کمی بیندیشید که آیا قوانین سختگیرانه مغازه برای پس گرفتن کالا تقصیر کارمند فروش است؟ آیا عادلانه است که یک دانش‌آموز تابستان خود را به کار در مغازه بگذراند؟ وقتی منصفانه و منطقی فکر کنید خواهید فهمید که عصبانیت شما بیجاست. از همه بدتر اینکه اگر خشم خود را بر سر فروشنده خالی کنید او نیز این خشم را بر سر شخص دیگری خالی می‌کند. وقتی با شخص مقابل احساس همدردی داشته باشید، خشم شما نیز سریعتر فرومی‌نشیند (و اغلب نتایج بهتری به بار خواهد آمد).

لازم نیست همه کارها را شما انجام دهید

زمانی که می‌خواهید چندین کار را به طور همزمان انجام دهید، احساس خشم و عصبانیت و سرخوردگی به اوج می‌رسد. به لیست کارهایی که روزانه انجام می‌دهید نگاهی بیندازید و کارهایی که کمتر اهمیت دارند را از لیست خارج کنید. این به شما کمک می‌کند که بر روی کارهای مهمتری تمرکز داشته باشید و نگران شدن بابت مسائل کوچک و کم اهمیت را کنار بگذارید.

ببخشید

مطالعه‌ای نشان داده است کسانی که دچار بیماری عروق کرونر بوده و آمادگی بخشیدن و فراموش کردن داشته‌اند، جریان خون به قلب آنها بهتر شده است. کینه و نفرت سطح آدرنالین را بالا می‌برد و هورمون سروتونین که موجب احساس خوب می‌شود را از بین می‌برد. بخشش خشم را فرومی‌نشاند و موجب تعادل و توازن در هورمون‌های سالم‌تر می‌شود. این بدان معنی نیست که رفتارهای بد را نادیده بگیرید اما به این معناست که اجازه ندهید اتفاقات و افراد بر زندگی شما کنترل داشته باشند یا قدرت آسیب زدن به شما را داشته باشند. این کار ممکن است زمانبر باشد اما با انجام دادن آن نیمه راه را رفته‌اید. اتفاقی که شما را ناراحت کرده به خاطر آورید و سعی کنید آن را فراموش کنید.

خودتان را نیز ببخشید

ما اغلب سختگیرترین منتقدان خود هستیم. همانقدر که تلاش می‌کنید دیگران را ببخشید سعی کنید نسبت به خودتان نیز آسان بگیرید. شما نمی‌توانید گذشته را تغییر دهید اما می‌توانید امروز را بهتر کنید و این یعنی با خودتان مهربانتر باشید.

خوش بگذرانید

آخرین بار که به شما خوش گذشته کی بوده است؟ اگر زمان آن به خاطرتان نمی‌آید، بهتر است برنامه‌‍ای برای خو‌ گذرانی و تفریح بچینید. یکبار در هفته بازی یا ورزش موردعلاقه خودتان را انجام دهید، یک فیلم کمدی ببینید یا اینکه بچه‌ها و یا نوه‌هایتان را به پارک ببرید. اگر تفریح و سرگرمی را به طور مرتب در زندگی روزمره خود بگنجانید کمتر احساس ناراحتی و افسردگی خواهید داشت.

دست از کنترل کردن بدارید

ما نمی‌توانیم حوادث جهانی، رکود شرکت‌ها، آب و هوای بد یا رفتار احمقانه مردم را کنترل کنیم اما خیلی از ما تلاش می‌کنیم آنها را کنترل کنیم. یاد بگیرید این چیزها را بدون احساس گناه یا عصبانیت به حال خود رها کنید. مسائل و اتفاقاتی که خارج از کنترل شما هستند را کنار بگذارید، بدین صورت بهتر می‌توانید بر زندگی خود کنترل داشته باشید. برای مثال شما نمی‌توانید فرد گستاخ و بی‌ادب را ادب کنید اما می‌توانید از ارتباط با چنین افرادی اجتناب کنید.

منبع readersdigest.ca

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.