اقتصاد مالی در خانواده را چگونه به موفقیت برسانیم؟

نکاتی برای بهبود اقتصاد خانواده

رمز و راز موفقیت اقتصاد مالی هر خانواده در پس انداز کردن است. بدون پس انداز درآمدها بیهوده هدر می روند و منابع در دسترس برای اموری کم اهمیت هزینه می شوند. پس انداز توانایی مالی را افزایش می دهد و امکان سرمایه گذاری و پیاده سازی برنامه های کلان را ایجاد می کند. برخی تصور می کنند که پس انداز کردن کاری دشوار است؛ به ویژه اگر خانواده با شرایط دشواری مواجه باشد. اما واقعیت چیز دیگری است. اگر روش های مدیریت ذهنی و مالی را بیاموزید، پس انداز را بسیار آسان خواهید یافت. روش های زیر پیشنهاداتی برای خانواده ها است که از طریق آن انجام این اقدام سرنوشت ساز تسهیل می شود:

پس انداز کردن برای اقتصاد مالی پول نیازی به معجزه ندارد.این کار بسیار ساده است و تنها به توانای شما در تغییر رویه خرج کردن پول بستگی دارداما پیش از آنکه بتوانید این رویه را تغییر دهید باید به دقت مسیرهای هزینه و صرف پول را در خانواده شناسایی کنید.برای انجام این کار، از ابتدای این ماه تمام پرداختی های خود را در جایی ثبت کنیدو آنها را به صورت هفتگی و ماهانه فهرست نمایید.برای انجام این کار می توانید از قلم و کاغذ یا نرم افزارهای ساده ای مانند اکسل استفاده کنید.در ثبت آمار دخل و خرج خود، تمام جزئیات را به حساب آوریدو فهرست دقیق از تراکنش های مالی خانواده آماده کنید.در گام بعد، پس از آنکه خرج های ماهانه را دقیقا شناسایی کردید،باید آنها را دسته بندی نموده و مجموعه هزینه هر دسته را مشخص نمایید.با این کار می توانید نقاط پرهزینه را یافته و درصدد اصلاح آنها برآیید.

این کار در اقتصاد مالی خانواده نیاز به مطالعه و تصمیم گیری جدی خواهد داشت. باید زمینه های خاصی را که بیش از حد نیاز پول شما را به هدر می دهند پیدا کنید و آنگاه برای کاهش میزان هزینه در آنها تصمیم بگیرید.تصمیم شما در اجرایی شدن نهایی برنامه اهمیت زیادی دارد.این تصمیم باید در سطح تمام اعضای خانواده مطرح شود و یک یک افراد برای پایبندی به آن توجیه گردند. برای اجرایی کردن تصمیمات مرتبط با کاهش، در گام بعد به دنبال راه کارهای جایگزین باشید. به طور مثال، اگر پول زیادی را صرف غذا خوردن خارج از خانه می کنید، می توانید با آشپزی در خانه از غذای سالم و ارزان استفاده نمایید. اقلام مصرفی خود را از فروشگاه های بخرید که کالاها را با قیمت ارزان تر ارائه می کنند. کفش و پوشاک را در دوره های تخفیف خریداری نمایید و پیوسته در جستجوی مکان ها و زمان هایی برای خرید ارزان باشید. مطمئن باشید که این کار کاملا شدنی است در اقتصاد مالی تنها به اراده و تصمیم شما بستگی دارد.

ممکن است عجیب به نظر برسد،اما یکی از راه های کاهش هزینه ها و پس اندازدر اقتصاد مالی ، توجه به نیازهای مستقیم خودتان است.البته معنای این حرف خریدن هر کالایی که به نظرتان جالب می رسد نیست،بلکه به این معنا است که در میان مسیرهای هزینه و بدهکاران ماهیانه،جایی هم برای شخص خودتان در نظر بگیرید.با این کار روحیه مناسب تری برای پیشبرد برنامه پس انداز خواهید داشت.

خانواده و اقتصاد مالی
به دقت مسیرهای هزینه و صرف پول را در خانواده شناسایی کنید

بهترین روش برای این فرآیند، تعیین اهداف میان مدت و بلندمدت است.این اهداف باید به صورت جمعی تعیین شوند و در جلسات منظم، نظر تمام اعضای خانواده نیز تامین گردد.پس از تعیین اهداف، می توانید به صورت ماهانه بودجه ای را برای تحقق آنها کنار بگذارید.برای این کار تا انتهای ماه صبر نکنید،چون ممکن است تمام درآمد خود را خرج کرده و جایی برای پس انداز باقی نماند.به خودتان فرصت تردید ندهید در اقتصاد مالی !پس از دریافت دستمزد ماهانه بلافاصله مبلغ مربوط به برنامه ریزی های شخصی را کنار بگذارید.به این روش وفادار بمانید و تا حد امکان عهد خود را نشکنید.

نکته دیگری که در نگاه نخست بی ارتباط به نظر می رسدآن است که بازگرداندن بدهی ها به ایجاد عادات پس انداز کمک می کند.به این دلیل که بدهی ها اغلب با نرخ بهره بازگردانده می شوند و این میزان هر ماهه به درآمد شما تحمیل می شود.از سوی دیگر نرخ بهره وام های بانکی اغلب بیشتر از میزان سودی است که از مبالغ پس انداز شده دریافت می کند.از این رو ادامه دادن به وضعیت بدهکار به معنای از دست رفتن مبالغی قابل توجه به صورت ماهانه است.فهر