نحوه تمیز کردن پارکت

پارکت نوعی کفپوش است

پارکت نوعی کفپوش است که از تکه‌های کوچک چوب به‌شکل موزائیک ساخته شده است. نحوه‌ی تمیز کردن پارکت تا حدودی مانند سایر کفپوش‌های چوبی است، اما باید در نظر بگیرید که تکه‌های چوبی به‌کار‌رفته در پارکت بسیار کوچک‌تر و نازک‌تر هستند و بنابراین لازم است آنها را با دقت بیشتری تمیز کنید. تماس با آب همیشه برای چوب مضر است و باعث متورم شدن و پیچ‌و‌تاب پیدا کردن سطح چوب می‌شود و این تورم و پیچ‌خوردگی در پارکت که بسیار ظریف و نازک است، راحت‌تر اتفاق می‌افتد. البته پارکت معمولا با لایه‌ای از موم یا پلی‌اورتان درزگیری و پوشانده می‌شود، بنابراین هنگام تمیز کردن آن در صورت لزوم می‌توان از کمی آب هم استفاده کرد. باید دقت کنید از پاک‌کننده‌ای استفاده کنید که پوشش روی پارکت را از بین نبرد و به آن آسیب نزند. با رعایت دستورالعمل‌های ساده‌ی زیر هنگام تمیز کردن پارکت می‌توانید کفپوش خانه‌ی خود را به‌خوبی تمیز کنید، بدون اینکه به دوام و طول‌ عمر آن صدمه‌ای بزنید.

به چه چیزهایی نیاز دارید

  • جاروبرقی؛
  • جارو یا طِی؛
  • زمین‌شوی؛
  • آب؛
  • شوینده و تمیزکننده‌ی مخصوص پارکت؛
  • حوله.

مراحل تمیز کردن پارکت

با جاروبرقی شروع کنید و تمام سطح کف را جارو کنید تا بیشتر خاک و گردوغبار روی آن پاک شود. بسیاری از جاروبرقی‌ها قابلیت جارو کردن سطوح سخت را نیز دارند و با عوض کردن سر آنها می‌توان سطوح سخت را نیز جارو کرد. ولی اگر جاروبرقی شما این ویژگی را ندارد، از آن استفاده نکنید؛ چون برس چرخشی موجود در سر جاروبرقی روی سطح پارکت خراش ایجاد می‌کند. در این موارد بهترین کار استفاده از لوله‌ی خرطومی جاروبرقی با یک سَریِ نرم است؛

سپس از جارو برای زدودن ذرات ریزتر استفاده کنید. قبل از تمیز کردن پارکت حتما باید تمام گردوخاک و کثیفی سطح آن را پاک کنید. چون ذرات گردوخاک هنگام شست‌و‌شو مانند ساینده عمل می‌کنند و باعث ایجاد خراش روی پارکت می‌شوند؛ در پایان، پارکت را با زمین‌شوی مرطوبی تمیز کنید. نکته‌ی مهم در تمیز کردن کفپوش‌های چوبی سخت، استفاده از حداقل رطوبت ممکن است. بیشتر اوقات استفاده از آب به‌تنهایی برای تمیزکاری‌های معمول و روزانه کافی است. حتما هر بار که زمین‌شوی را خیس می‌کنید، آن را خوب بچلانید و آبش را بگیرید؛

اگر پارکت خیلی کثیف است به‌طوری‌که با آب ساده تمیز نمی‌شود، مقداری شوینده‌ی مخصوص کفپوش پارکت به آن اضافه کنید؛ درصورت لزوم، مواد شوینده‌ی روی سطح پارکت را با آب تمیز بشویید؛ پارکت را با حوله خشک کنید تا آب برای مدت زیادی روی سطح آن باقی نماند.

تمیز کردن پارکت

از چه شوینده‌هایی برای تمیز کردن پارکت استفاده کنیم

در بازار شوینده‌هایی وجود دارد که به‌طور خاص برای تمیز کردن پارکت تولیده شده‌اند و استفاده از آنها به پارکت آسیبی نمی‌رساند. به‌علاوه می‌توانید از پاک‌کننده‌ی کف‌های چوبی که برای پارکت نیز مناسب هستند، استفاده کنید. بعضی از شوینده‌های موجود در بازار که برای سطوح چوبی بی‌ضرر هستند، نیازی به شست‌و‌شو با آب ندارند و به موم یا هرگونه پوشش روی پارکت آسیبی نمی‌رسانند. شوینده‌هایی نیز وجود دارد که برای پارکت‌های قدیمی و کدر مناسب هستند و رنگ و درخشش اولیه‌ی پارکت را برمی‌گردانند و حتی خراش‌های ریز روی آن را نیز پر می‌کنند. شوینده‌های مختلف مخصوص پارکت را می‌توانید از فروشگاه‌های آنلاین، سوپرمارکت‌ها یا فروشگاه‌های ابزارآلات تهیه کنید.

آیا تمیز کردن پارکت با بخار صحیح است؟

استفاده از بخار برای تمیز کردن پارکت به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. درست است که در بخارشوی از حداقل میزان رطوبت استفاده می‌شود، ولی یکی از بخش‌های اصلی پارکت، چسبی است که برای چسبادن تکه‌های چوب استفاده شده است. ازآنجاکه تکه‌های چوب به‌کاررفته در پارکت بسیار نازک هستند، از چسب زیادی برای چسباندن آنها استفاده شده است و گرمای بخارشوی باعث شل شدن چسب می‌شود.

جابجایی اجسام سنگین:

زمانی که می‌خواهید کف اتاق یا سالنی که فضای کفپوش آن از پارکت پوشیده شده را بطور کامل تمیز کنید، بهتر است اجسام سنگین را نیز به آرامی حرکت دهید تا کل فضای کفپوش را بتوانید براحتی نظافت کنید. برای این کار به یاد داشته باشید که هنگام حرکت دادن مبل، میزهای بزرگ، صندلی و بطور خلاصه اشیاء سنگین وزن و بزرگ، دقت کنید با تکان دادن آنها آسیب هر چند کوچک و جزئی (مثل خراش) به کفپوش وارد نشود. پس از پایان نظافت می‌توانید آنها را به آرامی سر جای خود برگردانید.

پولیش زدن پارکت:

امروزه در بسیاری از کشورهای خارجی، هر چند سال یکبار با استفاده از دستگاه‌های خاصی به نام ” parquet polisher” (پولیش دهنده پارکت) استفاده می‌شود. پس از اینکه سطح پارکت را با رعایت دقیق مراحل بالا تمیز کردید، می‌توانید از کسانی که در زمینه پولیش انداختن پارکت تجربه دارند کمک بگیرید. این کار باعث می‌شود که بار دیگر سطح کفپوش شما بسیار تمیز و براق شده و با پولیش انداختن آن را شبیه روز اول می‌کنید. چنین کاری علاوه بر اینکه در روحیه خود افراد تاثیر مثبت می‌گذارد، معمولا با قیمت بسیار کم انجام شده و ارزش آن را دارد.

نکات و توصیه‌های تکمیلی

در تمیزکننده‌های پارکت مواد خاصی وجود دارد که باعث می‌شود کفپوش، کیفیت، شکل و ظاهر خود را حفظ کند. برای محافظت قسمت‌هایی از پارکت که رفت‌و‌آمد بیشتر است (مانند ورودی ساختمان و مسیرهایی که بیشتر از آنجا عبور می‌کنید) از قالیچه‌های تزئینی استفاده کنید. از شوینده‌های خشن برای تمیز کردن پارکت استفاده نکنید. این شوینده‌ها به پوشش و پرداختِ روی پارکت آسیب می‌رسانند و درخشش اولیه‌ی آن را ازبین می‌برند. چوب و آب درکنار یکدیگر ترکیب خوبی نیستند. در زمان تمیز کردن پارکت از حداقل آب ممکن استفاده کنید و حتما پس از پایان کار، سطح پارکت را کاملا خشک کنید. اگر آبی که برای تمیز کردن پارکت استفاده می‌کنید آب سخت است، بهتر است از آب مقطر استفاده کنید تا از رسوب و تجمع تدریجی مواد معدنی روی سطح پارکت جلوگیری کنید.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.