نحوه سوزاندن کالری در طول روز

به میزان وزن‌تان اهمیت دهید

اگر این فرصت را داشته باشید که هر روز به باشگاه بروید و ۵۰۰ کالری بسوزانید، به سرعت می‌توانید روند کاهش وزن‌تان را مشاهده کنید، اما اگر مجبور باشید هر روز صبح سرکار بروید و هشت ساعت پشت میز بنشینید، شاید فکر کنید که کاهش وزن ممکن نیست و زمان زیادی طول می‌کشد که اضافه‌وزن خود را از بین ببرید. اما خوشبختانه باید گفت روش‌های زیادی وجود دارد که با به‌کاربستن آنها حتی در زندگی‌های امروزی که دائما ما را به یکجا نشستن وا می‌دارد، می‌توانید مقدار کالری را که در طول روز می‌سوزانید، افزایش دهید. با ما باشید تا با این روش‌ها آشنا شوید.

بیدار شوید و چربی بسوزانید

اگر برای رفتن به باشگاه محدودیت زمانی دارید، زنگ هشدار را ۱۵ دقیقه زودتر از همیشه تنظیم کنید. در این ۱۵ دقیقه ابتدا با انجام حرکات ورزشی پایه و ساده مثل پروانه، شنا، درازونشست و اسکات، متابولیسم بدن خود را افزایش دهید. با انجام این کار، فرایند کالری‌سوزی در بدن شما آغاز می‌شود و با همین حرکات بیش از ۱۴۰ کالری می‌سوزانید که البته این روند سوختن کالری در تمام روز، ادامه می‌یابد. تمرین‌های کوتاه صبحگاهی دیگر را می‌توانید از اینترنت جست‌وجو کنید.

سوزاندن کالری

از حقه‌ی «فرصت‌های یک دقیقه‌ای» استفاده کنید

«تونی هورتون»، مربی ورزشی ارائه‌کننده مجموعه آموزشی P90 DVD روش جالبی برای افزایش سوزاندن کالری دارد. او می‌گوید: «من در طول روز سعی می‌کنم که ده فرصت یک دقیقه‌ای برای افزایش ضربان قلبم پیدا کنم. این دریافت اکسیژن که به برنامه‌ی زندگی روزمره‌ی شما اضافه می‌شود، کمک می‌کند که بدن‌تان فعال و هوشیار باقی بماند و شش‌ها، مغز و اندام‌هایتان همواره آمادگی داشته باشند». این تمرینات کوتاه می‌توانند روزانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ کالری بسوزانند. برای مثال هریک ساعت می‌توانید ۱۰ حرکت اسکات انجام دهید یا حین رفتن به حمام و برگشتن از آن، حرکت لانگز (lunges) انجام دهید.

هوای اطراف را خنک نگه دارید

سوزاندن کالری

برای اینکه از اضافه وزن خلاص شوید، یکی از روش‌هایی که می‌توانید برای سوزاندن کالری به کار ببرید، خنک نگه‌داشتن محیط اطراف است. خنک‌بودن محیط زندگی، چربی قهوه‌ای بدن‌تان را تا ۴۰ درصد افزایش می‌دهد و نتایج این تحقیق در ژورنال دیابت چاپ شده است. چربی قهوه‌ای در هوای سرد فعال می‌شود و برای کمک به گرم نگه‌داشتن بدن‌تان، کالری می‌سوزاند. درواقع در هوای خنک حتی زمانی که نشسته‌اید، کالری می‌سوزانید.

روی زمین بنشینید

وقتی تلویزیون می‌بینید به‌راحتی با نشستن روی زمین می‌توانید کالری بیشتری را نسبت به زمانی که روی مبل لم می‌دهید، بسوزانید. به گفته‌ی «کتی بومن»، نویسنده‌ی کتاب Move Your DNA، وقتی روی زمین می‌نشینید، عضلات شما به‌کار می‌افتند تا بدن‌تان را نگه دارند، درنتیجه نسبت به زمانی که روی مبل لم داده‌اید، عضلات، فعالیت بیشتری دارند و چربی می‌سوزانند.

چند کار را همزمان انجام ندهید

وقتی در فروشگاه مشغول خرید هستید، سبد خریدتان را تا دم قفسه‌ها نبرید؛ آن را کمی دورتر بگذارید و هرکدام از خریدها را جداگانه به سبد انتقال دهید. با این کار مجبور می‌شوید که قدم‌های بیشتری بردارید و یک کار دو دقیقه‌ای را به یک تمرین سبک ده دقیقه‌ای تبدیل کنید. «لیزا کیندر»، مربی ورزشی مجموعه‌ی آموزشی راه‌حل‌های ده دقیقه‌ای، این راه‌حل را پیشنهاد کرده است و می‌گوید که این کار ساده، ۸۹ کالری بیشتر می‌سوزاند.

کارهای روزمره را دستی انجام دهید

شغل‌های امروزی نسبت به شغل‌های پنجاه سال پیش، به تحرک کمتری نیاز دارند. طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه ایالتی لوییزیانا در باتن روژ، با انجام کارهای روزمره، به‌طور ماشینی و اتوماتیک، فرصت سوزاندن صد کالری در روز را از دست می‌دهیم. «آدام رزانت»، مربی ورزشی و نویسنده‌ی The 30-Second Body، توصیه می‌کند که درطول روز، کارهای روزمره را تا جایی که امکان‌پذیر است، دستی انجام دهید. برای مثال کپی‌کردن اسناد یا شستن ظرف‌ها. بسیاری از کارها را می‌توانید ایستاده انجام دهید و از این راه، کالری بیشتری بسوزانید.

از گوشی برای هشداردادن استفاده کنید

گوشی هوشمند را تنظیم کنید تا هر سی دقیقه با زنگ هشدار به شما خبر دهد که وقت بلندشدن است. مربی ورزشی، «هارلی پاسترناک»، می‌گوید: «وقتی سر کار مشغول انجام وظایف‌مان هستیم، ساعت‌ها بدون اینکه متوجه شویم، پشت میز می‌نشینیم و حتی دقیقه‌ای از جای خود بلند نمی‌شویم. با تنظیم زنگ هشدار، ملزم می‌شوید که هر نیم ساعت از جای‌تان بلند شوید و یک کار فیزیکی یا یک تمرین ساده‌ی ورزشی انجام دهید».

بطری آب کوچک‌تری بردارید