نحوه صحیح شستشوی لباس با سرکه

به راحتی لباس‌هایتان را از لکه پاک کنید

سرکه سفید و ارزان قیمت را می‌توان در شستشوی لباس برای سفید کردن، کاهش بو و نرم کردن لباس‌ها، بدون نگرانی از وجود مواد شیمیای مضر در آن استفاده کرد. به علت آثار مفید زیست محیطی و قابلیت استفاده از این ماده در همه‌ی ماشین‌های لباس شویی استفاده از سرکه در شستشوی لباس را توصیه می‌کنیم. توجه کنید که منظور از سرکه در این نوشته سرکه سفید است و بهتر است از سرکه بالزامیک و سرکه سیب فقط برای سالاد استفاده کنید! در همه‌ی سرکه‌ها استیک اسید وجود دارد. استیک اسید موجود در سرکه سفید لباس‌ها را سفید و نرم می‌کند، این اسید همچنین باعث از بین رفتن بوی لباس‌ها می‌شود.

سرکه سیب که رنگ زرد ملایمی دارد از آب سیب ساخته می‌شود و اسیدیته (میزان اسیدی بودن یک محلول) آن ۵ تا ۶ درصد است. هنگام خرید سرکه توجه کنید تا بدون رنگ باشد و رنگ‌های گیاهی نداشته باشد این نکته باعث لکه شدن لباس‌ها می‌شود. اگر می‌خواهید سرکه سیب را برای شستشوی لباس استفاده کنید آن را در آب حل کنید و سپس در ماشین لباس شویی استفاده نمایید.

به طور کلی فواید استفاده از سرکه در شستشوی لباس عبارتند از: روشن و سفید کردن لباس‌های سفید، از بین بردن بوی نم و رطوبت، نرم کنندگی طبیعی لباس‌ها، کاهش پرزهای لباس، رفع بوی نامطبوع عرق، حفظ رنگ لباس‌های تیره، از بین بردن بوی سیگار و تمیز کردن جرم‌های اتو. این مایع همه کاره را در شستشوی لباس‌ها استفاده کنید تا هم لباس‌های روشن و بدون بو داشته باشید و هم از شر لکه‌های روی لباس خلاص شوید. سرکه سفید به عنوان یکی از ضروری‌ترین لوازم خانه یک تمیزکننده طبیعی و بی‌ضرر است که به لباس‌ها هیچ آسیبی نمی‌رساند و برای شستشوی لباس‌های بچه نیز مناسب است. در این جا با روش‌های استفاده از سرکه در شستشوی لباس‌ها آشنا شوید.

روشن کردن لباس‌ها 

شستشوی لباس
از مواد طبیعی برای شستشوی لباس استفاده کنید

اگر می‌خواهید هنگام شستشوی لباس‌ها از سفید کننده استفاده کنید قبل از شستشو به لباس ½ پیمانه سرکه بزنید. با این کار نه به رنگ لباس‌ها آسیبی می‌رسد و نه اثر پودر لباس شویی روی لباس‌ها می‌ماند. استیک اسید موجود در سرکه آنقدر قوی نیست که به الیاف لباس صدمه بزند، بلکه قدرت کافی برای حل کردن و از بین بردن باقی مانده‌های مواد شوینده را دارد. اضافه کردن نصف فنجان سرکه به آب کشی نهایی، لباس‌ها را بسیار روشن‌تر و شفاف‌تر می‌کند. اگر ماشین لباس شویی شما اتوماتیک است سرکه را در قسمت مخصوص به نرم کننده‌ها اضافه کنید. برای سفید کردن جوراب‌ها و پارچه‌های گردگیری یک فنجان سرکه به قابلمه آب اضافه کنید و تا جوش آمدن آب صبر کنید، جوراب‌ها و پارچه‌ها را به قابلمه اضافه کنید و اجازه دهید یک شب خیس بخورند، سپس آن‌ها را طبق معمول بشویید. توجه کنید که این کار را فقط برای پارچه‌های نخی انجام دهید.

استفاده از سرکه به عنوان نرم کننده  

به جای استفاده از نرم کننده‌های گران قیمت از سرکه سفید استفاده کنید. سرکه سفید پارچه‌ها را نرم می‌کند و هیچ موادی روی لباس باقی نمی‌گذارد.

از بین برنده اصطکاک 

در آخرین مرحله شستشوی لباس‌ها ½ پیمانه سرکه اضافه کنید تا اصطکاک لباس‌ها کاملا از بین برود.

از بین بردن لکه‌های صابون و پودر لباسشویی 

اسید استیک موجود در سرکه تمام لکه‌های پودر لباسشویی را از روی لباس از بین می‌برد. برای این کار در مرحله آبکشی ۱ پیمانه سرکه سفید استفاده کنید.

پاک کردن پرز و مو 

اگر در مرحله آبکشی ½ پیمانه سرکه استفاده کنید دیگر مو و پرز به لباس نمی‌چسبد.

سفید کننده 

در آخرین مرحله آبکشی لباس‌ها ½ پیمانه سرکه استفاده کنید تا لباس‌ها سفید شوند و لکه‌های زرد روی لباس‌ها از بین برود.

تمیز کردن لکه‌ها 

روی لکه با آبپاش مقداری سرکه بپاشید و بگذارید ۱۰ دقیقه روی لباس بماند. سپس با برس نرم روی آن بمالید و لباس را بشوئید. برای از بین بردن لکه‌های اسپری زیربغل و مام لیف را به سرکه آغشته کنید و به آرامی روی لکه بمالید.

از بین بردن بوی بد لباس 

برای این کار ۱ پیمانه سرکه سفید به آخرین مرحله آبکشی لباس بزنید. کاربرد دیگر سرکه از بین بردن بوی نم و رطوبت حوله‌ها و لباس‌هاست. حوله‌های خیسی که ساعت‌ها در حمام می‌مانند محل خوبی برای رشد قارچ‌ها هستند، و پس از رشد این قارچ‌ها بوی نامطبوعی به خود می‌گیرند. با استفاده از آب گرم و دو فنجان سرکه در شستشوی اولیه و پس از آن شستشوی معمولی با مواد پاک کننده شیمیایی این بو کاملا رفع خواهد شد.

ثابت نگه داشتن رنگ لباس 

برای ثابت نگه داشتن رنگ لباس‌ها قبل از شستشو به مدت ۲۰ دقیقه لباس‌ها را در محلول آب و سرکه به نسبت مساوی بریزید.

تمیز کردن ماشین لباسشویی 

ماهی یک بار داخل ماشین لباسشویی سرکه بریزید و روشن کنید تا شوینده‌های باقیمانده در داخل ماشین کاملا تمیز شود.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.