نحوه صحیح شستن لحاف و پتو

رختخواب خود را پاکیزه نگه دارید

نگهداری از لحاف زمستانی و به طور کلی کالای خواب بسیار ساده به نظر می‌رسد اما جالب است بدانید که یک لحاف تنها زمانی به بهترین شکل حفظ شده و عمر طولانی خواهد داشت که به صورت کاملا اصولی تمیز و نگهداری شود. همه ما با علل و اهمیت شستن کالای خواب آشنا هستیم، اگر بتوانید کالای خواب خود را زیر میکروسکوپ قرار دهید قطعا با ملحفه‌های تخت خود را زیر میکروسکوپ بگذارید، از آن چه می‌بینید متعجب می‌شوید، تقریبا در هر کالای خوابی غباراتی متشکل از موجودات ریز میکروسکوپی وجود دارد که از سلول‌های مرده پوست تغذیه می‌کنند و تنها راه حل کنترل این موجودات شستشوی منظم کالاهای خوابتان می‌باشد.

زمان مناسب شستن لحاف و کالای خواب 

به طور کلی ممکن است شستن لحاف و کالای خواب ماهی یک بار انجام پذیرد، اما بهتر است در صورت امکان زمان این شستشو را به دو هفته یک بار تغییر دهید. بالش‌های قابل شست و شو را باید دو بار در سال بشویید و به صورت هفتگی رویه‌ی آن‌ها را تعویض نمایید. حالا که با روش‌های نگهداری و علل شستشوی کالای خواب آشنا شده‌اید بهتر است با نحوه‌ی شستن لحاف و پتو و سایر کالاهای خواب خود آشنا شوید. به همین منظور می‌توانید در بندهای بعدی نکات اساسی شستن کالاهای خواب را دنبال کنید:

شستن ملحفه‌‌ها 

لحاف و ملحفه

یکی از نکات مهم در شستن لحاف و ملحفه‌ها شستشو با ماشین لباسشویی است. زیرا در شستشوی دستی امکان باقی ماندن مواد شوینده به دلیل عدم آبکشی صحیح و سنگین بودن وزن کالاهای خواب پس از خیس شدن می‌باشد، که در نتیجه باعث آلرژی و ایجاد حساسیت‌های پوستی می‌شود. بنابراین اگر به هر دلیلی امکان استفاده از ماشین لباسشویی را نداشتید حتما چندین بار عمل آبکشی را انجام داده و از پودر شستشوی کمتری استفاده نمایید. در هنگام شستشو ملحفه‌ها با ماشین لباسشویی حتما به نکات زیر توجه نمایید:

 • پیش از شستشو ملحفه‌ها لکه‌های موجود روی آن را از بین ببرید.
 • هرگز ملحفه‌ را با لباس‌ها نشویید چون ممکن است باعث رنگ دادگی و تغییر رنگ ملحفه‌های شما شود.
 • بهتر است ملحفه‌ها را با آب گرم و صابون بشویید و داخل خشک‌کن کاملا خشک نمایید.
 • همچنین یکی از روش‌های طبیعی برای روشن شدن ملحفه‌های سفید، اضافه کردن ¼ پیمانه آبلیمو و شستن آن با آب ‌گرم است.
 • برای جلوگیری از آسیب رساندن به بافت پارچه ملحفه‌ها را به صورت گرد داخل ماشین لباسشویی قرار دهید. این کار از کشیدگی و تغییر شکل آن جلوگیری می‌کند.

شستن پتوها 

لحاف و شستن پتو

پتوها را باید پیش از شستشو به چند دسته تقسیم کرد، و هر کدام را متناسب با نوع شان شست. به طور مثال پتوهای پشمی را باید با آب سرد بشویید و روی دور کم ماشین لباسشویی خشک کنید. همچنین پتوهای خاص مثل پتوهای برقی و یا موهر را خشکشویی بدهید، چرا که شستشوی خاصی را نیاز دارند که ممکن است شستشوهای معمولی به آن‌ها آسیب برساند.

شستن روتختی‌ها 

لحاف و روتختی

در هنگام شستشو روتختی‌ها دقت کنید که رنگ‌شان ثابت باشد، برای اطمینان از این موضوع قبل از شستشوی کامل، قسمتی از روتختی را امتحان کنید، به این صورت که گوشه‌ی مخفی از روتختی را داخل کمی ماده شوینده فرو ببرید و به رنگ آن توجه کنید. در صورت تغییر رنگ، آن را برای شستشو به خشک‌شویی بدهید. همچنین روتختی‌ها را با آب سرد بشویید و درجه خشک‌کن را روی دمای کم بگذارید. و پس از آن در هوای آزاد خشک نمایید.

 • نکته: توجه داشته باشید که تمامی کالاهای خواب را پس از شستشو در هوای آزاد و نور آفتاب خشک نمایید.

شستن لحاف‌ها 

برای شستن لحاف‌ها از همان ترفندهای ارائه شده برای روتختی‌ها کمک بگیرید. اما در صورتی که لحاف شما با پنبه پر شده است بهتر است شستشو را با دست انجام دهید و بعد از چندین بار آبکشی در هوای آزاد خشک نمایید. همچنین لحاف‌های پر و یا پشم شیشه را برای شستشو به خشکشویی بسپارید.

روتختی پنبه‌ای را چگونه باید شست؟ 

لحاف و روتختی

روتختی به لحاظ زیبایی که به اتاق خواب می‌بخشد و از جهات بهداشتی از اهمیت زیادی برخوردار است. همه دوست دارند روتختی نرم و لطیف داشته باشند که به آنها احساس راحتی ببخشد. روتختی‌ها که با نخ و با کیفیت و پنبه مرغوب درست می‌شوند در میان سایر روتختی‌ها ارزش و محبوبیت بیشتری دارند. یکی از مزایای رو تختی پنبه‌ای این است که نه تنها از تشک در مقابل کثیف شدن محافظت می‌کند بلکه موجب جریان هوا در تشک می‌شود از این رو احساس تعریق نمی‌کنید. این روتختی‌ها از خیس شدن بدن جلوگیری می‌کند و بنابراین از لحاظ بهداشتی بسیار مناسب هستند و مانع ورود باکتری به تخت می‌شوند.

برای شستشوی اینگونه روتختی‌ها با ماشین لباسشویی باید موارد و نکاتی را رعایت کنید. برای شستشوی روتختی مراقب باشید از پاک کننده‌های بی کیفیت که به این روتختی‌ها آسیب می‌زند استفاده نکنید. برای نرم شدن و چروک نشدن آن از نرم کننده‌های پارچه استفاده کنید. اگر می‌خواهید روتختی شما تمیز و خوشبو باشد از مواد شوینده ملایم و معطر استفاده کنید. ماشین لباسشویی و مواد شوینده خیلی قوی و زمخت می‌توانند به روتختی لطمه بزنند و عمر آن را کوتاه کند. برای شستشوی روتختی پیشنهاد می‌شود که از خشکشویی استفاده کنید یا این کار طرح روی پارچه و حالت آن خراب نمی‌شود. بهترین جنس روتختی‌ها آنها هستند که از نخ پنبه به صورت لایه به لایه درست شده‌اند.

لحاف را اصولی تمیز کنید 

 • قبل از نگهداری و بسته بندی کردن لحاف در طول تابستان، باید مطمئن شوید که لحاف کاملا تمیز است.
 • هرگونه تکه غذا یا مواد خوراکی و لکه موجود روی لحاف باید از بین برود زیرا موجب جذب حشرات می‌شود.

روی کل سطح لحاف جاروبرقی بکشید 

سری جاروبرقی را درآورده، جاروبرقی را روی حالت مکش تنظیم کرده و لوله جاروبرقی را مستقیما روی لحاف بکشید. همچنین می‌توانید سری مربوط به گرد و غبار را نیز روی لوله نصب کرده و از آن هم استفاده کنید. روی تمامی سطح لحاف به صورت پشت و رو چند باری جاروبرقی کشیده تا تمامی کرک‌ها و کثیفی‌ها برداشته شود. بعد از اینکه لحاف کاملا با جاروبرقی تمیز شد اگر لحاف دارای بوی ناخوشایند بود آن را در هوای آزاد پهن کنید. 

 • هوا باید کاملا آفتابی بوده و هیچ وزش بادی وجود نداشته باشد.
 • لحاف را به هیچ وجه در زیر درختان آویزان نکنید. حشرات و گردوغبار درختان به لحاف نفوذ می‌کنند.
 • لحاف باید روی بند رخت یا روی زمین کاملا باز بوده و هیچ تاخوردگی نداشته باشد.

لحاف را بشویید 

اگر مدت زیادی است که لحاف شسته نشده است باید قبل از بسته بندی و نگهداری طولانی در طول تابستان، حتما شسته شود. قبل از شستشو حتما اطمینان یابید که الیاف موجود در لحاف از چه جنسی بوده تا حین شستشو مشکلاتی مثل پس دادن رنگ، باز شدن دوخت‌ها، چروک شدن پارچه و درهم پیچ خوردن مواد درون لحاف پیش نیاید.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.