نحوه مصرف مکمل های ویتامین در دوران بارداری

همه چیز درباره مصرف مکمل های ویتامین در دوران بارداری

مکمل های ویتامین پیش از تولد یا همان ویتامین های دوران بارداری، یک مولتی ویتامین طراحی شده برای دوران حاملگی و بارداری برای زنان است. میزان ویتامین ها و مواد معدنی این مکمل ها برای دوران بارداری و شیردهی پس از زایمان، مناسب و بی خطر است. برخی از این مکمل های ویتامین دوران بارداری، ممکن است شامل مواد اضافی مرتبط و مفید برای دوران بارداری مانند DHA ( اسید چرب امگا ۳) باشند.

چرا باید از مکمل های ویتامین در دوران بارداری استفاده کنم؟

مکمل های ویتامین دوران بارداری مانند یک غذای بی خطر خالص هستند که به شما کمک خواهند کرد تا ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را برای محافظت از حاملگی و رشد یک بچه ی سالم داشته باشید. بدن وقتی که با یک تغذیه خوب حمایت شود، می تواند بهترین عملکرد را داشته باشد. بهترین مثال ذکر شده برای فواید استفاده از مکمل های ویتامین دوران بارداری، این است که فولیک اسید بیشتری را به بدن شما می رسانند. وقتی از مکمل های ویتامین دوران بارداری که دارای فولیک اسید هستند، استفاده می کنید، این مکمل ها به شما کمک می کنند تا به طرز چشمگیری از بروز نقص در کانال های عصبی مانند اسپینا بیفیدا و آنانسفالی پیشگیری کنید.

چه زمانی باید از مکمل های ویتامین دوران بارداری استفاده کنم؟

چند ماه پیش از اینکه شما باردار شوید، بهترین زمان برای آغاز دریافت این ویتامین هاست. البته زمانی که شما، مراقبت های پیشگیری از بارداری را متوقف می کنید و تصمیم جدی برای بارداری می گیرید، نیز زمان مناسبی برای دریافت این ویتامین هاست؛ هر چند نیمی از بارداری ها غیر برنامه ریزی شده است. درست به همین دلیل است که چرا مصرف به ویژه فولیک اسید و به طور کلی مولتی ویتامین در دوران باروری به تمام زنان حتی زنانی که قصد بارداری ندارند، توصیه می شود.

چطور باید از مکمل های ویتامین دوران بارداری استفاده کنم؟

مکمل های ویتامین دوران بارداری در اشکال مختلفی همچون قرص، کپسول و حتی شربت یافت می شوند. با پزشک ماما و یا دکتر متخصص زنان خود مشورت کنید تا مناسب ترین نوع این مکمل ها برای شما مشخص شود. بسته به نوع ویتامین های دوران بارداری انتخابی، شما می توانید یک بار و یا چندین بار در روز از این مکمل های استفاده نمایید. برای دستیابی بهتر به فواید این مکمل های ویتامین، دستورالعمل های دارویی مکمل مورد استفاده را مرور کنید؛ به عنوان مثال، برخی از ویتامین ها همراه با مصرف آب و با معده ی خالی و نیم ساعت قبل از مصرف غذا، تأثیرگذاری بهتری دارند.

بهترین مکمل های ویتامین دوران بارداری کدام اند؟

مکمل های ویتامین دوران بارداری، همگی چه به صورت قرص یا کپسول و یا شربت خوب هستند و این انتخاب شخصی شماست که ترجیح بدهید کدام نوع از این مکمل ها را استفاده کنید. بزرگترین عامل تعیین کننده باید این باشد که بدن شما کدام نوع از این مکمل ها را بهتر تحمل می کند. عامل دیگری که ممکن است قابل توجه باشد، شما می توانید یک نسخه از مکمل های ویتامین دوران بارداری را از اغلب پزشکان متخصص و ماما دریافت کنید، ولی برند های عمومی تر نیز اغلب خوب هستند. اگر شما یک نسخه پزشکی برای تهیه مکمل دارید، به احتمال زیاد بیمه ی درمانی شما، آن را تحت پوشش قرار می دهد و اگر هم مطمئن نیستید می توانید از سازمان بیمه گر خود، کسب اطلاع کنید.

عوارض جانبی این مکمل های ویتامین دوران بارداری کدام اند؟

بسیاری از زنان اعلام می کنند که برخی عوارض جانبی این مکمل ها را تجربه کرده اند. برخی از این مورد شکایت دارند که مکمل های ویتامین باعث ناراحتی گوارشی و یا یبوست در آنها می شود. این شاید به دلیل بارداری و یا حتی نیز از خود دارو باشد. کم کردن دوز مصرفی آهن می تواند یبوست را کاهش دهد. اگر مجبور هستید که برند خاصی از مکمل ها و یا دوز خاصی را برای یک مشکل خاص مثل کم خونی استفاده کنید، پزشک شاید از شما درخواست کند تا تغییراتی در عادات غذایی روزانه و یا سایر داروهای مصرفی خود بدهید تا یبوست و یا ناراحتی گوارشی کاهش یابد. گاه مکمل های ویتامین دوران بارداری می توانند باعث ایجاد کسالت صبحگاهی شود. اگر متوجه شدید که با مصرف ویتامین ها دچار ناراحتی معده می شوید، زمان مصرف مکمل را تغییر دهید و یا حتی یک مکمل ویتامین دیگری را امتحان کنید.

آیا من باید مکمل های ویتامین دوران بارداری را مصرف کنم؟

برخی مادران از مکمل های ویتامین دوران بارداری استفاده نمی کنند. حتی این زنان ممکن است با وجود مشورت با پزشک، روی مصرف مولتی ویتامین های قبلی خود اصرار ورزند. برای اینکه خطر این کار برای شما روشن شود به یک مثال ساده بسنده می کنیم: میزان ویتامین آ (A) موجود در مولتی ویتامین بسیار حائز اهمیت است، زیرا مصرف زیاد ویتامین آ (A) می تواند باعث نواقص مادرزادی در جنین شود. برخی از مادران نیز متوجه می شوند که با جایگزینی مکمل ویتامین دوران بارداری با مکمل ویتامین کودکان، بسیاری از شکایات و عوارض جانبی این مکمل ها از بین می روند. این نوع از مکمل ها (مکمل ویتامین کودکان) در انواع مختلفی در دسترس هستند. مکمل های ویتامینی جویدنی از محبوب ترین مکمل های ویتامین کودکان است. شما همچنین می توانید نوع آدامسی این مکمل ها را نیز پیدا کنید.

منبع tabnakbato.ir
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.