نحوه پاک کردن رسوب کتری و شیرآلات و سینک

خانه و وسایل خود را از جرم‌ها پاک کنید

حتما همه‌ی شما دست‌کم یک بار با کتری رسوب گرفته مواجه شده‌اید که معمولا بر اثر ناخالصی آب شهری ایجاد می‌شود. رسوباتی که در انتهای ظرف‌های مختلف از چای‌ساز گرفته تا انواع کتری و سماور جمع می‌شوند، همیشه دردسرزا هستند و اگر ازبین نروند، علاوه‌ بر اینکه باعث پایین آمدن کیفیت آب درحالِ جوش و بد رنگی چای و قهوه می‌شوند، ظاهر نامناسبی نیز به کتری یا چای‌ساز می‌دهند و همچنین باعث طعم نامطلوب چای می‌شوند. علت تشکیل رسوب مربوط به آبی است که استفاده می‌کنیم. املاح در کف ظرف ته‌نشین می‌شود و پس از جوشیدن و تکرار این عمل در بلندمدت لایه‌ای ضخیم از رسوبات تشکیل می‌شود. امروز با بیان روش‌های ازبین بردن رسوب کتری، شیرآلات و سینک ظرفشویی، در خدمت شما هستیم.

روش‌های ازبین بردن رسوب

اغلب هنگامی که کسی درمورد چگونگی ازبین بردن رسوبات می‌پرسد، منظورش آن چسبندگی قلیایی پوسته‌پوسته‌ی سفیدی است که در اثر آب سنگین و ناخالص روی قوری یا کتری شکل می‌گیرد. همان رسوبات در اطراف شیر آب و لوله‌ها نیز به‌وجود می‌آیند که ممکن است ازبین بردن آنها سخت‌تر باشد. این نوع رسوبات بسیار قلیایی‌اند و اغلب کربنات کلسیم هستند که برای برطرف شدن نیاز به یک محلول اسیدی‌ دارند تا رسوبات را در خود حل کند. شما باید کتری یا قوری را حداقل یک تا یک‌ ساعت‌ و نیم داخل محلول اسیدی بگذارید تا رسوبات حل شوند، اما با این روش نمی‌توان شیرآلات و لوله‌ها را تمیز کرد. بهترین راه برای شست‌وشوی شیرآلات استفاده از محلول آب و صابون است. در این‌ صورت هم رنگ طبیعی شیرآلات حفظ می‌شود و هم باعث براق شدن آنها می‌شود. بهتر است از اسکاج‌های نرم و اسفنجی استفاده کنید تا خطی روی آنها ایجاد نشود. حتی آب خالص هم قادر به پاک کردن شیرآلات است؛ البته درصورتی‌که این شست‌وشو مداوم و روزانه باشد.

درست است که سفیدی جمع‌شده در داخل کتری در نتیجه‌ی شست‌وشو با آب و صابون نیز به‌ وجود می‌آید، ولی این نوع از رسوبات به‌راحتی با آب گرم شسته و برطرف می‌شود. اغلب ما به این نوع ذرات آهکی رسوب می‌گوییم، اما آنها درواقع کاتیون (یون‌های مثبت) کلسیم هستند که وقتی کلسیم آب ناخالص با صابون ترکیب می‌شود، به‌وجود می‌آیند. روش‌های خاصی برای رفع کامل این نوع از رسوبات مورد نیاز است و با انجام روش‌های قدیمی مانند سخت سابیدن نیز برطرف می‌شود.

حذف رسوبات کربنات کلسیم از شیرآلات و لوله‌ها

محصولات تجاری مختلفی در بازار برای حذف رسوبات از شیرهای آب و لوله‌کشی‌ها وجود دارد، اما بسیاری از مردم به‌علت گازهای مضر و سمی‌ای که این نوع محصولات از خود منتشر می‌کنند، تمایلی به استفاده از آنها ندارند. اما خبر خوش این است که شما می‌توانید به‌جای محصولات شیمیایی از موادی استفاده کنید که احتمالا در همه‌ی خانه‌ها وجود دارند و به‌ همان‌ اندازه هم مؤثر و کاملا غیرسمی هستند. به‌یاد داشته باشید که به‌دلیل اینکه رسوبات بسیار قلیایی هستند، بنابراین شما می‌توانید از سرکه استفاده کنید که بسیار مؤثر است!

 • یک تکه پارچه را در سرکه فرو ببرید؛ به‌طوری‌ که کاملا خیس شود.
 • اطراف لوله یا شیر آب را با آن بپوشانید و آن را با گیره‌ی لباس یا نوار لاستیکی محکم کنید.
 • بگذارید حدود یک ساعت بماند.
 • پارچه را باز کنید و با یک تکه پارچه‌ی مرطوب محل را پاک کنید.
 • درصورت لزوم مراحل ۱ تا ۴ را تکرار کنید.

پاک کردن رسوب کتری

حذف رسوبات از کتری

برای ازبین بردن رسوبات از کتری، می‌توانید کتری را در محلول سرکه و آب خیس کنید.

 • قوری یا کتری را از آب پر کنید.
 • ۲ یا ۴ قاشق غذاخوری سرکه به آن اضافه کنید.
 • آن را روی حرارت قرار دهید تا آب به‌جوش آید.
 • زیر گاز را را خاموش کنید و اجازه دهید تا خنک شود.
 • کتری یا قوری را آب بکشید و به‌طور معمول بشویید.
 • اگر رسوبات برطرف نشدند، می‌توانید دوباره مراحل بالا را تکرار کنید.

حذف رسوبات از قهوه‌سازهای برقی

شما همچنین می‌توانید برای تمیز کردن قهوه‌سازهای برقی از سرکه استفاده کنید. اگرچه برای این کار تعدادی مواد شیمیایی آماده در بازار به‌ فروش می‌رسند، اما سرکه نیز به‌اندازه‌ی آنها مؤثر و البته بسیار بی‌خطر‌تر است.

 • مخزن دستگاه را به‌طور معمول با آب پر کنید.
 • ۲ قاشق غذاخوری سرکه به آن اضافه کنید.
 • قهوه‌ساز را روشن کنید تا (سرکه و آب) مخلوط شود.
 • مخزن را خالی کنید.
 • مخزن را با آب تمیز پر کنید و آن را چندین بار بشویید.
 • مرحله ۵ را حداقل یک بار دیگر تکرار کنید تا سرکه باقی‌مانده کاملا ازبین برود.

برای رفع رسوبات سرسخت باقی‌مانده، می‌توانید ظرف را در محلول آب و جوش شیرین فرو کنید. این کار هم باعث می‌شود تا لکه‌ها و رسوبات به‌راحتی پاک شوند.

برطرف کردن کاتیون‌های کلسیم و رسوبات از سینک ظرف‌شویی، دوش و وان حمام

یکی از بدترین چیزهایی که هنگام تمیز کردن سینک ظرف‌شویی، وان حمام و دوش ممکن است با آن مواجه شوید، کف و سفیدی باقی‌مانده‌ی روی آنهاست. درحالی‌که وان و ظروف چینی و در دوش‌های شیشه‌ای با پاک‌کننده‌های ساینده پاک می‌شوند، اما مدل‌های جدید پلاستیکی باید با محصولات غیرساینده تمیز شوند که در اینجا باز سرکه نجات‌دهنده است.

 • یک بطری اسپری را با سرکه و آب به‌نسبت ۱ به ۳ پر کنید.
 • وان حمام، سینک و دوش را به‌طور کامل با اسپری اشباع کنید.
 • بگذارید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه باقی بماند.
 • با تکه‌ای پارچه‌ی مرطوب سطوح را کاملا پاک کنید.

بعضی از مردم، به‌جای سرکه از آمونیاک استفاده می‌کنند که همان‌قدر مؤثر است اما بوی نامطبوعی دارد. همچنین هنگام تمیز کردن و ضدعفونی حمام یا آشپزخانه استفاده از آمونیاک خطرناک است. شما نمی‌توانید آمونیاک (هیدروکسید سدیم) را با سفیدکننده‌ی خانگی مخلوط کنید، زیرا این امر منجر به ایجاد یک گاز کلر بالقوه مرگبار می‌شود. بسیاری از مردم دوست دارند پس از رفع رسوبات، سینک را سفید کنند. برای این منظور، سرکه به مراتب امن‌تر از آمونیاک است.

چگونه سینک ظرفشویی را تمیز کنیم؟

رسوب

سینک ظرفشویی باید یکی از تمیزترین نقاط در خانه‌مان باشد. متاسفانه بیشتر مواقع پر از جرم است؛ و این در حالی است که سینک ظرفشویی جایی است که ما خیلی از مواد غذایی‌مان را در آن می‌شوییم. ما میوه، سبزیجات، گوشت و به‌طورکلی هر چیزی که فکرش را بکنید در سینک ظرفشویی می‌شوییم. تابه‌ها و قابلمه‌هایمان را داخل سینک می‌گذاریم. بشقاب‌ها، لیوان‌ها و ظروف سیلور را در سینک می‌شوییم. حتی بعضی مواقع ظرف غذای حیوانات و اسباب‌بازی بچه‌ها را هم داخل سینک می‌شوییم. متاسفانه سینک ظرفشویی فقط با آبکشی تمیز نمی‌شود و از جرم و باکتری پاک نمی‌شود. تمیز کردن و ضدعفونی کردن سینک باید به طور مرتب انجام شود تا از مبتلا شدن اعضای خانواده به جرم و باکتری جلوگیری شود. برای انواع مختلف سینک باید از روش‌های مختلف برای ضدعفونی و تمیز کردن استفاده کرد. البته برای همه آن‌ها می‌توان از یک روش ساده ضدعفونی کردن برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها استفاده کرد.

برای ضدعفونی کردن سینک ظرفشویی سه گزینه در اختیار دارید. می‌توانید یک ضدعفونی‌کننده مخصوص سینک بخرید و طبق دستور مصرفی که روی آن نوشته‌ شده از آن استفاده کنید. آن‌ها را می‌توانید به طرق مختلفی مثل فروشگاه‌های لوازم‌خانگی، سوپرمارکت‌ها و یا آنلاین خریداری کنید.

 • برای سینک‌های سرامیکی و یا فلزی (چدنی)، شما می‌توانید از محلول وایتکس و آب استفاده کنید به این صورت که یک شانزدهم وایتکس و مابقی آب باشد. از این محلول در سینک‌هایی که از جنس استیل ضدزنگ هستند استفاده نکنید. هنگامی که از این محلول استفاده می‌کنید خیلی مراقب باشید که آن را فقط داخل سینک بریزید، چون اگر روی چیز دیگری ریخته شود باعث خرابی می‌شود.
 • گزینه دیگری که برای تمیز کردن سینک دارید استفاده از سرکه سفید است. برای گرفتن نتیجه بهتر، با یک پارچه سرکه را به تمام قسمت‌های سینک بزنید و مطمئن شوید که همه‌جا به سرکه آغشته شده باشد.

سینک‌هایی که از جنس استیل ضدزنگ هستند

سینک‌هایی که از استیل ضدزنگ هستند باید بلافاصله بعد از هر بار استفاده تمیز شوند. نه تنها برای اینکه تمیز شوند، بلکه برای جلوگیری از بوی بد. مواد اسیدی و نمک این سینک‌ها را خراب می‌کنند پس مراقب باشید که چیزهایی را که دارای این مواد هستند در این سینک‌ها نریزید. برای تمیز کردن روزانه سینک‌های از جنس استیل زنگ، از محلول صابون ملایم و اسفنج نرم استفاده کنید. همچنین می‌توانید از تمیزکننده‌های چند منظوره نیز استفاده کنید. همیشه بعد از استفاده از این محلول‌ها، سینک را آبکشی کنید و با یک پارچه نرم آن را خشک کنید. اگر در سینک لکه وجود دارد، برای از بین بردن آن‌ها می‌توانید از یک پارچه آغشته به سرکه استفاده کنید. برای حفظ جلا و براقی سینک از وایتکس، آمونیاک و اسفنج‌های ضخیم مثل سیم ظرفشویی استفاده نکنید. برای از بین بردن لکه‌های سمج، می‌توانید از جوش‌شیرین استفاده کنید. کمی جوش‌شیرین را با آب مخلوط کنید و با یک اسفنج نایلونی به تمام قسمت‌های سینک بمالید. سپس آبکشی کنید.

برای پاک کردن مواد غذایی چسبیده به سینک می‌توانید از دستمال کاغذی حوله‌ای آغشته به سرکه استفاده کنید. اجازه بدهید که این دستمال‌های آغشته به سرکه چند دقیقه (حداکثر نیم ساعت) روی آن‌ها بماند، سپس آن‌ها را بردارید و به سطل آشغال بیندازید و با استفاده از یک اسفنج نایلونی و آب و صابون، سینک را بشویید؛ و سپس به خوبی آبکشی کنید. برای حصول نتیجه بهتر، سینک را بعد از شستن با پارچه نرم خشک کنید. برای از بین بردن این لکه‌ها می‌توانید از محلول‌های تمیزکننده مخصوص استیل ضدزنگ نیز استفاده کنید. طبق دستور مصرف نوشته‌ شده روی آن، از آن استفاده کنید و سپس سینک را آبکشی و با یک پارچه خشک کنید.

پاک کردن رسوب سینک

سینک‌های چدنی

سینک‌های چدنی را هم بهتر است بعد از هر بار استفاده تمیز کنید؛ و بهتر است که بعد از شستشو آن را با یک پارچه خشک کنید. برای تمیز کردن سینک‌های چدنی، از محلول جوش‌شیرین و آب در تمام نقاط سینک استفاده کنید. از یک اسفنج نایلونی برای مالیدن جوش‌شیرین به تمام نقاط سینک استفاده کنید. سپس سینک را به خوبی آبکشی کنید تا تمام جوش‌شیرین از روی آن پاک شود. هنگام تمیز کردن سینک چدنی از سیم ظرفشویی و امثال آن استفاده نکنید. بهترین روش برای از بین بردن لکه در سینک‌های چدنی این است که از اول اصلا نگذارید که لکه‌ها به وجود بیایند. موادی که باعث به وجود آمدن لکه در سینک می‌شوند را داخل سینک نریزید. ظرف‌های کثیف، تابه و قابلمه را به مدت طولانی درون سینک نگذارید؛ و از همه مهم‌تر، پس‌مانده‌های چای و قهوه را به مدت طولانی در سینک قرار ندهید.

سینک‌های سرامیکی

سینک‌های سرامیکی به راحتی با ژل‌ها و یا کرم‌های تمیزکننده، تمیز می‌شوند. این کار باعث جلوگیری از خط افتادن سینک می‌شود. به هیچ عنوان از سیم ظرفشویی در سینک‌های سرامیکی استفاده نکنید. برای از بین بردن لکه‌های سمج از محلول تمیزکننده بیشتری استفاده کنید. اگر بازهم لکه پاک نشد از یک پارچه نرم آغشته به جوش‌شیرین استفاده کنید.

شیرآب و دسته‌ها

شیر و دسته‌ها به راحتی با یک محلول صابونی رقیق تمیز می‌شوند. اگر جای دست و یا لکه‌های آب روی آن می‌ماند، از یک پارچه آغشته به سرکه سفید استفاده کنید. سرکه همچنین شیر و دسته‌ها را ضدعفونی هم می‌کند.

معجزه‌گرهای طبیعی را از دست ندهید!

در هر صورت چه تمایل به تمیز کردن کامل رسوبات قوری و کتری داشته باشید و چه فقط سعی در برطرف کردن لکه‌ها از ظروف و سینک‌های ظرف‌شویی داشته باشید، راه‌های طبیعی برای انجام آن وجود دارد؛ بدون اینکه خود، خانواده و محیط زیست را درمعرض مواد شیمیایی سمی قرار دهید. در این صورت شما نه‌ تنها محصولات ایمن و بدون خطر استفاده می‌کنید، بلکه متوجه خواهید شد که در این روند پول بیشتری را هم صرفه‌جویی خواهید کرد. چه چیزی می‌تواند بهتر از آن باشد؟

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.