نشانه‌های آسیب پوست ناشی از استفاده از محصولات آرایشی-بهداشتی

در استفاده از محصولات مراقبت از پوست، محتاط باشید

0

استفاده از محصولات آرایشی-بهداشتی برای مراقبت و زیبایی پوست بسیار خوب و مفید است، اما اگر هر یک از نشانه‌های زیر را ملاحظه کردید، احتمالا به دلیل استفاده از اینگونه محصولات است.

گزیده شدن یا سوزش شدید هنگام استفاده از این محصولات برای بار اول

سوزش پوست و محصولات آرایشی-بهداشتی

چه از شوینده استفاده می‌کنید و چه لوسیون یا ماسک، این محصولات به هیچ وجه نباید موجب سوزش یا گزیده شدن در پوست شما شوند. این احتمالا نشانه آلرژی پوست شما به این محصولات است. در واقع این واکنش، مکانیسم دفاعی پوست شماست تا از خود در برابر عناصر مضر دفاع کند، این عناصر مضر می‌توانند مواد عطری، نگهدارنده‌ها یا دیگر افزودنی‌ها باشند. برخی ماسک‌های دارای اسید و آنزیم نیز می‌توانند سوزش کمی در پوست به مدت یک دقیقه ایجاد کنند اما اگر احساس کردید صورتتان در آتش است، سریعا پوست خود را بشویید. ممکن است پوست شما به ماده‌ای در این محصولات حساسیت داشته باشد یا به طور کلی پوست حساسی داشته باشید که به همه چیز حساسیت نشان می‌دهد.

هنگام استفاده از محصولی که قبلا نیز استفاده کرده‌اید، سوزش و گزیده شدن اندکی تجربه می‌کنید

کرم و محصولات آرایشی-بهداشتی

وقتی شما محصولی را برای بار اول استفاده می‌کنید و پوست واکنشی نشان نمی‌دهد، یعنی پوست شما قابلیت تحمل مواد داخل این محصولات را دارد. اندکی سوزش و گزیدگی (به خصوص محصولاتی که حاوی الکل هستند) برای بیمارانی که حساسیت پوستی و مشکلاتی چون اگزما یا روزاسیا دارند، عادی است. کسانی که پوست حساسی دارند، حتما باید محصولاتی را انتخاب کنند که مناسب نوع پوست آنها ساخته شده است. علت دیگر این واکنش نیز می‌تواند این باشد که به میزان زیاد از این محصولات یا به دفعات زیاد استفاده می‌کنید. اندازه کمی از این محصولات (به اندازه نخود) کافی است تا با آن کل صورت را بپوشانید. بیشتر از این میزان و بیشتر از تعداد دفعاتی که تجویز شده است، استفاده نکنید.

خشکی، پوسته شدن و ترک زیاد

خشکی پوست و محصولات آرایشی-بهداشتی

اگر شاهد این خشکی به خصوص روی بینی و اطراف دهان بودید، احتمالا بیش از حد از محصولات درمان آکنه مانند رتینوئید و بنزوئیل پرواکساید استفاده کرده‌اید. رتینوئیدها معمولا به لایه‌برداری پوست کمک می‌کنند، بلوغ سلول‌های پوستی را تنظیم می‌کنند و التهاب اندکی در پوست ایجاد می‌کنند که رشد کلاژن‌های جدید را تحریک می‌کند. کم کم این محصولات خطوط پوست و حتی رنگ آن را کم می‌کند و پوست را ضخیم‌تر می‌کنند که جوانتر به نظر برسد. اگر این محصولات سبب التهاب زیاد پوست شود، که نشانه آن پوست انداختن مداوم و قرمزی و حساسیت است، احتمالا درمان مناسبی برای جوان‌سازی پوست شما نیست. التهاب مزمن می‌تواند به پوست فشار آورده و پیری پوست را سرعت بخشد، بنابراین مصرف رتینوئید را به یک یا دو بار در هفته کاهش دهید و روی آن یک لایه مرطوب‌کننده ملایم بزنید. اگر همچنان التهاب داشتید، از داروهای بدون نسخه، رتینول‌های مشتق شده از گیاهان استفاده کنید که ملایم‌تر هستند. اگر التهاب زیاد بود، از استفاده ازا ین نوع داروها و محصولات بپرهیزید.

جوش و تاول در قسمت‌هایی از پوست که از این محصولات استفاده می‌شود

جوش و محصولات آرایشی-بهداشتی

افراد تمایل به استفاده از محصولاتی دارند که بسته‌بندی جذابی دارد یا در مجله‌ای درباره آن مطالعه کرده‌اند، اما محصولی که برای یک نفر مفید بوده است، لزوما برای همه افراد در دنیا نتیجه‌بخش نخواهد بود. علاوه بر مواد مفدیدی که اینگونه محصولات دارند، می‌توانند حاوی بسیاری ملتهب‌کننده‌ها و آلرژی‌دهنده‌های بالقوه نیز باشند که به اینگونه محصولات، نرمی، عطر یا ماندگاری می‌دهند. اگر پس از دو بار استفاده، شاهد جوش روی پوست خود بودید، می‌تواند به دلیل یکی از عناصر نگهدارنده، عطری یا مواد شیمیایی به عنوان آکریلات باشد. حتما پیش از خرید تست آلرژی انجام دهید.

برنزه و تیره شدن رنگدانه‌های پوست به طور ناگهانی

لکه و محصولات آرایشی-بهداشتی

اگر خال و کک و مک، نقاط قهوه‌ای یا اثر سوختگی روی پوست خود مشاهده کردید، احتمالا ضدآفتابی که استفاده کرده‌اید چندان قوی نبوده است. اما اگر پس از استفاده از محصولی جدید به مدت چند روز در هفته، متوجه تغییراتی در رنگ پوست به خصوص در گونه‌ها شدید، می‌تواند یک واکنش آلرژیک به ماده مخصوصی باشد که سبب ظاهر شدن لکه‌های قهوه‌ای شده است. متخصصان پوست به این شرایط، “هایپر پیگمنتیشن پارادوکسیکال” می‌گویند و اغلب به مواد روشن‌کننده پوست مربوط است مانند اسید کوجیک، آربوتین و هیدروکینون. استفاده از این محصولات مراقبت پوست را متوقف کنید و صبر کنید تا پوست به حالت نرمال برگردد. استفاده از کرم سفیدکننده یا روشن‌کننده دیگری برای پوست، می‌تواند شرایط را حادتر کند. فرقی نمی‌کند از چه محصولی استفاده می‌کنید، باید مطمئن شوید که دارای طیف وسیع SPF است و کرم دارای حداقل SPF30  را هر روز چه آفتابی باشد و چه ابری، پس از شستشوی پوست و قبل از استفاده از مرطوب‌کننده یا آرایش استفاده کنید تا محافظت کاملی از پوست به عمل آید.

قرمز و ملتهب شدن پوست پس از استفاده از محصولات ضدجوش

ضدجوش و محصولات آرایشی-بهداشتی

برخلاف تصور عامه، آکنه در بزرگسالان توسط همان باکتری‌ها و چربی‌هایی که موجب آکنه در نوجوانان می‌شود، ایجاد نمی‌گردد. این یعنی داروهای ضدجوش مانند اسید سالیسیلیک و بنزویل پرواکساید که برای درمان جوش نوجوانان ساخته شده است، می‌تواند سطح رویی پوست بزرگسالان را قرمز و حساس سازد و حتی جوش را تشدید کند. ابتدا مطمئن شوید محصولاتی که استفاده می‌کنید، غیر کومدوژنیک باشد و حاوی روغن‌های معدنی، کره کاکائو یا دیگر مواد مسدودکننده منافذ نباشد. احتمالا نیاز به داروهای قوی‌تری خواهید داشت که در عین حال با پوست مهربان‌تر باشد. برای این کار باید به متخصص مراجعه کنید تا محصولی مناسب پوست شما تجویز کند.

چرب شدن بیش از حد پوست پس از استفاده از محصولی جدید

پوست چرب و محصولات آرایشی-بهداشتی

پوست شما به طور طبیعی به صورت مانعی برای حفظ آلودگی‌ها و دیگر رادیکال‌های آزاد محیط عمل می‌کند. پوست این کار را با حفظ توازن چربی‌هایی که پوست را مرطوب نگه می‌دارد، انجام می‌دهد اما شستن زیاد پوست یا استفاده از محصولاتی که چربی‌های طبیعی پوست را از بین می‌برد، برای پوست مضر است. اگر از محصولات بسیار قوی استفاده می‌کنید یا به اندازه کافی از مرطوب‌کننده استفاده نمی‌کنید، پوست شما جبران افراطی خواهد کرد و چربی بیتشری تولید می‌کند. از مرطوب‌کننده یا سرم‌هایی که حاوی اسید هیالورونیک استفاده کنید که جایگزین چربی‌های مرطوب‌کننده پوست هستند و از شوینده ملایم استفاده کنید.

خارش کل بدن

خارش کل بدن و محصولات آرایشی-بهداشتی

واکنش آلرژیک به محصولات آرایشی-بهداشتی یا محصولاتی که خورده یا استنشاق می‌شوند، رایج است. پیشنهاد می‌شود استفاده از محصول مراقبت از پوست خود را متوقف کرده و سپس محصول جدیدی را به مدت یک هفته استفاده کنید و ببینید آیا خارش کلی بدن دوباره آغاز می‌شود و یا بدتر می‌شود؟ معمولا حداقل دو تا سه هفته طول می‌کشد که واکنش آلرژیک بدن به محصول کاملا از بین برود، بنابراین این وقفه زمانی را بین کنار گذاشتن محصول قبلی و استفاده از محصول جدید قرار دهید. داروهای آنتی‌هیستامین نیز می‌توانند در کاهش هیستامین پوست و درنتیجه کاهش علائم خارش بدن موثر باشند.

منبع rd.com
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.