نکاتی درباره اصلاح صورت مردان

از تیغ اصلاح غافل نشوید

اصلاح کردن به معنی کوتاه کردن و از بین بردن موهای زائد و ناخوشایند بدن است که با کمک یک تیغ و یا هر وسیله تیغه‌‌دار انجام می‌‌شود.

تاریخچه

پیش از ساخته شدن تیغ، موهای بدن با استفاده از دو پوسته‌‌ای که بر هم منطبق شده و موهای مورد نظر را از ریشه جدا می‌کرد، اصلاح می‌شد. تقریبا ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد، زمانی که ابزارهای مسی کم‌ کم در میان مردم رواج یافتند، تیغ‌های مسی کشف شدند. احتمالا اولین جرقه‌های گرایش انسان به زیبایی و بهداشت بیشتر از همین زمان زده شده است. کشیش‌های مصری جزء نخستین افرادی بودند که از تیغ‌های مسی استفاده می‌کردند. اسکندر مقدونی، در قرن چهارم قبل از میلاد، استفاده از تیغ‌ها جهت اصلاح کردن را در قلمروی حکومتش رواج داد؛ زیرا به آراستگی و انضباط اهمیت ویژه‌ای می‌داد. ۱۹ درصد از مردان بالای ۱۵ سال، هر روز صورت خود را اصلاح می‌کنند. به طور میانگین مردان ۱۵-۲۰ ساله سالانه ۲۷۵ مرتبه اصلاح صورت دارند و این رقم در میان مردان ۲۰-۶۵ ساله بسیار بیشتر است.

اصلاح صورت با برس

روش‌های اصلاح کردن

عمل اصلاح کردن از طریق تیغ‌های عمودی و البته مطمئن انجام می‌شود. اصلاح دستی یا همان اصلاح خیس و اصلاح خشک که با تیغ برقی (ماشین ریش تراش) انجام می‌گیرد، دو نوع متداول از اصلاح کردن هستند. گاهی اوقات برای آسان‌تر شدن کار در حین استفاده از تیغ، بهتر است ابتدا موها با قیچی کمی کوتاه‌تر شده و بعد از تیغ استفاده شود.

روش قدیمی اصلاح کردن (اصلاح خیس)

این نوع اصلاح با کمک تیغ، فرچه اصلاح و صابون اصلاح انجام می‌شود. دو نوع تیغ دستی وجود دارد: تیغ مستقیم و تیغ مطمئن. تیغ مطمئن شامل بخش‌های کوچک است و تیغ‌های دو طرفه را نیز در برمی‌گیرد. تیغ‌های دو طرفه، یک طرفه، تیغ‌های انژکتوری و تیغ‌های یکبار مصرف جزء این دسته هستند. اما تیغ‌های مستقیم که امروزه نیز رایج هستند، نیاز به کمی تمرین دارند. امروزه بسیاری از آرایشگران مجرب به راحتی از این‌ گونه تیغ‌ها استفاده می‌کنند. با تیغ‌های مستقیم، یک اصلاح کامل و خوب انجام می‌گیرد. پس از ساخت تیغ‌های دوطرفه، دیگری نیازی به تیز کردن تیغ نبود. تیغ‌های دوطرفه به راحتی در دسترس هستند و هنوز هم توسط کارخانه‌های بسیاری در سرتاسر جهان تولید می‌شوند. به خاطر استفاده از تیغه‌ای که دو لبه تیز دارد، این تیغه‌ها را دو طرفه می‌نامند. قبل از اصلاح خیس، از یک صابون، کرم، ژل یا کف برای روان شدن سطح پوست استفاده می‌شود. این کار از آسیب‌ دیدگی پوست و سوزش آن به هنگام استفاده از تیغ جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، موجب نرمی موها و راحت تراشیده شدن آنها می‌شود. اگر برای اصلاح از صابون استفاده شود، به فرچه مخصوص اصلاح نیز نیاز است. این فرچه باید موهای نرم و بلندی داشته باشد تا به راحتی بتوان صابون مخصوص اصلاح را روی پوست مالید.

بعد از اصلاح (Aftershave)

بسیاری از مردان پس از اصلاح صورت، از لوسیون برای کامل کردن و پایان دادن به عمل اصلاح استفاده می‌کنند. این لوسیون حاوی داروی ضدعفونی، از جمله الکل ایزوپروپیل است که در صورت ایجاد خراش‌های کوچک و سطحی روی پوست در اثر اصلاح، زخم را ضدعفونی می‌کند و موجب نرمی و رطوبت سطح پوست می‌شود.

اصلاح صورت با دستگاه

اصلاح برقی

تیغه‌های الکتریکی شامل مجموعه‌ای از تیغه‌های نوسانی و چرخشی هستند که در پشت یک تراشه آهنی قرار دارند و این تراشه مانع از تماس مستقیم تیغه‌ها با پوست می‌شود. وقتی که تیغ روی پوست قرار می‌گیرد، با حرکت تیغه‌ها موهایی که از سوراخ‌های تراشه بیرون آمده‌اند، کوتاه می‌شوند. تیغه‌های دایرهای شکل، حرکت دورانی دارند و تیغه‌های نوسانی حرکت‌شان به سمت بالا و پایین است. تیغ برقی را نخستین بار جاکوب چیک در سال ۱۹۲۸ ساخت. اصلاح برقی در کنار داشتن برخی مزایا، معایبی نیز دارد. مثلا اینکه همواره نیاز به منبع انرژی برق دارد تا بتوان از آن استفاده کرد. در عوض، برای اصلاح نیاز به مرطوب و نرم کردن پوست نیست و پوست ایمنی بیشتری دارد و دچار زخم و خراشیدگی نمی‌شود. لوسیون‌های مختلفی برای قبل و بعد از اصلاح الکتریکی وجود دارد، اما این نوع اصلاح نیاز به لوسیون و یا مرطوب کردن و لیز کردن سطح پوست صورت ندارد. تیغ‌های الکتریکی مختلفی مخصوص خانم‌ها طراحی و ساخته شده‌اند که تفاوت چندانی هم با تیغ‌های الکتریکی مردانه ندارند.

عوارض جانبی اصلاح کردن

اصلاح کردن برخی مواقع همراه با عوارض جانبی است؛ مثل بریدگی پوست، خراش، سایش و خارش که با تعویض تیغ اصلاح بعد از هربار مصرف، استفاده از کف‌های مناسب و حرکت نرم و ساده دست هنگام کاربرد تیغ، می‌توان این عوارض را به حداقل رساند. برخی افراد از تیغ (یک طرفه و دوطرفه)، ژیلت و تیغ‌های برقی برای اصلاح استفاده می‌کنند؛ اما برخی دوست ندارند به بدنشان تیغ بزنند و استفاده از برخی پودرها (واجبی) و مومک را ترجیح می‌دهند.

بریدگی‌ها

هنگام اصلاح کردن ممکن است قسمتی از پوست بریده شود و مقداری خونریزی کند. این نوع بریدگی‌ها در اثر حرکت‌های عمودی تیغ ایجاد می‌شوند. اگر چنین وضعیتی برای شما نیز پیش آمد، مقداری پنبه را به الکل آغشته کرده روی محل بریدگی بگذارید و کمی فشار دهید تا خونریزی قطع شود و یا یک برگه دستمال کاغذی را روی محل بریدگی قرار دهید. اصلاح کردن در حین دوش گرفتن و یا بعد از آن، باعث می‌شود این نوع خونریزی‌ها در اثر بریدگی و خراش به حداقل برسد؛ زیرا جریان خون به علت انقباض عروق در حین دوش آب سرد، کم می‌شود.

اصلاح صورت با تیغ

سوختگی در اثر اصلاح

سوختگی در اثر اصلاح، به دنبال استفاده از تیغ‌های کند و یا شیوه نادرست استفاده از تیغ به وجود می‌آید. این مسأله ۲-۴ روز بعد از اصلاح روی پوست خود را نشان می‌دهد و بسته به میزان و سطح سوختگی، درمان آن از چند ساعت تا چند روز طول می‌کشد. در شرایط حاد، سوختگی در اثر اصلاح با برآمدگی و تورم پوست نیز همراه است. وقتی که در ناحیه سوختگی، مجددا مو رشد می‌کند. ممکن است جوش‌های چرک‌دار در آن نواحی ایجاد شود. عدم استفاده از نرم‌کننده پوست (مثل صابون و کف) قبل از عمل اصلاح نیز موجب سوختگی می‌شود. افرادی که موهای زبر و خشن و یا پوست حساس دارند، نیز دچار این عارضه می‌شوند. برای جلوگیری از این مسأله، قبل از اصلاح حتما پوست خود را مرطوب و لغزنده کنید و یا از ژل مخصوص اصلاح استفاده نمایید. حرکت دست نیز حین اصلاح باید در جهت رشد موها باشد.

سعی کنید در حین اصلاح، فشار کمتری به پوست وارد آید. از مصرف کلیه محصولات نامناسب هم که ایجاد خارش و حساسیت می‌کنند، خودداری کنید (مثل برخی عطرها و ادکلن‌ها). در صورت استفاده از کرم بعد از اصلاح، کرم‌های حاوی آلوئه‌ورا و نرم‌کننده بسیار مناسب است. بهتر است قبل از اصلاح، نواحی مورد نظر را با اسید سالسیلیک پاک کنید تا مواد روغنی و پوست مرده راحت‌تر از پوست جدا شوند. همچنین یک تکه پارچه گرم و مرطوب روی پوست‌تان بگذارید. با این کار موها نرم‌تر و اصلاح راحت‌تر می‌شود.

از آن‌ جایی که پوست صورت افراد با یکدیگر متفاوت است، اصلاح صورت نیز نیازمند در نظر گرفتن موارد خاصی است تا در حین اصلاح، پوست آسیب نبینند. به همین منظور قصد داریم در این مقاله، به بهترین روش اصلاح صورت برای پوست‌های مختلف نگاهی داشته باشیم:

بهترین روش اصلاح صورت‌های حساس:

اگر از آن دسته آقایانی هستید که در حین اصلاح، پوست صورت آنها آزار می‌بیند یا دچار بریدگی می‌شود، غم به دل خود راه ندهید و برای اصلاح پوست‌های حساس نکات زیر را در نظر داشته باشید:

پوست صورت را آماده اصلاح کنید

شستشوی صورت و یا لایه‌برداری پوست، به نرم‌ شدن موهای صورت کمک می‌کند. توصیه می‌کنیم برای این‌ که پوست شما حالت نرم‌تری به خود بگیرد، صورت خود را حدود سه دقیقه با آب گرم بشویید.

از وسایل اصلاح مناسب استفاده کنید

در انتخاب لوازم اصلاحِ پوستِ حساسِ صورتِ خود وسواس بیشتری به خرج دهید. پیشنهاد می‌کنیم از ژل‌های اصلاحی که متخصصین پوست آنها را تایید کرده‌اند، استفاده کنید. این گونه ژل‌ها کمک می‌کنند تا موهای پوست صورت، قبل از اصلاح نرم‌ شوند و پس از اصلاح نیز از خشکی پوست جلوگیری می‌کنند. این ژل‌ها در حین اصلاح نیز کمک می‌کنند تا شاهد بریدگی نباشید.

در انتخاب تیغِ اصلاح نیز دقت کنید. حتما از خودتراشی استفاده کنید که چندین تیغ با فاصله بسیار کم در کنار هم در دسته آن تعبیه شده باشد. این نوع تیغ‌ها برای تراشیدن موهای صورت، به فشار کمتری نیاز دارند و در نتیجه اصلاح راحت‌تری را برای شما به ارمغان می‌آورند. پس از اصلاح نیز شاهد التهاب‌های پوستی نخواهید بود.

از تیغ اصلاح غافل نشوید

اگر تیغ اصلاح شما کند باشد، به بریدگی و التهاب‌های پوستی پس از اصلاح منجر خواهد شد. شناسایی کند شدن تیغ نیز کار ساده و راحتی است. هرگاه احساس کردید در حین فرآیند اصلاح، تیغ آن‌گونه که باید و شاید موهای صورت را نمی‌تراشد، به احتمال زیاد تیغ کند شده است. بهترین روش اصلاح صورت، استفاده از تیغ‌هایی است که بر روی آنها نواری تعبیه شده است. این نوار میزان تیز بودن تیغ را نشان می‌دهد. به این ترتیب اگر این نوار محو شد، به این معناست که عمر تیغ به پایان رسیده است.

در حین اصلاح، زیاد به پوست صورت سخت نگیرید

سعی کنید حرکات دسته تیغ بر روی پوست صورت نرم و آهسته باشد. در واقع این دسته تیغ است که باید موهای صورت را بتراشد، نه دست‌های شما! در حین اصلاح، سعی کنید مسیر رویش موهای صورت را تشخیص داده و دسته تیغ را در همان میسر حرکت دهید. اگر هم قصد دارید ریش و سبیل شما تا حد ممکن کوتاه شود یا به اصطلاح «چپه تراش» کنید، پس از تراشیدن موهای صورت در جهت رویش مو، یکبار دیگر صورت را ژل یا کف اصلاح بزنید و در جهت خلاف رویش موی صورت دسته تیغ را بکشید. قسمت‌‌های سخت و حساس صورت را در انتها اصلاح کنید.

اصلاح موهای سبیل و دور دهان را در آخرین مرحله انجام دهید، این کار باعث می‌شود ژل اصلاح مدت زمان بیشتری بر روی پوست این قسمت باقی بماند و در نتیجه پوست و موی این نواحی نرم‌تر شود تا اصلاح راحت‌تری را در قسمت‌های حساس صورت تجربه کنید. استفاده از دسته‌ تیغ‌های قدیمی و تک تیغ برای قسمت‌هایی از صورت که اصلاح سختی دارد، نیز پیشنهاد می‌شود. دسته تیغی که تنها یک تیغ دارد، به راحتی موهای قسمت زیر بینی را می‌تراشد؛ اما دسته‌ تیغ‌هایی که چندین تیغ در آنها تعبیه شده، به سختی در این قسمت حرکت می‌کنند.

در حین اصلاح، چندین بار دسته تیغ را بشویید

موهای تراشیده شده بر روی تیغ باقی می‌مانند و باعث می‌شوند اصلاح راحتی نداشته باشید، بنابراین در حین اصلاح هر زمان که احساس کردید موهای زیادی بر روی دسته تیغ انباشته شده، دسته تیغ را بشویید. این کار باعث می‌شود حرکت دسته تیغ بر روی پوست صورت روان‌تر انجام شود.

پس از اصلاح، هوای پوست صورت و گردن خود را داشته باشید

حتما پس از این‌ که صورت خود را با تیغ اصلاح کردید، پوست صورت را با آب سرد بشویید و به آرامی خشک کنید. در نهایت هم از بالم یا اَفترشِیو (که برای پس از اصلاح توصیه می‌شوند) استفاده کنید.

اصلاح صورت با تیغ

بهترین روش اصلاح صورت‌های مستعد به آکنه:

اگر نگران این هستید که بعد از اصلاح ممکن است پوست شما جوش بزند، نکات زیر را حتما در نظر داشته باشید:

 1. پوست صورت و گردن خود را قبل از اصلاح حتما بشویید. شستن پوست صورت با آب نیم‌ گرم یا لایه‌برداری آن باعث می‌شود تا پوست تمیز شده و در نتیجه به نرم‌ شدن موهای صورت قبل از اصلاح کمک می‌‌کند. برای این‌که اصلاح راحت‌تری داشته باشید، حتما پوست صورت را به مدت ۳ دقیقه در معرض آب گرم قرار دهید؛ این کار به نرمی پوست و در نتیجه اصلاح راحت‌تر صورت کمک می‌کند.
 2. ژل اصلاح مناسب با پوست صورت خود انتخاب کنید. برای این‌ که پس از اصلاح شاهد جوش و آکنه نباشید، توصیه می‌کنیم از ژل‌های اصلاحی که آلودگی و چربی را از سطح پوست می‌زدایند، استفاده کنید.
 3. در حین اصلاح به پوست زیاد فشار وارد نکنید. خودتراش را با آرامی بر روی پوست بکشید. در حین اصلاح مواظب قسمت‌هایی از پوست که جوش زده یا ملتهب شده است نیز باشید و خیلی آرام، دسته تیغ را بر روی پوست این قسمت‌ها بکشید.
 4. پس از اصلاح برای جلوگیری از آکنه و جوش‌های پوستی از مرطوب‌‌کننده‌‌ها‌ی ملایم استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا پوست در اثر خشکی بیش از حد، چربی اضافه تولید نکند.
 5. هر شب قبل از رفتن به رختخواب، پوست خود را با شوینده‌های بدون صابون بشویید. این کار به از بین بردن چربی‌هایی که در طول روز بر روی سطح پوست جمع شده‌اند، کمک می‌کند.

چگونه جلوی احساس سوزش و التهاب پس از اصلاح را بگیریم؟

حتما برای شما هم پیش آمده که پس از اصلاح، متوجه شده‌اید قسمت خاصی از پوست صورت ملتهب شده و می‌سوزد. سوزش و التهاب پوست، پس از اصلاح به راحتی قابل پیشگیری است.

 • در بیشتر مواقع اگر پوست صورت شما خشک باشد یا این‌ که در حین اصلاح، فشار بیش از حدی با خودتراش بر روی پوست وارد کنید، ممکن است پوست صورت پس از اصلاح ملتهب شود. اگر هم تیغ‌ خودتراش بیش از اندازه کند باشد، احتمال سوزش و التهاب پوست پس از اصلاح وجود دارد.
 • در بهترین روش اصلاح صورت برای این‌ که پوست دچار سوزش و التهاب نشود، از ژل و کف‌های اصلاح استفاده می‌کنند. این ترکیبات باعث می‌شوند خودتراش به راحتی در میان مو و پوست صورت حرکت کند.
 • از طرف دیگر باعث می‌شود آبرسانی به پوست به خوبی انجام شود تا شاهد خشکی پوست در حین اصلاح نباشید. زمانی که آب به اندازه کافی به پوست برسد، پوست متورم شده و نرم‌تر می‌شود. این کار به حرکت راحت‌تر خودتراش در میان موهای صورت منجر خواهد شد و در نتیجه پس از اصلاح، شاهد سوزش و التهاب پوست نخواهید بود. فشار دادن بیش از اندازه خودتراش بر روی پوست نیز به التهاب پوستی و سوزش پس از اصلاح منجر خواهد شد. سعی کنید خودتراش را به آرامی بر روی کف اصلاح و پوست بکشید.
 • در بسیاری از مواقع هم دیده شده است که عوض کردن خودتراش، مشکلات سوزش و التهاب پوست را برطرف می‌کند. از طرف دیگر ممکن است خودتراش شما مشکلی نداشته باشد و فقط تیغ‌هایش کُند شده باشد، که در این حالت تنها کافی است تیغ خودتراش را با تیغ نو تعویض کنید.
 • یکی دیگر از دلایل سوزش و التهاب پوست پس از اصلاح، کشیدن بی‌موردِ خودتراش بر روی پوست است. جالب است بدانید بر اساس تحقیقاتی که از جانب ژیلت انجام شده است، یک مرد در هر بار اصلاح صورت، حدود ۱۷۰ بار خودتراش را بر روی صورت و به قصد تراشیدن موها می‌کشد که از این تعداد حدود ۱۲۰ مورد کشیدن خودتراش بر روی پوست صورت ضرورتی ندارد.
 • کشیدن دوباره خودتراش بر روی پوست صورت باعث می‌شود تا خمیر یا ژل اصلاحی که استفاده کرده‌اید، از روی پوست برداشته شود و در نتیجه تماس بیشتری بین تیغ و پوست شما ایجاد می‌شود، این امر در نهایت به سوزش و التهاب پوست منجر خواهد شد.

جمع آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.